صفحه اصلی | eslah | مصاحبه | معاذالله دولتی: کمیسیون مستقل انتخابات تعهد دارد که از رأی مردم حفاظت نماید

معاذالله دولتی: کمیسیون مستقل انتخابات تعهد دارد که از رأی مردم حفاظت نماید

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
معاذالله دولتی: کمیسیون مستقل انتخابات تعهد دارد که از رأی مردم حفاظت نماید

کمیسیون مستقل انتخابات به تازه گی، تاریخ بیست و پنجم حمل سال روان را آغاز روند ثبت نام رأی‎دهندگان و بیست و هشتم میزان را تاریخ برگزاری انتخابات ولسی‎جرگه و شوراهای ولسوالی اعلام کرد و از آمادگی خاص کمیسیون برای برگزاری این انتخابات خبر داده است. بر اساس قانون اساسی افغانستان انتخابات پارلمانی باید در ماه ثور یا جوزای سال ۱۳۹۴خورشیدی برگزار می‌شد. ولی در زمان تعیین شده، این انتخابات برگزار نشد. پیش از این کمیسیون مستقل انتخابات تاریخ برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شورای ولسوالی ها را ۱۶سرطان سال جاری اعلام کرده بود. حالا کمیسیون تاریخ جدیدی را اعلام کرده است. این در حالیست که مسؤولان در کمیسیون مستقل انتخابات از مسدود بودن 945 مرکز رأی‎دهی خبر داده گفته بودند که از جمله 7355 مرکز رأی‎دهی در کشور 2242 مرکز تحت تهدید بلند و متوسط امنیتی قرار دارد و نزدیک به یک هزار مرکز به دلیل تهدیدات امنیتی مسدود است. در همین حال بنیاد فیفا یا انتخابات آزاد عادلانه افغانستان تغییری را که در برگزاری انتخابات رونما شده، موجه نمی داند.

یوسف‎رشید رئیس اجرائیه بنیاد فیفا گفته: است «ما از این که تقویم تغییر کرده قانع نیستیم، این تغییر، زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را متأثر خواهد ساخت و علاوه بر این سبب پدید آمدن چالش‎ها و بحران‎های سیاسی نیز در کشور خواهد شد.

همچنان این تغییر در زمان برگزاری انتخابات ولسی‎جرگه و شوراهای ولسوالی ها، واکنش اعضای مجلس نمایندگان را نیز به همراه داشته.

عبدالرووف ابراهیمی رئیس ولسی‎جرگه گفته: تجدید نظر در تاریخ برگزاری انتخابات ولسی‎جرگه و شوراهای ولسوالی پذیرفتنی نیست. او از مسؤولان کمیسیون خواسته تا در برابر این فیصله‎شان پاسخگو باشند.

در همین حال معاذالله دولتی معاون مالی و اداری کمیسیون مستقل انتخابات در این مورد می‎گوید: کمیسیون، طی کنفرانس خبری باز هم تاریخ برگزاری انتخابات را بیست و هشتم میزان اعلام نمود و ما از تمام دوستان خود که در ولسی‎جرگه استند و هم از شهروندان می‎خواهیم تا به برنامه های عملی ما توجه نمایند، مشکلات افغانستان به شعار و حرف حل نخواهد شد، آنچه در عمل می‎تواند انتخابات تدویر شود و برنامه‎های عملی ما نشان می‌‎دهد که انتخابات به تاریخ بیست و هشتم میزان برگزار و ثبت نام عملاً به تاریخ بیست و پنج حمل آغاز می‎شود.

در عین حال آقای دولتی نگرانی‎ نهادهای ناظر را پذیرفته می‎گوید: نگرانی نهادهای ناظر بجاست، اما برگزاری انتخابات متعلق به نهاد برگزار کننده است، حق نظارت را نهادهای ناظر دارند و نهاد برگزار کننده برنامه را قسمی ترتیب کرده که مطمئن است مطابق آن زمان برگزاری انتخابات تعیین شده است.

وی در رابطه به این که آیا این تغییر در تاریخ برگزاری انتخابات تأثیر منفی بر روند انتخابات ریاست جمهوری برجا خواهد گذاشت می‎گوید: غیر از این‎‎‎که صندوق‎ها به مراکز رأی‎دهی انتقال داده شود و رأی مردم جمع‎آوری شود به پلان دیگر نیاز نیست، صندوق‎ها تهیه شده و مراکز ثبت نام مشخص شده تنها روند انتقالات است که برای آن زمان کافی در اختیار داریم و در عین حال برنامه‎های تخنیکی ما نشان می‎دهد که برگزاری انتخابات ولسی‌‎جرگه و شوراهای ولسوالی به هیچ وجه تأثیر منفی روی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نخواهد گذاشت.

معاذالله دولتی در مورد نشر خبر مسدود بودن مراکز رأی دهی می گوید: رقمی که از مسدود بودن مراکز رأی دهی به نشر رسیده گزارش نیروهای امنیتی است نه از کمیسیون مستقل انتخابات، کمیسیون تمام مراکز رأی را که از سال های قبل ثبت بود و مجدداً ارزیابی شده در اختیار نیروهای امنیتی قرار داده و خواسته تامطابق برنامه های کمیسیون باید اطمینان داده شود که کدام مراکز در دسترس تیم های ثبت نام رأی  دهنده گان قرار داده می شود. از نیروهای امنیتی خواسته شده تا تلاش های نهایی شان را به خرج بدهند و حق دسترسی مردم به انتخابات فراهم ساخته شود. هر گاه زمان برگزاری انتخابات کارمندان کمیسیون به مناطق که امنیت ندارد رفته نتوانند با مردم شریک می سازیم، به هر صورت نهادهای امنیتی مطابق تفاهمنامۀ که با کمیسیون دارند، عملیات پاکسازی را به نام عملیات نصرت راه اندازی می نمایند و تمام تدابیر امنیتی را خواهند گرفت.

وی افزود: در مناطق نا امن ما صندوق های رأی دهی را نمی فرستیم به دلیل این که تقلب صورت نگیرد. زیرا احتمال پر ساختن صندوق ها بگونه تقلب وجود دارد. در عین حال توقع ما از مردم اینست با کمیسیون مستقل انتخابات همکار باشند؛ زیرادر بسیاری از مناطق دشمن مردم را سپر دفاعی خود قرار می دهند.

پس مردم با حکومت و کمیسیون همکار باشند؛ زیرا همکاری مردم می تواند بسیاری از چالش ها را حل نماید.

معاون کمیسیون مستقل انتخابات پیام کمیسیون را برای شهروندان می دهد و می گوید: از  آنجایی که پروسه انتخابات یک پروسۀ ملی است و مالک این پروسه مردم استند کمیسیون نقش اداره کننده را دارد. پس باید مردم در این پروسۀ ملی مشارکت نمایند. کمیسیون از رأی دهنده گان می خواهد تا قبل از رفتن به ثبت نام، تذکره که نمایانگر هویت و قدرت شخصی شان است اخذ نمایند و توسط آن سرنوشت خود را تعیین نمایند. به گفته آقای دولتی، هم اکنون روندتوزیع تذکره جریان دارد و بعداً در قرأ و قصبات آغاز می شود و در گرفتن تذکره هیچ نوع موضوع فرهنگی مانع هموطنان ما نشود.  هر قدر ثبت نام نویسی شود و تعداد رأی دهنده گان زیاد باشد به همان اندازه مشارکت شان زیاد شده، نهادی که درنتیجه انتخابات به وجود می آید از مشروعیت بالایی برخوردار خواهد بود. پس مردم این پروسه را حمایت نمایند و کمیسیون را در برگزاری انتخابات کمک نمایند.

از سویی هم آ قای دولتی به نماینده گی از کمیسیون برای مردم تعهد کمیسیون را سپرده گفت: ماتعهد داریم که از رأی مردم حفاظت و حراست نماییم و میکانیزم ما هم روی همین موضوع است، چون قبلاً بنابر درخواست مراکز رأی دهنده گان اوراق رأی دهی چند مرتبه فرستاده می شد اما اکنون برای کمیسیون واضح است که چه تعداد از رأی دهنده گان به پای صندوق های رأی می روندو واجد شرایط استند.

چیزی که مردم را باورمند می سازد همین میکانیزم ها است، امیدوار هستیم مردم به ما باور کنند و سرنوشت سیاسی شان را خود شان تعیین نمایند.

مهوش

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha