صفحه اصلی | eslah | مصاحبه | کبیر حقمل: هـدف از نـام گـذاری سـال معـارف تشریک مساعی همه نهادها در بهبود وضعیت معارف است

کبیر حقمل: هـدف از نـام گـذاری سـال معـارف تشریک مساعی همه نهادها در بهبود وضعیت معارف است

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
کبیر حقمل: هـدف از نـام گـذاری سـال معـارف تشریک مساعی همه نهادها در بهبود وضعیت معارف است

دولت جمهوری اسلامی افغانستان سال تعلیمی امسال را با شعار "سال معارف" آغاز کرد. رییس جمهور در نخستین روز سال خورشیدی اعلام نمود که سال 1397 سال معارف مسمی شده است و گفت دراین سال در بخش معارف اصلاحات همه‌جانبه رونما خواهد شد. وی از مردم خواست که در حمایت از آوردن اصلاحات در معارف اجماع نمایند.

همین‌گونه در محفلی که به مناسبت آغاز سال تعلیمی جدید در لیسه امانی برگزار گردیده بود رییس جمهورغنی اظهارداشت: در چهار ماه گذشته ۱۰ جلسه پیرامون موضوعات معارف انجام شده و در هرماه یک جلسه اساسی رهبری دولت روی پیشرفت‌ها و مشکلات معارف برگزار می گردد.

وی ضمن برخی پیشرفت‌ها در سال‌های گذشته در عرصۀ معارف کیفیت تعلیم و تربیه را پائین خواند و گفت: تا هنوز۵۰ درصد مکاتب ما تعمیر ندارد و نیمی از معلمان معیارهای پائین تدریس را پوره نمی‌توانند.

رییس جهمور گفت: سه و نیم میلیون کودک واجد شرایط ما که سن‌شان مطابق به شمولیت در مکتب است از تعلیم به دور استند و در حدود ۱۰۰۰ مکتب در سرتاسر کشور مسدود می‌باشد. وی تأکید کرد که نظام تعلیمی باید استعدادها را تقویت نماید و گفت، بحیث معلم، معارف برایم اولویت دارد و به تقویت تعلیم و تربیه توجه اساسی می‌کنیم.

رئیس‌جمهور گفت: به وزارت شهرسازی هدایت داده‌ام تا با استفاده از قطعات ساختمان‌های پیش‌ساخت، ۱۰۰باب مکتب را بسازد که در این زمینه، مناطق ناامن در محور توجه ما قرار دارد. وی افزود: در سال جدید تعلیمی، ۶۰۰۰ ساختمان مکتب اعمار خواهدشد و تا ۲۰۰ میلیون دالر بودجه برای آن تخصیص داده شده است.

وی در قسمت دیگر از سخنانش بر نقش زنان اشاره نموده  گفت:  من سال گذشته ۸۰۰۰ بست جدید را منظور کردم که استخدام این بست‌ها از طریق کمیسیون اصلاحات اداری، وزارت معارف با حضور گستردۀ زنان به گونۀ شفاف انجام شد و در سال جدید نیز ۱۸۰۰۰ بست جدید را  منظور خواهم کرد. رئیس جمهور افزود: که سال گذشته به منظور تشویق زنان، ۳۰۰۰ بست قراردادی را در وزارت معارف منظور کردم که ۲۵۰۰ تَن استخدام شده اند و این شمار را در سال جدید به‌ دو برابر افزایش خواهم داد و به ۶۰۰۰ بست اختصاص خواهد یافت.

هیمن‌گونه رئیس‌جمهور گفت: به وزارت معارف، ریاست ارگان‌های محل، ادارۀ اراضی، والیان، شاروالان و ولسوالان هدایت داده ام که در شش هفته برای تمام مکاتبی که تا اکنون زمین ندارند، زمین فراهم کنند.

نبود کتاب از چالش دیگر است که از سالهای سال دانش آموزان از آن شاکی استند رئیس‌جمهور در آن محفل گفت، کتاب‌هایی که در سال‌های گذشته برای ۳۰ در صد شاگردان چاپ می‌گردید، اکنون به صد در صد شاگردان به چاپ خواهد‌ رسید. سیستم توزیع شفاف آن ایجاد شده است و بودجۀ مورد ضرورت پنج‌سال آیندۀ آن نیز آماده می‌باشد.

با توجه به این سخنان رییس جمهور و چالش‌‌های فرا راه سکتور معارف در افغانستان گفت‌وگویی داشتم با کبیر حقمل رییس نشراتی وزارت معارف؛ وی هدف از نام گذاری سال 97 به عنوان سال معارف را این گونه بیان کرد: هدف از آن این است تا تمام طرف‌ها، مردم عام، نماینده‌ها، تجار و وزارت‌خانه‌ها همه دست در دست هم دهند تا یک سال پر دست آورد را از لحاظ تعلیمی داشته باشیم.

وی گفت: دوصد میلیون دالری که اعلام شده است از طریق وزارت انکشاف دهات به خاطر ساختمان شش هزار مکتب در دوسال آینده مصرف خواهدشد. همینگونه فابریکه خانه‌سازی در چوکات وزارت انکشاف شهری افتتاح می‌شود و پس از این همه ساله صد تعمیر می‌سازد.

حقمل با توجه به موانع فرا راه مشکلات دختران در تعلیم و تربیه گفت: یکی از اهداف سال حمایت از معارف این است که مردم محل، جامعه مدنی، رسانه‌ها و تمام مردم در جلب و جذب شاگردان با ما همکاری نمایند، جاییکه نا امنی و مشکلات است یک محیط سالم ساخته‌ خواهد تا این چالش‌ها بر طرف شود.

وی گفت: با اینکه چهل درصد شاگردان مان را دختران تشکیل می‌دهد.اما مشکلات اقتصادی، عنعنوی فرا راه دختران است که نیاز به یک آگاهی کامل دارد و همان گونه که اشاره نمودم در این خصوص رسانه‌ها، جامعه مدنی، علمای دینی ونماینده‌های مردم با ما همکاری می‌کنند و با مردم می‌نشینند و از سوی دیگر در حدود چهارده ونیم هزار شورای معارف تلاش دارد تا جذب دختران را افزایش دهند.

وی با توجه به ظرفیت پاین معلمان و نکته‌ای که رییس جمهور نیز بر آن انگشت انتقاد گذاشته گفت؛ ما به خاطر اینکه معلمان مسلکی داشته باشیم در قدم اول هشت هزار و در قدم دوم هجده‌هزار بست دیگر معلم استخدام می‌نماییم که با عملی شدن این اقدام ما می‌رسیم به یک رقم بلند معلمان جوان مسلکی و همینگونه اعلام نمودیم که از این سال به بعد دیگر در دارالمعلمین شاگرد نمی‌پذیریم و درآنجا همان معلمانی که سویه شان ضعیف است و نیاز به تریننگ و تحصیل دارند امکانات فراهم می‌شود و از هر راه ممکن در تلاش استیم تا معلمان مسلکی شوند. اکنون که چهل درصد معلمان ما غیر مسلکی است با استخدام‌های جدید به هشتاد تا نود درصد خواهد رسید.

رییس نشراتی وزارت معارف دلیل عمده راه نیافتن سه‌ونیم میلیون دانش آموز واجد شرایط را، و مسدود بودن حدود یک‌هزار مکتب را در کشور که رییس جمهور نیز از آن یاد کرد به نا امنی ربط می‌دهد و می‌گوید وزارت معارف در این خصوص مسوول نیست.

وی افزود: هرگاه نا امنی وجود داشته باشد و نیروهای امنیتی ما همه روزه قربانی دهند آنجا نمی‌ شود مکتب هم فعال باشد و محلاتی که در دست مخالفان دولت است نمی‌شود عرضه خدمات آموزشی نمود. در کنار نا امنی که رقم بزرگ را احتوا می کند دو دلیل دیگر یکی: فقر اقتصادی است؛ کودکانی که باید به مکتب بروند کار می‌کنند و عامل دوم مشکل عنعنوی می‌باشد؛ ما می‌بینیم  دخترانی که واجد سن مکتب استند به دلیل جوان شدن و نامزدی از مکتب باز مانده اند.

این مقام وزارت معارف از بهبود در معاش و امتیازهای معلمان صحبت کرده می گوید: معلمان از این به بعد درقدم پنجم آنگونه که در قانون کار کنان خدمات ملکی آمده است توقف نمی کنند؛ ترفیع می کنند و حتی می‌توانند به بست اول برسند. همچنین در معاشات منطقوی آنهایی که در مناطق دور دست می‌روند و تدریس می‎نمایند فیصدی معاشات منطقوی در نظر گرفته شده است.

یکی از موضوعاتی که در این سال‌های پسین در حوزه معارف افغانستان مطرح می‌شد موجودیت مکاتب و استادان خیالی بود، رییس نشراتی وزارت معارف این موضوع را از بنیاد بی اساس خوانده می‎گوید: در همان زمان که این بحث مطرح شد من مخالف آن بودم و استم؛ مکاتب خیالی وجود ندارد وقتی رهبری وزارت این ادعا را اعلام کرد ثابت نتوانست پس گفته می‌توانیم معلم خیالی و مکتب خیالی وجود ندارد.

بر اساس تحقیق ما، در سه سال گذشته این امر از اساس منتفی است و هیچ سند در این مورد وجود ندارد.

فساد گسترده بخش دیگری از انتقادها است که از سال‌ها به اینسو متوجه وزارت معارف می‌باشد چیزی که مسوولان هم آنرا تأیید می‌کنند؛ اما آقای حقمل می‌گوید: با وجود اینکه فساد در وزارت معارف رد نمی‌شود ولی در برابرش ما استراتیژی و کمیته داریم که در قالب همین استراتیژی با فساد مبارزه می‌نماییم و حد تحمل ما در برابرآن صفر است.

حقمل نقش زنان را در سکتور معارف برجسته خوانده وگفت؛ از جمله هجده هزار بستی که به اعلان می‌رود در حدود پنجاه وپنج درصد سهم به زنان داده می‌شود همین اکنون حضور زنان سی و دو درصد است که با جذب همین فیصدی به چهل و دو درصد خواهد رسید.

وی با تایید گفته رییس جمهور در خصوص چاپ کتب جدید گفت: هرچند در سه سال گذشته یک افغانی هم برای طبع و توزیع کتاب داده نشده؛ اما از دوسال به اینسو ریاست نشرات با اداره انکشافی ایالات متحده امریکا بحث نموده و خوشبختانه سال گذشته هفتاد و پنج میلیون دالر را به ما داد و پروسه تدارکاتی این کتابها را شروع نمودیم که پنجاه میلیون جلد کتب چاپ و توزیع می‌گردد و حدود دو صد هزار کتاب سواد آموزی و بالاتر از سه الی سه ونیم میلیون کتاب تعلیمات اسلامی مدارس چاپ می‌شود. قابل ذکر است که کتب مدارس برای بار اول در افغانستان نوشته و چاپ می‌شود امروز مدرسه و طالب العلم ما کتابهایی را میخوانند که در مملکت خود شان چاپ و نوشته شده.

رییس نشراتی وزارت معارف ارقام شاگردان را حدود نه میلیون خوانده و می‌گوید: یک میلیون شاگرد جدید در سال جاری به مکتب راه پیدا می‌کنند.

از سوی دیگرمیرویس بلخی سر پرست و نامزد وزیر تازه معرفی‌شده این وزارت اطمینان می‌دهد که با توجه به تعهد و تخصصی که دارد تغییرات مثبتی را در معارف کشور به وجود خواهد آورد.

با توجه به این گفته‌ها، دیده شود که نام‌گذاری سال معارف و برنامه‌هایی که امسال در این حوزه در نظر گرفته شده  تعهد حکومت و مسوولین ذیربط در بهبود سکتور معارف چه اثراتی را درقبال خواهد داشت و تا چه میزان بار انتقاد ها را از شانه‌های نظام معارف افغانستان پایین خواهد آورد.

بلبل حسین شفق

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha