صفحه اصلی | eslah | مصاحبه | معین مسلکی ادارۀ حفاظت از محیط زیست: به منظور رفع مشکل آلودگی محیط‎زیستی راهکارهای مؤثری را زیر دست داریم

معین مسلکی ادارۀ حفاظت از محیط زیست: به منظور رفع مشکل آلودگی محیط‎زیستی راهکارهای مؤثری را زیر دست داریم

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
معین مسلکی ادارۀ حفاظت از محیط زیست: به منظور رفع مشکل آلودگی محیط‎زیستی راهکارهای مؤثری را زیر دست داریم

وظیفۀ ادارۀ ملی حفاظت از محیط زیست این است تا به خاطر بهبود وضعیت محیط‎زیست و جلوگیری آلودگی هوا تلاش کرده، برنامه‎های مؤثر را راه‎اندازی می‎نماید، تا باشد یک محیط زیست سالم و عاری از آلودگی داشته باشم. این‎که برنامه سال جاری این اداره چیست و چه راهکارهای را برای بهبود وضعیت محیط زیست روی‎دست دارد، صحبتی را با آقای غلام ملک‎یار انجام داده ام که پیشکش خوانندگان می‎گردد.

چنانی که می دانید، آلودگی هوا همواره رو به افزایش بوده است، به منظور رفع این معضل برنامۀ اداره ملی محیط زیست چیست؟

پاسخ: در فصل سرما آلودگی هوا و محیط زیست بیشتر از فصل‎های دیگر سال افزایش می‎یابد، چون از مواد سوخت چند برابر استفاده می‎شود و در کنار آن، زیربناهای بسیار ناقصی در سطح شهرها و مواد سوخت عنعنوی است که مردم از آن استفاده می‎کند و باعث می‎شود آلودگی هوا درمحیط به وجود بیاید. زمانی‎که هوا در حال گرم شدن می‎باشد، آلودگی وجود داشته ، اما زیانبار نیست، چون در ترکیب ذرات آلودگی هوا وزن کم‎تر دارد و از ساحه که انسان را متأثر می‎کند بالاتر می‎باشد.

آقای ملکیار می گوید: در چهار سال گذشته این مشکل کمتر گردیده، اما مشکل عمده که آلودگی را افزایش می‎دهد در فصل زمستان است. تا حال این اداره به همکاری ادارات دیگر توانسته چهارده منبع آلودگی عمده را کتگوری کند و برای حدود هفت الی هشت نوع آلودگی راه حل دریافت کند. خوش‎بختانه اکنون آلودگی هوا در حال کاهش است. شش منبع دیگر که در فصل زمستان با آن مواجه می‎شویم انرژی است که در سطح خانواده استفاده می‎شود، مثلاً ذغال‎سنگ، چوب که تعویض آن کار ساده نیست و به پلان درازمدت ضرورت دارد. دیگر موضوع پرچاوی برق که معمولاً این مشکل در زمستان وجود دارد و ما شاهد آن استیم که در نبود برق منازل و ادارات از صنایع که منبع آلودگی‎ها است، استفاده می‎کنند و مشکلات را بیشتر میسازند، در آینده در نظر داریم به این مشکل رسیده گی کنیم تا شهروندان ما زنده گی راحت را داشته باشند.

 آقای ملکیار در پاسخ به این پرسش که آیا برنامه های اداره حفاظت از محیط زیست روی کاهش آلودگی هوا و محیط زیست تأثیر گذاشته یا خیر گفت: در چهار سال اخیر تصامیمی که در ارتباط به کاهش آلوده گی ها گرفته شده است تا حد زیاد تاثیر مثبت را در پی داشته اما؛ بدبختانه کابل و شهر های دیگر  افغانستان در حال انکشاف است. از مواد و زیر بناهایی استفاده میشود که تصفیه و جلو آلوده گی به هیچ وجه در آن امکان پذیر نیست و این مشکل تنها در افغانستان نیست بلکه در تمام کشورهای در حال انکشاف وجود دارد. برای حل این معضل باید ساحات سبز اضافه شود.

آقای ملکیار می گوید: شهر های پر نفوس و اطراف آنها که ساحات خام یعنی گل و لای وجود دارد، باید کانکریت و قیریزی شود. این یکی از راهکار هایی است که میتواند در کاهش آلوده گی هوا و محیط زیست تأثیر بگذارد.

موسی مبارز

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha