صفحه اصلی | eslah | مصاحبه | رییس انسجام و هماهنگی تطهیر ماین: ماهانه 180 تن از اثر ماین‌ها و مهمات منفجر ناشده کشته وزخمی می‌شوند

رییس انسجام و هماهنگی تطهیر ماین: ماهانه 180 تن از اثر ماین‌ها و مهمات منفجر ناشده کشته وزخمی می‌شوند

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
رییس انسجام و هماهنگی تطهیر ماین: ماهانه 180 تن از اثر ماین‌ها و مهمات منفجر ناشده کشته وزخمی می‌شوند

افغانستان؛ کشوری که چهار دهه جنگ‌های سخت و نفس گیر را تجربه کرده و هنوزهم با این پدیده دست وگریبان است. جنگ قربانی های بی‌شماری از مردم افغانستان گرفته و هزاران معلول و معیبوب بر جاگذاشته است. در کنار آن، یکی از عواملی که شماری زیادی از هموطنان ما را کشته و معلول ساخته، موجودیت ماین ها و مهمات منفجر ناشده است.

با اینکه برخی نهادها همواره در تلاش اند تا ساحات ملبس به ماین و مواد منفجر ناشده را پاکسازی کنند؛ اما وضعیت جنگی افغانستان این کار را به مراتب دشوار و تا حدی نا ممکن کرده است. تا کنون کنوانسیون منع استفاده از ماین های ضد پرسونل، دوبار برای افغانستان هدف ده ساله تعیین کرده است تا این کشور از وجود ماین و مواد منفجر ناشده عاری گردد، اما دیده می‌شود که این هدف نه تنها در این مدت به دست نیامده، بلکه نیاز به زمان بیشتر را دارد. مسؤولین در اداره انسجام و هماهنگی تطهیر ماین از افزایش تلفات ناشی از ماین در سه سال اخیر نگران اند و میگویند، تلفات ناشی از مواد منفجر ناشده و ماین در حال افزایش است. محمدشفیق یوسفی، رییس ادارۀ انسجام وهماهنگی تطهیر ماین، طی یک مصاحبه‌ی اختصاصی به گزارشگر روزنامه اصلاح گفت: بر اساس معلوماتی که ما در اختیار داریم در شش ماه نخست سال 2017، در هر ما به طور اوسط 180تن قربانی ماین‌ها و مهمات منفجر ناشده و مواد تعبیه شده، گردیده‎اند که  از این جمله بیشتر قربانی ها از مواد انفجاری تعبیه شده دارای پلیت فشاری بوده اند و بیشتر حادثات بالای افراد ملکی صورت گرفته است.

به گفته یوسفی، در سال 2001 در هرماه 150 حادثه بالای افراد ملکی به ثبت رسیده که بعد از آن با توجه به پاکسازی ساحات و بهتر شدن امنیت، این رقم تا سال 2012به  40 تن در ماه رسید اما بعد از سال 2012این آمار دوباره افزایش پیدا کرد و با آماری‎که این اداره در اختیار ما قرار داده است، اگر محاسبه کنیم  روز شش تن از شهروندان افغانستان از اثر ماین و مواد منفجر ناشده کشته وزخمی می‌شوند که یک آمار تکان دهنده است.

آقای یوسفی در را بطه به میعاد تعین شده از سوی کنوانسیون منع استفاده از ماین های ضد پرسونل گفت:

افغانستان عضویت کنوانسون منع ماین های ضد پرسونل را دارد. مطابق به ماده 5 کنوانسیون، هر کشوری که عضویت این کنوانسیون  را به دست آورد ساحات ماین را باید پاکسازی کند، اما این مدت پاک سازی بیشتر از ده سال نیست. افغانستان در سال2003 کنوانسیون را امضا کرد و تاسال 2013 متعهد شد تا تمام ساحات را از وجود ماین پاک کند؛ اما به دلایل مختلف از جمله کمبود منابع مالی، این هدف به دست نیامد. با این وجود ما دوباره به کنوانسیون مراجعه کردیم و تا سال2023 هدف را تمدید نمودیم. بر اساس پلان عملیاتی ده ساله ما، افغانستان باید تا سال 2023 عاری از ماین ها و مواد منفجر ناشده اعلام شود؛ اما شاخص ها نشان میدهند که ما به این هدف نمی رسیم.  یکی از   دلایل آن کمبود منابع مالی است. به طور ننمونه، ما امسال از 120 میلیون دالر که مورد نیاز ما بود، تنها 38 میلیون آن را در یافت کردیم و به همین گونه در سالهای قبل نتوانستیم پنجاه درصد بودجه مورد نیاز را دریافت کنیم. در ضمن آن، اگر ساحات دوباره با مواد منفجره ملبس شود، یک چالش دیگر است برای هدف تعیین شده.

به گفته او تا کنون 28 هزار نفر از اثر ماین ها و مواد منفجر ناشده در افغانستان شهید وزخمی شده اند و بیش از هزار نفرکارکنان نهاد های ماین پاکی در جریان کار از سال1989 بدینسو شهید و زخمی شده اند.

از سویی هم مشکلات امنیتی نیز از کار کنان ادارات ماین پاکی قربانی گرفته است و به عنوان یک مشکل فرا راه آنان مطرح است.

یوسفی گفت: از سال 2010 به این سو، حدود 80 نفر کارمندان ماین پاکی در ساحه کار در اثر حادثات امنیتی شهید وزخمی شده اند. اما در این اواخر با توجه به درک و اهمیت ماین پاکی از سوی مردم، وضعیت خوب است و ما حمایت همه مردم را با خود داریم.

وی میگوید که دولت جمهوری اسلامی افغانستان متضررین حادثات ناشی از ماین را که دارای معلولیت هستند از طریق وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا ومعلولین ماهانه در حدود پنج هزار معاش میدهد و در کنار آن یک تعداد موسساتی هم وجود دارد که به آسیب دیدگان، بسته های کمکی و بعضی کمک های دیگر مانند گاو شیرده می دهند و برخی ها را  نیز حرفه آموزش می‎دهند

پروسه ماین پاکی را در افغانستان بیشترکشورهای مانند ایالات متحده امریکا، کانادا، انگلستان، جاپان، ناروی و سویدن کمک میکنند و در مجموع 9 موسسۀ غیر حکومتی به حمایت این کشور ها در افغانستان مصروف ماین پاکی اند که از آن جمله دو موسسه بین المللی میباشد.

رییس ادارۀ انسجام وهماهنگی تطهیر ماین گفت: ساحات ملبس به ماین و مواد منفجر ناشده به دوکتگوری تقسیم بندی شده. یکی ساحاتی که به اثر جنگهای قبل از سال 2001ملبس شده و ساحات دیگر در اثر جنگ ها بعد ازآن. ساحاتی که قبل از سال 2001 در جریان سه دهه و با آمدن روسها ملبس با ماین شده بود، هشتاد در صد  پاکسازی شده و 400 کیلو متر مربع پس از آن در هفده ولایت ملبس شده است که با وجود آن اکنون در حدود 1000 کیلومتر مربع ساحات ملبس به ماین و مواد منفجر ناشده وجود دارد. به این صورت 60 درصد ساحات پاکسازی شده است.

یوسفی افزود: هر عملی که باعث آن شود تا افراد ملکی صدمه ببینند، از نظر ما محکوم است، ما از هرجناح تقاضا میکنیم که باید تلاش نمایند تا افراد ملکی آسیب نبینند. 

رییس انسجام هماهنگی تطهیر ماین گفت که ما یک پلان پنچ ساله داریم که بر بنیاد آن باهمکاری دیگر نهاد ها فعالیت های انکشافی را تسهیل کنیم. با این حال با وزارت معارف و اطلاعات وفرهنگ قرار داد امضا کرده ایم تا به صورت بهتر و هماهنگی بیشتر با این پدیده مبارزه و رسیدگی صورت گیرد. وزارت معارف پیام اگاهی از خطرات ماین را در نصاب تعلیمی گنجانید و ما را در قسمت اگاهی دهمی همواره کمک کرده است.

وزارت اطلاعات وفرهنگ نیز میتواند از طریق مدریت رسانه ها در قسمت اگاهی دهی از خطرات ماین ما را همکاری کند و مساله دیگر اینکه زمانی که ما برخی ساحات تاریخی را پاکسازی میکنیم، باید نماینده وزارت اطلاعات وفرهنگ باشد تا با احتیاط کامل کار صورت گیرد.

وی در پاسخ به پرسشی که چقدر کار ادارات ماین پاکی معیاری است؟ گفت: ما استندردهای ملی داریم که پروسه ماین پاکی مطابق به آن صورت میگرد.

او افزود، مسؤولیت ما رهبری ماین پاکی افغانستان است. اصطلاح رهبری به این معنی که شامل هماهنگی امور ماین پاکی، پلانگذاری، اولویت بندی، بسیج منابع مدیریت معلوماتی و داد خواهی به خاطر افراد معلول و منع انتقال، تورید و تولید ماین ها می شود. همین گونه دفتر ما مسوول کیفیت کار ماین پاکی است، تیم های نظارتی ما از ساحات نظارت میکنند تا مین پاکی با استندرهای جهانی صورت گیرد.

آقای یوسفی حمایت حکومت را قابل ستایش میداند و میگوید هرچند بودجه ماین پاکی اغلباَ از سوی دونرها بیرونی کمک می شود اما من از حمایت رهبران حکومت وحدت ملی راضی هستم و آنها زمینه را مساعد ساختند تا ما مشکلات خود را با آنها در میان بگذاریم و شخص رییس جمهور گزارشهای ما را مطالعه میکند و از مشکلات ما با خبر است.

آقای یوسفی گفت: در گذشته چنین نبود، این بخش تا حدودی از نظر افتاده بود و در سطح بزرگ حکومت مطرح نمی گردید. اکنون این موضوع در سطح بلند مطرح است و رییس جمهور دریک نشست مهم در بروکسل از موضوع ماین پاکی یاد آوری نمود.

تنها نگرانی ما از این است که  گراف حادثات ماین بلند میرود وکمک ها کاهش پیدا کرده است.

وی با خوانش این شماره (0708606060) گفت که این شماره به گونه بیست و چهار ساعته فعال است تا شهروندان هر زمانیکه با مشکل ماین و مواد منفجر ناشده مواجه شوند، تماس بگیرند تا ما به ساحه برویم و ساحه را پاکسازی نماییم.

وی گفت که توقع داریم تا مردم محل ما را همکاری کنند و از وزارت خانه ها نیز میخواهم تا ریاست انسجام هماهنگی تطهیر ماین را همکاری نمایند و همچنین از رهبران حکومت وحدت ملی میخواهم تا در قسمت بسیج منابع مادی ریاست ما را یاری رسانند. برنامه ماین پاکی افغانستان، از سال1989م آغازشد و تا کنون در حدود 9 نهاد در این زمینه فعالیت دارند.

بلبل حسین شفق

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha