صفحه اصلی | eslah | مصاحبه | داکتر لودین مسؤول تغذی‌عامۀ وزارت صحت عامه: قد کوتاهی پیامد ناگوار عدم تغذیۀ کودکان با شیر مادر است

داکتر لودین مسؤول تغذی‌عامۀ وزارت صحت عامه: قد کوتاهی پیامد ناگوار عدم تغذیۀ کودکان با شیر مادر است

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
داکتر لودین مسؤول تغذی‌عامۀ وزارت صحت عامه: قد کوتاهی پیامد ناگوار عدم تغذیۀ کودکان با شیر مادر است

تغذیه با شیر مادر، اولین گام مثبت در تضمین حیات انسانها بشمار میرود، این گام از آغاز پیدایش انسان آغاز و تا ختم حیات ادامه خواهد دارد. خوشبختانه افغانستان به دلیل بافت اجتماعی اش از جمله کشور‎هایی می باشد که بیشتر کودکان با شیرمادر تغذیه می شوند.

 این مورد بیشتر در ولایات دوردست که تا کنون مادران به شیرهای پودری و غذاهای مصنوعی دسترسی کامل پیدا نکرده اند، صد در صد تطبیق می گردد و به دلیل اینکه، افغانستان کشور سنتی است، در بسیاری از خانواده‎ها مادر مکلف است کودکش را با شیر خود تغذیه نماید و حتا اجازه ندارد از مواد مصنوعی مانند: شیرهای پودری، سیریلاک‎ها، و...کودک اش را تغذیه نماید که اتفاقاً این مورد از لحاظ صحی به صحت مادر و کودک یکجا مفید تمام می شود. اما متأسفانه امروز نسبت واردات بیشتر مواد غذایی مصنوعی و بیشتر شیرهای پودری دیده شده که در مراکز شهرها تغذیه با شیر مادر کاهش پیدا کرده و مادران به دلایل مختلف، مانند: مصروفیت های شغلی خارج از منزل و ... به کودکان شان کمتر شیر خود را میدهند و بیشتر از شیرهای پودری و غذاهای دیگر تغذیه می نمایند که متأسفانه به صحت کودکان و اقتصاد خانواده ضربۀ محکم و جبران ناپذیر را وارد می سازد.

اما مسؤولان دیپارتمنت تغذیه با شیر مادر وضعیت تغذیه با شیر مادر را در کشور رضائیت‎بخش خوانده می گویند: تغذیه با شیر مادر دو شاخص جهانی دارد. شاخص نخست، آغاز شیردهی در ساعات اول تولد و دو تا سه روز نخست می باشد که بنام فله یاد می شود و شاخص دوم آغاز شیردهی از روز اول تا شش ماه است که خوشبختانه در افغانستان، امسال آغاز شیردهی در روز نخست نظر به سالهای قبل بهتر بوده و وضعیت تغذیه با شیر مادر نیز بهبود یافته است. داکتر محمد همایون لودین مسؤول دیپارتمنت تغذی عامۀ وزارت صحت عامه ضمن ابراز این گفته ها افزود: افغانستان در سالهای گذشته شاخصی از وضعیت شیردهی نداشت، اما در سروی هایی که در سالهای (2015 و 2016) از سوی یک سازمان صحی انجام شده ارقام نشر شده این سروی می رساند که در سال 1395 حدود چهل و یک درصد کودکان در افغانستان، در ساعات اول با شیر مادر تغذیه می شوند و حدود چهل و سه درصد تغذیه خالص با شیر مادر تا شش ماه ادامه می یابد، و تا شش ماه نخست غیر از شیر مادر چیزی دیگر به کودک داده نمی شود.

در عین حال سروی که چند سال قبل نشان داده بود، بیست و پنج درصد کودکان با شیر مادر تغذیه می شدند، اما بعد از ارائه خدمات صحی که نتایج مثبت در پی داشته این رقم به چهل تا چهل و سه درصد افزایش پیدا کرده است.

دیپارتمنت تغذیه با شیر مادر وزارت صحت عامه تلاش دارد با وجود چالشهای موجود، تا سال (2020) این رقم از پنجاه درصد بالا برده شود.

داکتر لودین می گوید: شاخص های جهانی هدف دارد تا سال های (2025 و 2030) ارقام کودکانی را که به گونۀ خالص با شیر مادر تغذیه می شوند، بالاتر از پنجاه درصد برسانند که افغانستان در سطح جهان از جمله کشورهایی است با استفاده از این شاخص خواهد توانست تغذیه با شیر مادر را تا هفتاد درصد یعنی بالاتر از پنجاه درصد افزایش بدهد.

وی سطح تغذیه با شیر مادر را در ولایات نسبت به مرکز شهر بهتر ارزیابی می کند. به باور وی در شهرها به دلیل اینکه نشر اعلانات شیرهای پودری از سوی کمپنی های واردکننده از طریق رسانه ها سبب می شود تا مادران اعتماد به نفس شان را از دست بدهند، مادران به این باور می شوند که شیر پودری نسبت به شیر مادر بهتر است، چون شیر مادر بدون مصرف و رایگان است مردم به آنچه رایگان باشد اهمیت قایل نیستند.

در حالی‎که شیرمادر، مانند یک انسان با ارزش است، متأسفانه در پایتخت اکثر مادران مصروف کار در بیرون از منزل استند و از شیر پودری برای تغذیه اطفال خود استفاده می‎نمایند. بناً وضعیت تغذیه با شیرمادر در شهرها نسبت به ولایات خراب‎تر است.

مسوول دیپارتمنت تغذیه با شیرمادر پیامدهای منفی را که از عدم تغذیه با شیرمادر برای اطفال رخ می‎دهد چنین ارزیابی کرده می‎گوید: هزار روز اول حیات دوره خاص تغذیه است که از آغاز القای کودک در بطن مادر تا سن دو سالگی ادامه دارد. کودک در هر مقطعی که ضربه می‎بیند با پیامدهای ناگوار از لحاظ صحی مواجه می‌‎شود.

کودکی که از روز نخست با شیرمادر تغذیه نمی‎شود تا دو سال قد وی به اندازه ممکن رشد نمی‎کند، وزن نمی‎گیرد در این صورت، استخوان‎ها و حجرات بدن کودک کوتاه و رشد لازم نمی‎کند و در نتیجه کودک به قد کوتاه یا سوء تغذی مزمن مبتلا می‎گردد زود مریض می‎شود و زود صحت‎یاب نمی‎شود. علاوه بر این‎که در جامعه افراد مریض زیاد می‎شوند، به اقتصاد نیز ضربه وارد می‎شود. از سویی هم نرسیدن شیرمادر به کودک، کودک ضعیف بار می‎آید و به کُندی ذکاوت مبتلا می‎شود.  ذهن کودک درست رشد نمی‎کند و شخص ناکام و بار دوش جامعه بار می‎آید.

پس در این صورت، کارکرد خاص وزارت صحت‎‎عامه در ترویج فرهنگ، تغذیه با شیرمادر در سطح کشور چیست؟

در این خصوص باز هم داکتر لودین از فعالیت مشخص دیپارتمنت تغذیه با شیرمادر در وزارت صحت‎عامه یادآور شده می‎گوید: مشاورانی برای مشوره‎دهی به مادران راجع به تغذیه با شیرمادر، در مراکز صحی فعالیت دارند که بیشتر از قشر اناث استند، سال گذشته برای بیشتر از یک میلیون مادر به خاطر آگاهی از فواید شیرمادر مشوره داده شده است. هم‎چنان مطابق میتود جدید وزارت صحت‎عامه، تعدادی از کارمندان صحی به خاطر تشخیص کودکان که مصاب به سوءتغذی استند، راه‎های وقایوی را برای مادران ترویج می‎نمایند و برای 9 تن از کارمندان صحی آموزش داده می‎شود تا به صفت ترینر در هر قریه در پوسته‎های صحی برای چهل تن از کارمندان دیگر آموزش دهند تا کودک سوء تغذی را تشخیص بدهند،  قد و وزن آن‎ها را اندازه نمایند و در عین حال شفاخانۀ به نام دوست کودک فعال است و در سطح کشور حدود هشتاد شفاخانه ولایتی به خاطر ترویج فرهنگ تغذیه با شیرمادر، تشخیص کودکان سوءتغذی و آگاهی‎دهی از فواید شیرمادر مجهز با پرسونل طبی و قابله‎ها فعالیت دارند و در ضمن کارت رشد به خاطر اندازه کردن قد و وزن کودک به کلینیک‎ها توزیع شده و برای مادران داده می شود که بواسطه همین کارت رشد، کودک را قبل از رسیدن به سن دو ساله‎‏گی معاینه نمایند تا کودکان از خطر سوء تغذی  نجات داده شوند.

دیده می‎شود که امروز در بازارهای شهر، شیرهای پودری و غذاهای مصنوعی مانند سیرلاک‌‎ها و... برای کودکان که به جای شیرمادر با آن تغذیه می‎شوند، به گونه‎ی وافر یافت و به فروش می‎رسد. وزارت صحت‎عامه به خاطر جلوگیری از فروش مواد مصنوعی و شیرهای پودری چه کارکرد خاصی داشته است؟

داکتر لودین مسؤول دپیارتمنت تغذی گفت: سازمان صحی جهانی یک ماه قبل گزارشی را به وزارت صحت‎عامه فرستاد که شیرپودری با انتاناتی که باعث ایجاد محرقه می‎شود از کشور فرانسه به افغانستان وارد شده که وزارت صحت‎عامه با یک اقدام فوری، تمام شیرهای پودری را جمع‎آوری کرده و هدر ساخت. مطابق قانون هیچ تولید کننده حق نشر اعلانات شیرهای پودری را از هر طریق ممکن ندارد و تمام شیرهای پودری باید دارای لیبل به زبان ملی باشند و مادر هنگام استفاده از آن کار بگیرد. 

داکتر لودین می‎‏گوید: طی سالی که گذشت، بیشتر از ده هزار بیمار سوءتغذی در کشور داشتیم و در تمام ولایات یکهزار مرکز تداوی سوء تغذی موجود است و بیماران سوءتغذی را به گونه‎ی رایگان تداوی می‎‏نمایند. به گفتۀ او: حدود دوصد هزار کودک سال گذشته تداوی گردیده‎اند و امیدوار هستیم تا این رقم در نتیجه خدمات که عرضه می‎گردد، امسال کاهش پیدا کند.

وی در اخیر پیام صحی دیپارتمنت تغذی را برای مادران داده می‎گوید: از تمام مادران می‎خواهیم تا به کودک خود غذای کامل که شیرمادر است و غذایی است که با انتانات محیطی مقابله می‎کند تغذیه نمایند چون شیرمادر یگانه مادۀ است که ذهن کودک را قوی می‎سازد، نسل سالم، قوی و صحت‎مند به جامعه تقدیم می‎نماید و شیرمادر برای کودکان تا شش ماه به تنهایی کافی است.     

         مهوش

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha