صفحه اصلی | eslah | مصاحبه | غفوری: مدیریت آب‌های فرامرزی در صدر برنامه‌های وزارت انرژی و آب قرار دارد

غفوری: مدیریت آب‌های فرامرزی در صدر برنامه‌های وزارت انرژی و آب قرار دارد

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
غفوری: مدیریت آب‌های فرامرزی در صدر برنامه‌های وزارت انرژی و آب قرار دارد

وزارت انرژی و آب چندی پیش اعلام کرد که کمبود برف و باران و استفاده بی‎رویه همشهریان از آب های زیرزمینی، کندن‎کاری چاه‎های عمیق، افزایش نفوس، تغییر اقلیم و تخریب محیط زیست، اثرات منفی را بر منابع آب های سطحی و زیرزمینی افغانستان بر جا گذاشته است.

 در ارتباط صحبتی داشتم با آقای آصف‌ غفوری رئیس دفتر وزیر انرژی و آب؛  وی در مورد چنین گفت:

آب‎های سطحی و زیرزمینی کشور به دلیل تغییر اقلیم و تخریب محیط‎زیست دچار بحران گردیده است و در چند سال اخیر مشکل کمبود آب به وجود آمده، به ویژه حوزه دریای کابل به پائین‎ترین سطح خود رسیده و تولید سالانه آب‎های افغانستان که سال‎های قبل 57 میلیارد مترمکعب بود، این رقم در حال حاضر به 49 میلیارد مترمکعب در سال رسیده است که این وضعیت نگران کننده می‎باشد.

آقای غفوری می گوید، وزارت انرژی و آب به خاطر جلوگیری از بحران کمبود آب، پروژۀ را به نام تغذیه آب طرح نموده که به شکل مصنوعی آب را در زیر زمین تزریق می‎نماید و در شهر کابل برای رفع ضرورت آب آشامیدنی اعمار دو بند(شاه توت و شاه و‌‎عروس) در نظر گرفته که کار ساخت آن هشتاد درصد به اتمام رسیده و یک‎‏ونیم میلیون نفوس از آب آن استفاده خواهند نمود.

آقای غفوری افزود: در بخش مدیریت منابع آب در کوه‎ها یخچال‎ها و حوزه دریایی افغانستان، برنامۀ استراتیژیک و قانونی داریم، زیرا فراهم کنندۀ منابع آب، ساخت بندها و کانال‎ها از مسؤولیت وزارت انرژی و آب می‎باشد؛ تا حال توانستیم کار تدارکاتی هژده بند را که در سرتاسر کشور اعمار می‎شود به اتمام برسانیم و در آیندۀ نزدیک کار ساخت آن آغاز خواهد شد که خوش‎بختانه توانستیم از آب‎های سالنگ به طور درست آن مدیریت کنیم و در حال حاضر مقدار زیاد زمین در ولایت بغلان زیر آبیاری قرار دارد و از آب‎های کنر هم به طور درستش استفاده صورت می‎گیرد.

وی افزود: وزارت انرژی و آب پلان‎های درازمدت را زیردست گرفته تا بتواند افغانستان را از بحران کمبود آب، بیرون
شود.

برنامه ها و تدابیر وزارت انرژی و آب به منظور به هدر رفتن آب‎های افغانستان به کشورهای همسایه، مدیریت منابع و هایدروپلوتیک است که در آن آب‎های فرامرزی افغانستان ذخیره‎سازی و روی آن کار صورت می‎گیرد و یکی از عمده‎ترین برنامه آب فرامرزی افغانستان با کشورهای همجوار اینست که بر مبنای اصول بین‎المللی و ارتباطات تأیید شده که وجود دارد عمل می‎کند. مثلاً: معاهده آب هلمند؛ میزان آب که در این معاهده حقابه ایران می‎شود، سالانه آن‎را پرداخت می‎نماید.

آقای غفوری گفت: ما برای ذخیره‎سازی آب‎های فرامرزی افغانستان دو بند را زیر کار گرفته ایم، یکی بنده کمال‎خان در ولایت نیمروز و دیگر بند
 بخش آباد در ولایت فراه ساخته می‎شود،  ذخیره سازی آب‎های فرامرزی در صدر کارهای ما قرار دارد و برای آن برنامه‎های وسیع روی‎دست داریم.

محمدموسی مبارز

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha