صفحه اصلی | eslah | مصاحبه | مظفری: پروسۀ صلح در چهارچوب گفتگوهای بین الافغانی به پیش خواهد رفت

مظفری: پروسۀ صلح در چهارچوب گفتگوهای بین الافغانی به پیش خواهد رفت

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
مظفری: پروسۀ صلح در چهارچوب گفتگوهای بین الافغانی به پیش خواهد رفت

بربنیاد استراتیژی جدید که برای شورای عالی صلح ترتیب شده است، این شورا مطابق آن به فعالیت‎های خود ادامه خواهد داد. ایجاد کمیته‎های ویژه، افزایش تماس‎های پی‎هم با مخالفین مسلح دولت به هدف مذاکرات صلح، استفاده از تمام اقشار برای تأمین صلح نکات عمده و برجستۀ این استراتیژی را تشکیل می‎دهند.

 پس از حملات مرگبار تروریستی در پایتخت و چند شهر دیگر کشور که بیش از دوصد کشته و صدها زخمی برجا گذاشت، رییس جمهورغنی گفت که پس از این رویکرد حکومت در گفتگوهای صلح تغییر خواهد کرد و با کسانی که مسوولیت رویدادهای اخیر تروریستی را به عهده گرفته اند، هیچگونه گفتگویی نخواهد شد. رییس جمهور گفت که باید میان طالبان صلح طلب و جنگ طلب فرق قایل شویم. کسانی که آماده گفتگوهای صلح اند، دروازه صلح به روی شان باز است و کسانی که حاضر به مذاکره نیستند، باید در میدان های نبرد سرکوب شوند. به تازگی دونالد ترامپ رییس جمهور ایالات متحده امریکا نیز گفته است با عاملان رویدادهای تروریستی اخیر در کابل صلحی درکار نخواهد بود و آنان باید قطعا سرکوب شوند. این در حالی است که مسوولیت رویدادهای تروریستی اخیر را گروه طالبان به عهده گرفته اند. در زمینه خواستم گفتگویی با امین الله مظفری یکی از مسوولان شورای عالی صلح صحبت داشته باشم که موضع این شورا در رابطه به گفته های اخیر رییس جمهور غنی و دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا چیست. 

پرسش: دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا به تازگی اعلام کرده است که دروازه‎های صلح به روی طالبان بسته می‎شود، موضع شورای عالی صلح در این زمینه چیست؟

پاسخ: وقتی که طالبان و یا مخالفین می‎گویم، در اینجا دو بعد را باید مطالعه کرد. بعد اول، بین‎المللی است. در بعد بین المللی از اینها به عنوان تروریزم و یا القاعده و همچنان مافیای تروریزم یاد شده است که با جامعه بین‎المللی هم مخالف اند.  طالبان قبلاً بار بار تأکید داشتند که ما مستقیماً با امریکا گفتگو می‎داشته باشیم. اما رئیس جمهور امریکا با این پیام خود که دروازه‎های امیدواری را به روی طالبان بسته است. با این وضع وقتی طالبان از دیالوگ بین‎المللی محروم شوند، گفتگوی بین‎الافغانی را در پروسه صلح ترجیح می دهند تا از طریق پروسه بین‎الافغانی مشکل خودرا حل بسازند. از طرف دیگر، صلح یک هدف است، برای رسیدن به هدف راه‎های مختلف وجود دارد که یکی آن جنگ است و دیگر آن گفتگو و مذاکره است. نهادی که برای صلح ایجاد شده است، مسئوولیت اش دیالوگ و گفتگو است و به این راه ادامه خواهد داد.

پرسش: آیا بدون همکاری ایالات متحده امریکا، تلاش‎های صلح نتیجه خواهد داد؟

پاسخ: من فکر می‎کنم صلح که در افغانستان اعلان شده، صلح مطلق نیست، صلح با همان مخالفینی است که به گفتگوهای بین الافغانی باور داشته باشند و به افغانستان می‎اندیشند.  پروسه صلح، پروسه ای است که ملکیت‎ اش از افغان‎ها و نوعیت‎ اش بین‎الافغانی است.   تجربه هم نشان داده است وقتی‎که افغان‎ها خودشان باهم نشست داشته باشد، به نتیجه می رسند و با این رویکرد می‎توانیم جامعۀ بین‎المللی را هم قناعت بدهیم.

پرسش: رئیس‎جمهور غنی به تازگی اعلام کرده است، طالبان که در رویدادهای اخیر تروریستی دست داشته اند، سرکوب می‎شوند و دروازه‎های صلح تنها به روی کسانی باز خواهد بود که آن‎ها آمادگی گفتگو با حکومت باشند. شما طالبان جنگ طلب و صلح طلب را چگونه تفکیک می‎کنید؟

پاسخ: این پیام جناب رئیس‎جمهور غنی که در تالار مجلس شورای عالی صلح بیان شد، معیارها را مشخص کرد، کسانی‎که مخالف به جنگ اند و به ندای صلح افغانستان لبیک می‎گویند، در وازه های صلح به روی شان باز خواهد بود و ما برای کشانیدن آنعده از مخالفانی که مذاکره و گفتگو باور دارند به میز مذاکره، تلاش خواهیم کرد. اما کسانی که بر طبل جنگ می کوبند و انتحار و انفجار کرده و مسوولیت آنرا می پذیرند، باید سرکوب شوند. زمینه باید طوری مساعد گردد که تمامی مخالفان مسلح مجبور به گفتگو و مذاکره شوند بنا براین باید درهای گفتگو و دیالوگ باز باشد.

پرسش: پس از روی کار آمدن رهبری جدید در شورای عالی صلح، این نهاد با چه دستآورد کس کرده است؟

پاسخ: پس از به میان آمدن رهبری جدید، اولین دستآورد در شورای عالی صلح تدوین استراتیژی جدید صلح بود و پلان های کاری منظم روی دست گرفته شد. با علما، زنان، جوامع مدنی و جوانان که اقشار مؤثر در تأمین صلح هستند تبادل نظر صورت گرفته که این تلاش‎ها هنوز هم ادامه دارد و پروسه صلح نسبت توانست که پیام خودرا در سطح ملی و بین المللی داشته باشد.

غزاله بابکرخیل

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha