صفحه اصلی | eslah | مصاحبه | سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات: به هیچ نهادی اجازه‌ی مداخله در روند انتخابات را نمی‌دهیم

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات: به هیچ نهادی اجازه‌ی مداخله در روند انتخابات را نمی‌دهیم

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات: به هیچ نهادی اجازه‌ی مداخله در روند انتخابات را نمی‌دهیم

برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه حق مسلم مردم است، حکومت و به ویژه کمیسیون مستقل انتخابات وظیفه دارند تا این پروسه ملی را به وجه احسن برگزار نمایند و اعتماد مردم را نسبت به روند انتخابات برگردانند. اما دیده می شود که مدیریت در روند سرو صداهایی را ایجاد کرده است. هر چند آوردن اصلاحات در کمیسیون انتخابات از الویت های کاری حکومت است و حکومت وحدت ملی برای ایجاد شفافیت در روند انتخابات، تغییرات بنیادی و اساسی را در کمیسیون های انتخاباتی به وجود آورده و از برگزاری انتخابات شفاف، عادلانه و به موقع اطمینان میدهد، اما عده‌یی از اعضای ولسی جرگه به این باور اند که حکومت اراده انجام این پروسه مهم را ندارد.

اکرام الدین رضا زاده یکتن از اعضای ولسی جرگه برگزاری انتخابات را در سال آینده ناممکن می داند. به گفته وی حکومت در کار کمیسیون انتخابات به نفع خود مداخله می نماید. همچنان آقای ایوب زاده رئیس فیفا مداخله حکومت را در کار کمیسیون های انتخاباتی نگران کننده خوانده می گوید: امکان دارد این مداخله ها سبب شود تا بار دیگر این پروسه ملی شکار دسایس سیاسی شود.

در همین حال عبدالبدیع صیاد سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات در گفتگو با روزنامه اصلاح  از برگزاری انتخابات شفاف و به موقع اطمینان داده گفت: رهبری جدید کمیسیون مستقل انتخابات مطابق قانون انتخابات به کار آغاز کرده و  تمام مسوولیت های خود را به وقت و زمان معین انجام می دهد و در عین حال کمیسیون استقلالیت خود را حفظ کرده و اجازه هیچ نوع مداخله یا فشار که از طرف دولت و یا احزاب سیاسی صورت بگیرد را نمی دهد و نه تحت کدام فشار یا مداخله روند کار را تغییر میدهد. آقای صیاد می گوید، تاکنون هیچ موردی از مداخله  و فشار در کار کمیسیون صورت نگرفته و کمیسیون مطابق قانون، کار خود را پیش می برد. آنکه وضعیت در افغانستان مانند کشورهای دیگر نیست، کمی و کاستی هایی در کارها شاید وجود داشته باشد، ما باآنهم کمیسیون تاریخ برگزاری انتخابات را اعلان کرده و مراکز راهی دهی ارزیابی شده. مراحل بعدی، ثبت نام رای دهنده گان است که کمیسیون فهرست جامع و شفاف رای دهنده گان را تهیه می کنند. اما مشکلی که کمیسیون مستقل انتخابات دارد، بودجه بدسترس ندارد. مصارف را باید دولت و دونر های بین المللی فراهم نمایند. چنانچه روز گذشته رئیس کمیسیون مستقل انتخابات از حکومت وجامعه جهانی خواست تا در زمینه تمویل  بودجه و تامین امنیت برگزاری انتخابات شفاف در کشور با کمیسیون بگونه جدی همکاری نمایند. زیرا تاکنون دونرهای بین المللی تنها وعده داده اند، در حالیکه کمیسیون به برداشتن گامهای عملی در راستای همکاری مالی نیاز دارد.

  با توجه اینکه هر روز به انتخابات نزدیک می شویم، اما تا کنون روند توزیع تذکره های الکترونیک آغاز نشده است. همچنان گفته شده بود که برای شمارش ارا از سیستم برقی استفاده خواهد شد، اما گفته می شود تاکنون سامانه این سیستم خریداری نشده، بناً با وجود این مشکل چگونه  انتخابات  برگزار خواهد شد؟

آقای صیاد گفت: پروسه انتخابات وابسته به توزیع تذکره الکترونیکی  نیست، اما باآنهم ماشین های بایومتریک بطور خاصی خریداری خواهد شد و امیدوار استیم به زودترین فرصت این مشکل حل شود.

به گفته او، تنها نگرانی کمیسیون از بابت تهیه بودجه به وقت و زمان آن است تاعدم تهیه بودجه  و مشکلات تخنیکی سبب تاخیر در مراحل بعدی انتخابات نگردد. 

این در حالی است که عدۀ از جریان های سیاسی خواهان تغییر در ساختار کمیسیون های انتخاباتی استند. از سویی هم یکی از این جریان های سیاسی خواهان لغو کمیسیون شده و می خواهد حکومت در تفاهم با جریان های سیاسی و جامعه بین المللی طرح ایجاد کمیسیون های جدید انتخاباتی که از مشروعیت وظرفیت لازم را برای مدیریت انتخابات داشته باشد رویدست گیرند، آیا خواست آنها پذیرفته خواهد شد؟

 آقای صیاد می گوید: از آنجایی که کمیسیون انتخابات مستقل است، به هیچ نهادی اجازه مداخله را در کار کمیسیون نمی دهد و هیچ جریانی اعمال نفوذ بر روند کار ما نمی تواند. ما از احزاب و جریان های سیاسی می خواهیم همانند حزب اسلامی طرح های خود را که برای اصلاح روند برگزاری انتخابات دارند موثر با ما شریک بسازند.

آقای صیاد می گوید، احزاب و جریان های سیاسی که با حکومت مشکل دارند، کمیسیون را دخیل نسازند. بگذارند تا کمیسیون مستقلانه پروسه ملی انتخابات را پیش ببرد، در عوض باید با کمیسیون همکار باشند. 

وی افزود: اگر اعضای ولسی جرگه هم در مورد شفافیت این پروسه نگرانی دارند، بهتر است نگرانی های شان را با کمیسیون در میان بگذارند.

آقای صیاد در رابطه به امنیت که اکنون چالش بزرگی سد راه انتخابات است و کمیسیون نیز از این بابت نگرن دارد می گوید: نهادهای امنیتی وعده سپرده اند که امنیت مراکز و حوزه های انتخاباتی و رأی دهنده گان را فراهم می سازند تا هیچ مشکلی در قسمت برگزاری انتخابات باقی نماند.

مهوش

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha