صفحه اصلی | eslah | مصاحبه | معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی:موجودیت نیروهای نظامی امریکا و قوت‎های ناتو در کنار نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان مؤثر است

معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی:موجودیت نیروهای نظامی امریکا و قوت‎های ناتو در کنار نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان مؤثر است

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی:موجودیت نیروهای نظامی امریکا و قوت‎های ناتو در کنار نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان مؤثر است

ولادیمیرپوتین رئیس جمهور روسیه در آخرین سخنرانی‎اش در پایان سال 2017 گفته است که با وجود حضور شانزده ساله نیروهای نظامی امریکا و ناتو در افغانستان اوضاع امنیتی بدتر شده می‎رود. نیز یادآور شد باید واقع‎بین بود، هرگاه این نیروها به افغانستان حضور نمی‎یافت، ممکن اوضاع به مراتب ازین هم بدتر می‎شد. در عین حال رئیس شورای امنیت ملی روسیه نیز عین سخنان را اظهار داشته گفته است با حضور طولانی ناتو و نیروهای نظامی امریکا، ما شاهد بدتر شدن اوضاع امنیتی در افغانستان هستیم که با این وضعیت حملات تروریستی در این کشور متوقف نخواهد شد.

آگاهان امور هدف این اظهارات مقامات کشور روسیه را مهر تائید بر شکست نیروهای امریکا در افغانستان دانسته می‎گویند، روسیه می‎خواهد زمینه فعالیت‎های خودش را در افغانستان علنی سازد و در ضمن نیروهای امریکا را در افغانستان به صورت دوامدار زمین‎گیر بسازد.

از سویی هم، این اظهارات مقامات روس مردم را بیشتر نگران اوضاع امنیتی در کشور ساخته است. برای روشن ساختن هدف این اظهارات مقامات روسیه در مورد اوضاع امنیتی کشور و تدابیر وزارت دفاع در خصوص بهتر شدن وضع امنیتی در کشور صحبتی داریم با بریدجنرال محمدرادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی افغانستان.

پرسش: آقای رادمنش به طور خاص هدف این گفته‎های آقای پوتین چیست؟

پاسخ: هدف از این اظهارات آقای پوتین و رئیس شورای امنیت ملی روسیه به طور خاص تأمین صلح در افغانستان است، زیرا تا کنون صلح به گونۀ که خواست مردم ما است تأمین نشده، دیده می‌‎شود که استخبارات منطقه تروریستان را با بازی‎های استخباراتی‎شان از بیرون وارد کشور ما می‎سازند. اما با اطمینان می‎گویم سالی که گذشت و سال آینده پلان‎های محاربوی ما تطبیق شده و می‎شود چنان که فعالیت نیروهای دفاعی ما به مراتب بهتر از سالهای قبل شده است، در حال حاضر در ولایت هلمند ساحاتی مانند: لشکرگاه، ولسوالی نادعلی، مارجه، ناوه که قبلاً تحت تهدید بلند امنیتی قرار داشت تغییرات مثبت رونما گردیده و در جنوب ولایت هلمند نیز عملیات پاکسازی را موفقانه سپری نموده‎ایم.

پرسش: تدابیر خاص نیروهای دفاعی کشور به منظور بهتر شدن اوضاع امنیتی در سرتاسر افغانستان چیست؟ و همچنان مشخصاً واکنش شما برای این اظهارات مقامات روسیه چه می‎باشد؟

پاسخ: جواب ما در مورد این گفته‎ها که راجع به اوضاع امنیتی افغانستان مطرح شده اینست، ما طی سال روان به پیروزی های بسیاری نایل گردیده‎ایم، ولایات زیادی که از طریق ولسوالی ها تحت تهدید بلند دشمن قرار گرفته بود از تهدید خلاص نمودیم در عین حال پلانهای امنیتی که در فصل سرما  یا زمستان داریم سبب می‎شود تا سال آینده ولایات کشور از لحاظ تهدیدات امنیتی مشکل نداشته باشند. همچنان چهار رهبر گروه داعش در مناطق مختلف ولایت ننگرهار و کنر از بین برده شد. همین اکنون نیروهای شجاع اردوی ملی با وسایل و تکنالوژی که در اختیار دارند توطئه های دشمنان مردم افغانستان را خنثا می‎سازند، در پهلوی این فعالیت‎های چشمگیر محاربوی داشته ا ند به گونۀ مثال شاهراه های بزرگ که از مرکز به ولایت منتهی میشوند مانند راه کابل- مزارشریف و کابل- کندز  که قبلاً مسدود بودند با تلاش نیروهای اردوی‎ملی دوباره باز گردیده است. آقای رادمنش افزود: به هر صورت جنگ در افغانستان جنگ تحمیلی استخبارات منطقه است امروز تروریست ها از کشورهای جهان مانند: کشور های عربی، افریقایی، فلپین، بنگله دیش و پاکستان به خاطر تضعیف حکومت و تهدید مردم افغانستان فرستاده می‎شوند اما، ما در مقابل پیروزی های خوبی داریم، با حضور سربازان دلیر وطن در مناطق مختلف با جانفشانی به صفوف اردوی ملی حضور دارندو همواره تلاش دارند تا توطیه و دسایس را در سطح منطقه خنثی سازند که همۀ این تلاش ها و فعالیت ها نمایانگر علاقمندی به تأمین امنیت و صلح پایدار در کشور است.

همین اکنون ظرفیت های خاص اردوی ملی در تمام نقاط شرق وغرب، شمال و جنوب در هر جایی که تحت  تهدید قرار دارد حاضر استند امنیت را تأمین نمایند و به این منظور عملیات های خاص راه اندازی گردیده ودر اکثریت ولایت ها دشمن سرکوب شده است.

پرسش: تدابیر خاص شما برای فصل زمستان در کدام مناطق کشور است؟

پاسخ: دشمن در این فصل از هر گونه امکانات دست داشته برای تهدید به امنیت مردم ما استفاده می نمایند. اردوی ملی ما نیز در مقابل پلان های موثر محاربوی را آماده تطبیق دارند. هم اکنون در ولایت های بدخشان، فاریاب، هلمند، ارزگان،غزنی، ننگرهار عملیات جریان دارد.البته دستآوردهای خوبی هم داشته اند از جمله تجهیزات دشمن، فابریکه های ساخت ماین و پروسس مواد مخدر را که به خاطر تهدید مردم ما ساخته شده بود  تخریب نموده اند به همین گونه فعالیت های ما در فصل زمستان ادامه  دارد. تا تروریستان متحمل  تلفات بیشتر شوند، اردوی ملی از حمایت قوی پولیس و امنیت ملی برخوردار است. از هر طرفی که دشمن تلاش نماید پلان شان را خنثی می سازند. روی این اصل دشمن نمی تواند پلان های شوم خود را تطبیق نماید.

پرسش: آیا واقعاَ حضور نیروهای امریکا وناتو وضعیت را در افغانستان بدتر ساخته؟

پاسخ: امروز تروریست ها در کشور ما از هر گوشۀ دنیا به اجاره گرفته شده اند وا ستعمال می شوند. ما اعلام کردیم که هدف ما تأمین امنیت و آوردن صلح است که نیروهای دفاعی دولت افغانستان شب و روز درا ین عرصه فعال استند. گروپ های تروریستی وعده کرده بودند که در صورت خروج نیروهای امریکایی از افغانستان به پروسه صلح
می پیوندند اما به این وعده خود پابند نبودند. در حال حاضر نیروهای ناتو نظامیان امریکایی به منظور تعلیم و تربیه نیروهای دفاعی ما می باشند آنان مشوره می  دهند چگونه از فعالیت های که برای از بین بردن ترویستان موثر است استفاده نماییم همچنان نوعیت استفاده تجهیزات وامکانات را که در اختیار اردوی ملی قرار داده اند به این نیروها تمرین میدهند. در عین حال حمایت های مالی و کودیشن های که از لحاظ هوایی برای از بین بردن مواضع مستحکم دشمن است و این تکنالوژی نزد نیروهای امریکایی است ما از آن استفاده می کنیم، همین چند موضوع سبب می شود تا نیروهای دفاعی ما بیشتر از گذشته قویتر شوند، دیده می شود که موجودیت نیروهای نظامی امریکایی و قوت های ناتو برای بهتر ساختن اوضاع امنیتی افغانستان موثر است آنان
می خواهند نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان را به شکل بهتر آن انکشاف بدهند. ما از این موثریت استقبال می کنیم.

آقای رادمنش در اخیر گفته هایش از مردم افغانستان تقاضا نمود تا از نیروهای دفاعی شان قاطعانه حمایت کرده و در امر مبارزه با تروریزم آنها را قویاَ حمایت نمایند و گفت این حمایت مردم ما نیروهای دفاعی را بیشتر تقویت می نماید.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha