صفحه اصلی | eslah | مصاحبه | امتیازی که به ورثۀ شهدا پرداخت می گردد ناکافی است

امتیازی که به ورثۀ شهدا پرداخت می گردد ناکافی است

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
امتیازی که به ورثۀ شهدا پرداخت می گردد ناکافی است

امتیازی که به ورثۀ شهدا پرداخت می گردد ناکافی است از هفتۀ شهید همه ساله با برگزاری مراسم رسمی در مرکز و ولایات کشور بزرگداشت می شود. امسال نیز از این روز طی برنامه های خاص از سوی حکومت و بنیاد شهید احمد شاه مسعود گرامیداشت بعمل آمد. اما شهروندان کابل در این روز با مشکلات، بندش جاده ها مواجه بودند. گشت و گذار کاروان های وسایط در برخی نقاط کشور سبب اذیت و آزار مردم گردید.

مردم به این باور استند هرگاه جلو این خودسری ها گرفته نشود اعزاز و احترام مردم نسبت به تجلیل از هفتۀ شهید کمتر خواهد شد.

  طی چند دهه عدۀ زیادی از هموطنان بی گناه ما در سرتاسر کشور از اثر حملات خونین و مرگبار تروریستان و دهشت افگنان جام شهادت نوشیده اند. متأسفانه همه ساله به شمار شهدای وطن افزود گردیده و خانواده های بسیاری عزیزان شان را از دست داده می دهند.

این خانواده ها و سربازانی که عضوی از اعضای وجود شانرا از دست داده و یا معلول و معیوب شده اند، قابل تقدیر می باشند و از سویی هم دولت مکلفیت دارد تا به آنها رسیده گی نماید.

  رحمت الله افسر اردوی ملی بود که در خط مقدم جبهه سه سال قبل شهید شده است. پدر او می گوید: پسرش بیست و چهار سال عمر داشت؛ از او یک خانم و سه فرزند باقی مانده است. به گفتۀ وی پسرش نان آور خانه بود.

 حفیظ الله پدر این سرباز می گوید: یک پسر داشتم که از دست رفت و خودم نیز توان کار را ندارم.

 این خانواده از ولایت کندز از اثر جنگ و نا امنی پس از آنکه پسر جوانش شهید شد به کابل آمد و در خانه کرایی زنده گی دارد .

وی می گوید: من با دولت همکاری کردم، پسر جوانم را به خاطر دفاع از خاک و آرامش مردم به جبهه علیه دشمن فرستادم؛ اما اکنون دولت با من همکار نیست و مبلغ ناچیز را که حتی کرایه خانه ام را تکافو نمی کند از طرف وزارت کار و امور اجتماعی، شهدأ و معلولین برایم پرداخت میگردد.

  او می گوید دولت باید به وضیعت خانواده ها و ورثۀ شهدا و معلولین توجه داشته باشد.

در عین حال، خانم عالیه مادر پسری که چند سال پیش جان شیرینش را فدای وطن و مردمش کرد و در دل سیاه خاک خفته است، می گوید: مانند پسر من، جوانان زیادی در این وطن شهید شده اند، اما امروز شهدای گمنام استند.

وی از حکومت می خواهد هر چه زودتر امنیت را در کشور تأمین نماید.

وی می گوید: از روزیکه پسرش شهید شد روزگار بسیار خرابی دارند. چون قبل از پسرش شوهرش را نیز سالها پیش در جنگ های داخلی از دست داده است. یعنی شوهرش نیز شهید و قربانی جنگ های تحمیلی شده است، اما دولت فراموش کرده که مکلفیت دارد تا از ورثۀ شهدأ به گونۀ لازم وارسی نماید.

  هموطنان بی‎گناه ما طی چندین سال است که شهید می‎دهند، «معلول و معیوب می‎گردند» امروز خانواده‎های زیادی داریم که با از دست دادن عزیزان‎شان بی‎سرپرست استند و وضعیت اقتصادی خوبی ندارند، اما چنانیکه دیده می‎شود آنچه به نام کمک به خانواده‎ و ورثۀ شهدأ و معلولین از سوی دولت پرداخت می‎شود، خیلی‎ها ناچیز است که تکافوی زندگی این خانواده‎ها را به هیچ وجه نمی‎کند.

این شکایت ورثۀ شهدأ را مسئوولین در وزارت کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین نیز می‎پذیرند.

آقای عبدالفتاح عشرت‎احمدزی سخنگوی وزارت کار امور اجتماعی، شهدا و معلولین می‎گوید: سالانه حدود شانزده میلیارد افغانی از سوی وزارت کار، امور اجتماعی شهدا، و معلولین برای ورثه شهدا، معلولین و معیوبین جنگ پرداخت می‎شود، یکی از مکلفیت‎های حکومت به خصوص معینیت شهدأ و معلولین است تا ورثۀ شهدأ معیوبین و معلولین جنگی را حمایت نماید تا مشکلات اقتصادی شان مرفوع گردد.

در حال حاضر حدود یکصد و ده هزار خانواده ورثۀ شهدأ و یکصد و سی هزار تن معلول جنگی در وزارت کار، امور اجتماعی، شهدأ و معلولین ثبت است که ماهانه برای هر شهید و  معلول و معیوب جنگی پنج هزار افغانی پرداخت می‎شود.

 آقای احمدزی می گوید: این‌‎را می‎پذیریم این مقدار وجوه که از سوی وزارت کار، امور اجتماعی، شهدأ و معلولین برای ورثۀ شهدأ و افراد معلول جنگی توزیع می‎گردد، یک وجوه ناچیز است، اما این در حد توان دولت و بودجۀ که در اختیار دارد صورت می‎گیرد امادر تلاش استیم که این مقدار را بیشتر بسازیم، آقای احمدزی از برنامه‎های دیگر این وزارت برای خانواده‎های شهید و افراد معلول و معیوب یاد آور شده می‎گوید: از آنجایی که یکی از مسئوولیت های وزارت کار و حکومت فراهم ساختن امکانات برای ورثۀ شهدا است، پول برای ورثۀ شهدأ بر اساس فیصدی و تعداد اعضای خانواده‎های‎شان پرداخته می‎شود.

در پهلوی این امتیاز برای ورثۀ شهید و افراد معلول و معیوب برنامه‎های خاص؛ چون: توزیع نمرات زمین و اپارتمان‎های رهایشی بر اساس تفاهمنامۀ که این وزارت با وزارت شهرسازی و   مسکن دارد روی دست است و بر اساس آن هفت درصد ورثۀ شهدأ و معلولین در نظر گرفته می‎شود.

این پروسه در سرتاسر کشور جریان دارد، چنان‎که در شهرک قصبه حدود (333) باب اپارتمان برای معلولین و معیوبین توزیع شد ودر سایر شهرک‎ها نیز این فیصدی قابل تطبیق است.

از سویی هم امسال صد سهمیه برای ادای مراسم حج در مرکز برای ورثۀ شهدأ، معلولین و معیوبین داشتیم که از تمامی این فیصدی خانواده‎ها نتوانستند استفاده نمایند، در ولایات نیز همین پروسه جریان دارد.

به گفته او، وزارت کار امور اجتماعی، شهدأ و معلولین در بخش خدمات صحی برای این خانواده‎ها و افراد معلول و معیوب با وزارت صحت‎عامه تفاهمنامه دارد که عدۀ از معلولین و ورثۀ شهدأ به خاطر تداوی به خارج از کشور فرستاده شده اند، البته در پهلوی این که خدمات صحی برای این خانواده‎ها در کشور رایگان و با تخفیف صورت می‎‌گیرد.

وی علاوه کرد، در بخش تحصیلات‎عالی نیز برای این خانواده‎ها سهولت‎هایی ایجاد گردیده که به تازه گی حدود 800 بورسیه به کشور هندوستان که در بخش نظامی اختصاص یافته هم از ورثۀ وهم از جمع معلولان به آن کشور اعزام گردیدند و در پهلوی این، اعضای خانواده‎های شهدا در مؤسسات عالی و نیمه عالی تحصیلی نیز بر اساس تفاهمنامه معرفی شده اند. توزیع گندم و ماشین آلات و آموزش‎های فنی و حرفوی ما برای خانم‎های این خانواده ها برای رفع مشکلات اقتصادی آنان و ایجاد شغل و کاریابی از برنامه های دیگر وزارت کار و امور اجتماعی در چوکات معینیت شهدأ و معلولین است.

  آیا امتیازی و خدماتی که به ورثۀ شهدأ صورت می گیرد تمامی از شهدأ و معیوبین و معلولان شامل آن می شوند و یا تنها یک عدۀ خاص می توانند از این خدمات یا امتیازات بهره مند شوند. چون قبل از این چنین مواردی موجود بود؟

آقای احمدزی گفت: به هیچ صورت چنین طرح و موردی وجود ندارد.

 در حال حاضر کسانیکه قربانی شرایط ناامنی و حوادث می شوند شامل این امتیازها می شوند، البته نه تنها ورثۀ شهدأ بل معلولین و معیوبین نیز قربانی حوادث استند و عضوی از وجود شانرا از دست داده اند، اما امتیاز تنها برای معلولینی که در جنگ ها معلول و یا معیوب شدند پرداخت می گردد و سایر خدمات برای تمامی معلولین که مادر زاد هم استند صورت می گیرد.

چون دولت مکلف است که از ورثۀ شهدأ و سربازانی که در صفوف دفاع از وطن شهید می شوند، حمایت نماید و هرگاه افراد ملکی در اثر انفجار و انتحار قربانی یا معلول می شوند از سوی وزارت کار حمایت می شوند برای ورثه آنها مدد معاش پرداخت می گردد.

البته بر اساس تائیدی اسناد از سوی چند مرجع چون: قوماندانی امنیه و ریاست امنیت همان ولایت از حادثه یا رویداد تائید نماید و وکلای گذر منطقه از باشنده بودن ورثه شهید مهر و تائید نماید، مدد معاش پرداخته می شود، در بخش معلولیت، وزارت صحت عامه باید آنرا تائید نماید و فیصدی معلولیت شان تعیین شود.

سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی شهدا و معلولین در اخیر گفته هایش، برگزاری از هفتۀ شهید را به خاطر رسیدگی خانواده های شهدا  بسنده نمی داند و می گوید: ما هر قدر از شهدأ قدردانی نماییم کم است، شرایط کنونی ایجاب می کند برای رسیدن به این اهداف والا کار کنیم، اما به گونۀ که از این روز در کشور تجلیل می گردد و در مواردی سبب اذیت و آزار مردم می شود، واقعاًٌ درست نیست، نه تنها آرمان شهدأ را پوره ساخته نمی توانیم بلکه صدمه به نام مقدس و پاک شهدای وطن وارد میشود. 

حال که در آخرین روزهای هفتۀ شهید قرار داریم مردم از حکومت می خواهند، کسانیکه به گونۀ خودسر با استفاده از وقت شب آزار، اذیت و حتی زخمی ساختن عدۀ از هموطنان ما گردیده اند هر چه زودتر دستگیر و مجازات گردند تا در آینده جرأت چنین خودسری و بی بند و باری را نکنند و نظم و امنیت را در شهر برهم نزنند.

 مهوش

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha