صفحه اصلی | eslah | مصاحبه | وزارت تحصیلات‌عالی: آزمون کانکور امسال، از ولایات شروع و به کابل ختم می‌شود

وزارت تحصیلات‌عالی: آزمون کانکور امسال، از ولایات شروع و به کابل ختم می‌شود

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
وزارت تحصیلات‌عالی: آزمون کانکور امسال، از ولایات شروع و به کابل ختم می‌شود

آزمون کانکور؛ روندی‌که همه‌ساله از سوی وزارت تحصیلات عالی افغانستان برای جذب کادرهای متخصص و راه یابی دانش آموزان به مدارج بلند تر علمی بر گزار می‌شود. این آزمون درست بستری است برای یک آغاز و فصل دیگری از تحصیل که راه را برای دانش‌جویان هموار می‌سازد و فرصت تازه در اختیار شان قرار می‌دهد. از سوی دیگر محکی است برای نقد واجدین شرایط و داوطلبانی که پس از گذراندن دوره لیسه می‌خواهند به تحصیل شان ادامه دهند.

  این آزمون در سالهای گذشته همزمان با فرا رسیدن فصل سرد درچند مرحله ودرحوزه‌های مختلف برگزار و اغلباً تا اخرهمان سال نتایج آن اعلام می‌شد و بر اساس آن سال تحصیلی نیز از اولین روزهای بهار آغازمی‌گردید.

اما سال گذشته وزارت تحصیلات عالی افغانستان اعلام‌کردکه براساس مصوبه کابینه دولت افغانستان قراراست بعد ازاین آزمون سرتاسری کانکور دراین کشور از ماه حوت آغاز وماه سرطان سال بعدی ختم شود ودرماه اسد نیزنتایج کانکور اعلام ‌شود.

دلیل این تصمیم وزارت تحصیلات عالی، به دلیل شرایط نامساعد جوی در بعضی از مناطق افغانستان و دادن وقت کافی برای آمادگی بیشتر دواطلبان کانکور خوانده شده است.

بااین تغییر سال گذشته ۱۷۹ هزار تن درامتحان کانکور سراسری شرکت و ازاین میان حدود ۱۰۴ هزارنفر به مراکزآموزش عالی ونیمه عالی این کشورراه یافتند.

اما عارفه پیکار سخنگوی وزارت تحصلات عالی افغانستان می‌گوید، برای آزمون کانکور امسال تا کنون که ثبت نام جریان دارد با استثنای لیسه‌های شبانه و کسانی که از کانکور سال گذشته باز مانده و نیز آنانی که از بیرون مرز می‌آیند، بیش از 200هزار تن داوطلب را ثبت نام کرده اند.

خانم پیکار گفت که امتحان کانکور امسال مطابق تغییری که در سال گذشته رونما شده، در ماه حوت آغاز می‌گردد و با این تفاوت که امسال این روند از ولایات شروع  و به کابل ختم خواهد شد.

وی با توجه به نگرانی‌ها از تقلب و نفوذ زورمندان در این پروسه گفت که امسال به دواطلبان کانکور اطمینان می‌دهیم که هیچ راه تقلب باقی نیست وشفافیت را تضمین می‌نماییم. چون با وصف اینکه پرسش‌نامه‌های شرک کننده گان متفاوت است؛ ما در دو وقت یکی قبل از امتحان که همانا روز ثبت نام می‌باشد و دیگر در روز امتحان انگشت نگاری می‌کنیم تا هیچ کس با جعل هویت نتواند وارد صحنه امتحان شود.  خانم پیکار می گوید، ما هماهنگی لازم را با ارگانهای محل داریم تا بیشتر شفافیت آزمون کانکور تضمین شود و نیز تیم نظارتی را تقویت می‌نمایم تا این روند عادلانه به پیش رود و در همه جا امتحان یک سان برگزار شود.

وی راجع به تغییرات زمانی آزمون کانکور گفت:«این بهترین راهکاری بود که وزارت تحصلات عالی روی دست گرفت، به خاطری که قبل از آن شاگردان به محض اینکه از مکاتب فارغ می‌شدند شامل آزمون می‌گردیدند. اما حالا با یک آمادگی لازم حضور می‌رسانند، چهارماه فرصت کافی در اختیار آنان قرار داده می‌شود و مهارت های لازم را فرا می‌گیرند. از طرف دیگر موضوع که برای ما چالش آفرین بود، وضعیت آب و هوا بود؛ یعنی در خیلی موارد آن زمانی را که ما برای امتحان انتخاب می‌کردیم به اثر سردی هوا و کمبود امکانات با چالش مواجه می‌شدیم. حالا این چالش بر طرف شده و در سردسیر ترین مکان امتحان به صورت بهتر انجام می‌شود.»

وی با اینکه از ظرفیت جذب در نهادهای تحصیلی دولتی آماری در دست نداد اما گفت: ظرفیت جذب بستگی به ساختن زیربنا و ایجاد رشته های جدید تحصیلی دارد، از این لحاظ گفته نمی‌توانیم که امسال آمار جذب بیشتر باشد، اما تلاش ما بر این است اگر نتوانیم جذب را بیشتر نماییم روند گذشته را حفظ کنیم.

سخنگوی وزارت تحصیلات عالی از داوطلبان کانکور می‌خواهد تا با این وزارت همکار باشند و در صورتی که با کوچکترین تخطی‌  بر میخورند، آنرا با وزارت تحصیلات عالی در میان بگذارند تا شفافیت امتحان تضمین شود.

درسال‌های پیش برگزاری امتحان کانکور در افغانستان همواره باچالش‌های زیادی روبروبوده است؛ فروش کلید پاسخ‌ها، نفوذ زورمندان، برگزار نشدن همزمان امتحان در حوزه های متفاوت و... سر وصداهای را به همراه داشته و حتی در مواردی سبب گردیده تا آزمون لغو یا هم نتایج به دریا ریخته شود.

بلبل حسین شفق

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha