صفحه اصلی | eslah | مصاحبه | سخنگوی وزارت انرژی و آب: پروژة برق خورشیدی کندهار، سبب اشتغال‌زایی و رشد اقتصاد کشور خواهد شد

سخنگوی وزارت انرژی و آب: پروژة برق خورشیدی کندهار، سبب اشتغال‌زایی و رشد اقتصاد کشور خواهد شد

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
سخنگوی وزارت انرژی و آب: پروژة برق خورشیدی کندهار، سبب اشتغال‌زایی و رشد اقتصاد کشور خواهد شد

همانگونه که آب عنصر زندگی بخش است، انرژی و برق نیز در زندگی اهمیت و ارزشمندی خودش را دارد. زندگی امروزی ارتباط تنگاتنگی با تکنالوژی دارد که در نبود برق ارتباط مختل می گردد و امور روزمره را با سکتگی رو به رو می سازد. افتتاح کار بزرگترین پروژۀ تولید برق خورشیدی در ولسوالی دامان ولایت کندهار توسط داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجراییه دولت جمهوری اسلامی افغانستان نوید خوش به همة مردم کشور می باشد. به این باور که با ایجاد چنین یک پروژۀ زمینه کار برای شماری از مردم ایجاد شده وسهولت های بسیاری در عرصۀ برق و کاهش در هزینه مصرف برق به هموطنان به وجود آید. برای روشنی بیشتر موضوع، خواستم نظر مسوولین وزارت انرژی و آب را داشته باشم.

  انجنیر بصیر عظیمی، معین مالی و سخنگوی این وزارت در پاسخ به پرسشی که با ایجاد پروژۀ تولید برق آفتابی در ولسوالی دامان ولایت کندهار زمینۀ کار برای چه تعداد از شهروندان مساعد می گردد این گونه توضیح ارایه کرد:

کمپنی که پروژۀ تولید برق خورشیدی را قرار داد کرده است، وعده داده تا ده میگاوات برق را به شکل غنی وتخصصی در این ولسوالی تولید نماید. این شرکت یک تعداد انجنیران، متخصصین ونیروی کاری متخصص که برای پیشبرد کار پروژه نیاز است، استخدام کرده که در همان چارچوب پلان کاری خود، کار ساختمان پروژه را به پیش ببرد. با تکمیل کار پروژه، ده میگاوات برق تولید می شود که در شهرک صنعتی قندهار از آن استفاده صورت می گیرد. به گفته آقای عظیمی، این پروژه به شکل غیر مستقیم باعث اشتغال زایی، رشد و رونق اقتصادی و پیشرفت در بخش صنایع و فابریکات می گردد: فعلاً  حدود 100 تن انجنیر و متخصص را خود کمپنی قرار دادی استخدام نموده است . اما بعد از آن که  پروژه به بهره برداری سپرده شد، به خاطر حفظ و مراقبت آن یک تعداد دیگر نیز استخدام می شوند.

پرسش: آقای عظیمی، این پروژه علاوه از تأسیسات دولتی، برای چه تعداد از منازل رهایشی ظرفیت توزیع برق را دارد، همچنان شیوه استفاده از این انرژی  چگونه است، یعنی به گونۀ دوامدار می باشد یا مقطعی؟

پاسخ: پروژۀ تولید برق خورشیدی که فعلاً کار آن آغاز شده است، تا یکسال تکمیل خواهد شد، بعد آن مقدار برق تولید شده برای ده هزار منزل رهایشی برق توزیع می گردد. همچنان شهرک صنعتی ولایت کندهار از این برق استفاده می کند.

از آنجایی که در ولایت کندهار روزهای آفتابی و کیفیت آفتاب بسیار خوب است، برق آن دوامدار خواهد بود.

آقای عظیمی در رابطه به هزینۀ بل برق آفتابی چنین گفت: کار این پروژه از طریق مشارکت عامه و بخش خصوصی به پیش می رود و حکومت تنها در بخش تسهیل سرمایه گذاری همکاری نموده است و موسسه USAID یا بخش انکشافی ایالات متحده امریکا و کمپنی هندی بنام دای ناستی نزده میلیون دالر امریکایی برای تطبیق این پروژه می پردازند، کمپنی متذکره بعد از آن که پروژه تکمیل و به بهره برداری آماده گردید، پانزده سال این برق را به ریاست محترم برشنا به شکل تضمینی به فروش می رساند که هر کیلو وات برق در ساعت، شش اعشاریه یا هفت اعشاریه شش سنت هزینه بر می دارد که بر همین مبنا، کمپنی برق تولید شده را بالای ریاست برشنا ور یاست برشنا آن را بالای مردم به فروش می رساند.

پرسش: بر علاوه ولایت کندهار در ولایت های دیگر کشور همچو برنامه هایی رویدست است یا خیر؟ اگر است در کدام ولایت؟

پاسخ: کار پروژه های انرژی آفتابی (سولر) در چند ولایت کشور رویدست است، مانند ولایت های کابل، ننگرهار، خوست، پکتیا،  غور، دایکندی، فراه وهرات که کارهای پروژه سازی و سروی آنها در جریان  و تحت پلان تدارکاتی وزارت انرژی و آب قرار دارند و عنقریب کار عملی آنها شروع خواهد شد.

چنانی که در قدم نخست کار پروژه کندهار را آغاز نموده ایم، در ولایت های دیگر نیز پروژه ها را راه اندازی خواهیم نمود.

این در حالی است که باشنده گان شهر کابل ازپرچاوی های وقت وبی وقت برق شاکی اند و از شیوۀ بازار ازاد و بخش خصوصی  چندان راضی نبوده و دل خوش ندارند.

راضیه، کارمند یکی از ادارات دولتی می گوید: همه داد وستد بازار و شهر به بخش های خصوصی تعلق گرفته است. بازار آزاد، اشخاص انفرادی و خصوصی هیچگاه به نفع اکثریت جامعه نیستند.

اگر همه چیز در بازار تحت اداره و کنترول دولت وحکومت باشد، لااقل دولت در برابر مردم احساس مسوولیت می کند ونخواهد گذاشت خود سری ها از حد بگذرد.

به همین گونه، یماآرزو باشنده مکروریان سوم می گوید: از زمانی که ریاست محترم برشنا از وزارت محترم انرژی و آب جدا شده، وضعیت برق و آب مکروریان ها آنقدر خراب شده است که هیچ قابل گفتن نیست، همه روزه پرچاوی های بی موقع برق به مردم درد سر ایجاد کرده،  اگر بعضی اوقات برق باشد، آب قطع می گردد. در حالی که بل صرفیه برق ‌آن قدر افزایش یافته است که یکماهه معاش کارمند دولت نمی تواند آن را پوره کند.

وی افزود: این همه خود سری ها در حالیست که آقای محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور فرمان داده اند که پرچاوی در برق مکروریان ها قطعاً رونما نگردد، زیرا جریان آب مستقیماً به جریان برق  ارتباط دارد.

اما ریاست محترم برشنا فرمان جناب رییس جمهور کشور را نادیده می گیرد وهر وقتی که دل شان خواست، برق مکروریان ها را قطع می نمایند.

از شکایات شهروندان شهر کابل چنین برداشت می شود که هرگاه تأسیسات عام المنفعه تحت اداره و کنترول دولت و حکومت باشد، مفاد جامعه و مردم در آن بیشتر است و جلو خودسری ها و خود کامه گی ها گرفته خواهد شد. افزایش صرفیه در بل برق در حالیست که اخیراً دولت دو پروژه بزرگ انرژی، یکی پروژه تولید برق خورشیدی در ولایت کندهار و دیگر نیروگاه برق بادی خورشیدی در ولایت هرات را تهداب گذاری کرده است. این پروژه ها در ولایت هرات برای پانزده هزار خانواده  و در ولایت کندهار برای ده هزار خانواده برق توزیع میدارد.

با این همه، با نشر این اخبار امیدواری ها بر اینست که با اعمار و بیشتر شدن پروژه های تولید انرژی در کشور، بهای صرفیه برق کاهش خواهد یافت. 

                               سهیلا کبیر

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha