صفحه اصلی | eslah | مصاحبه | قوماندانی امنیه کابل: در دو هفتۀ اخیر سرقت‌های مسلحانه در شهر کابل کاهش یافته است

قوماندانی امنیه کابل: در دو هفتۀ اخیر سرقت‌های مسلحانه در شهر کابل کاهش یافته است

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
قوماندانی امنیه کابل: در دو هفتۀ اخیر سرقت‌های مسلحانه در شهر کابل کاهش یافته است

پولیس ترافیک: یکهزار و پنجصد عراده موترسایکل بدون جواز متوقف شده است

  سرقتهای مسلحانه در کنار انفجار و انتحار، ثبات و امنیت را در شهر کابل برهم زده و باشنده های پایتخت را جداً نگران وضعیت امنیتی و بی باوری به ادامه زنده گی در شهر ساخته است.

در عین حال باورها بر این است که شهر کابل بعد از سقوط حکومت داکتر نجیب الله، آرامش خود را از دست داده و تا امروز  زنده گی در این شهر مشکل و حتی برای بعضی ها ناممکن است.

در حالیکه در سطح جهان پایتخت یا مراکز کشورها از امن ترین مناطق است، که قانون، نظم و دسپلین به گونۀ صد درصد در آن تطبیق می گردد  تا باشنده های آن با آسوده گی خاطر مصروف پیشبرد کار و زنده گی روزمره شان باشند.

اما متأسفانه شهر کابل که پایتخت افغانستان است روز تا روز وضعیت نابسامان را بخود می گیرد  و با وجود گفته ها و وعده های مقامات امنیتی، این شهر هنوزهم از امنیت مطمینی برخوردار
 نیست.

این در حالی است که مسؤولین امنیتی از پایین بودن سطح جرایم طی دوهفتۀ گذشته در شهر کابل گزارش می دهند.

 بصیر مجاهد، سخنگوی قوماندانی امنیه ولایت کابل در این مورد می گوید: « قسمیکه مردم نگران اوضاع ناامن در شهر کابل استند، وضعیت آنگونه نیست، طی دو هفتۀ که گذشت سطح جرایم بخصوص سرقتهای مسلحانه در شهر کابل بسیار پایین بود، طبق گزارش‌های رسیده به قوماندانی امنیه، در هر روز اضافه از سه واقعه نداشتیم»

آقای مجاهد در ضمن از دستاوردها و تلاشهای قوماندانی امنیه برای بهبود وضعیت امنیتی در شهر می گوید: تا کنون چندین گروپ از سارقین مسلح و حرفوی را در شهر کابل دستگیر نموده ایم و جلوگیری از سرقتهای مسلحانه و جمع آوری اسلحه از نزد افراد غیر مسؤول همه روزه جریان دارد.

این در حالیست که شهروندان با انتقاد از کارکردهای مسؤولین و نهاد های امنیتی می گویند: سرقتهای مسلحانه در شهر کابل رویداد تازه نیست. سالهاست که شهر و شهروندان کابل گواه چنین رویداد ها استند و شاید قوماندانی امنیه تنها از سه، چهار واقعه خبر شده آنهم در معرض دید پولیس یا مسؤول امنیتی، اما از سرقتهای که در پس کوچه های شهر کابل رخ میدهد آگاهی ندارد.

مصطفی باشندۀ مکروریان سوم، که چهار روز قبل سارقین گوشی موبایلش را از دستش هنگامیکه صحبت می کرد ربودند، میگوید: «ساعت هشت و سی دقیقۀ صبح بود، از ساحۀ پارک عقب وزارت شهر سازی و مسکن میگذشتم، از خانه به مبایلم زنگ آمد و حینی که خواستم جواب بدهم، یک تن  با مشت بر من حمله کرد. تا پرسیدم چرا تو کی هستی؟ فرد دیگر با موترسایکل آمد و مبایل را از دستم ربود و فرار کرد و کسیکه مرا با مشت زده بود او هم بعد از آن پا به فرار گذاشت. من با استفاده از وقت، موضوع را به پولیس موظف وزارت شهر سازی گفتم، تا مانع شود اما آنها هر دو سوار موترسایکل فرار کردند.»

زیارمل باشنده دیگر شهرکابل و یکتن از نظامیان سابقه دار که سالهای زیادی از عمرش را در صفوف قوای مسلح کشور مصروف خدمت به وطن بوده، اوضاع کنونی و مهار نمودن ناامنی را در شهر کابل وابسته به تطبیق قانون بگونه صد در صدی و محو فساد در نظام می داند و می گوید:‌ به نظر من موجودیت یک نظام قانونمند که در پرتو آن شهروندان بتوانند با آرامش خاطر زنده گی نمایند نیاز است.

اما متاسفانه در شهر کابل بی نظمی به حدی زیاد شده است که در روز روشن در کوچه و بازار ها بدون هراس، یکعده از افراد فرصت طلب که روی شانرا با دستمال پوشانیده اند، سوار بر  موتر سایکل در کوچه ها و پسکوچه ها با سلاح جاریه مانند کارد و برچه و حتی با اسلحه ناریه، راه عابرین را گرفته پول و موبایل شانرا بزور و با  جنگ و تهدید از نزد شان می گیرند.

ما و شما شاهد وقایع بسیار بدی در شهر بودیم، چنانکه در موترهای تاکسی و یا شخصی سوار می شدند و راننده را به راه غلط برده و بقتل می رسانیدند و موترش را با خود می بردند.  اینان وقتی دیدند اشخاصیکه دست به چنین کار می زدند از سوی دولت و نهادهای عدلی و قضایی مورد پیگرد قرار داده نشده اند، از اینرو، روز به روز تعداد سارقین زیاد شده و به طرق مختلف سبب اذیت و آزار شهروندان می گردند.

در عین حال ریاست ترافیک از متوقف ساختن یکهزار و پنجصد موتر سایکل بدون جوازالسیر در شهرک پولیس خبر می دهد.

سمونمل عبدالقادر، معاون ریاست ترافیک کابل در یک صحبت گفت:‌ طبق قانون ترافیک هیچ واسطۀ نقلیه بدون داشتن جوازالسیر و نمبر پلیت اجازه گشت و گذار را در شهر ندارند. ریاست ترافیک وظیفه کنترول و نظارت همچو وسایط را در شهر دارد، روزانه سیر و حرکت وسایطه نقلیه را نظارت می نمایند.

چنانچه در سال 1395 بالاتر از یکهزار و نهصد عراده موتر سایکل که بدون داشتن جوازالسیر و نمبر پلیت در شهر گشت و گذار داشتند، متوقف ساخته شده و طی سال روان نیز حدود یکهزار و پنجصد واسطۀ نقلیه نوع موترسایکل را از نقاط مختلف شهر که فاقد اسناد گمرگی و ترافیکی بودند در شهرک پولیس جمع‌آوری نموده اند. ‌ به اساس برنامه های ادارۀ ترافیک تعداد زیاد از مالکین وسایط نقلیه به خاطر اخذ اسناد قانونی به ریاست ترافیک مراجعه کرده اند. هر واسطه نقلیه که ماده قانون ترافیک را نادیده گرفته و بدون اسناد در شهر گشت و گذار دارند از سوی موظفین ادارۀ ترافیک کابل متوقف ساخته می شود تا مشکلی که توسط موترسایکل های بدون جواز در شهر خلق شده و امنیت را بر هم زده حل گردد. 

مهوش

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha