صفحه اصلی | eslah | مصاحبه | آمر عمومی باغ وحش کابل: سال گذشته33 میلیون افغانی عاید داشتیم

آمر عمومی باغ وحش کابل: سال گذشته33 میلیون افغانی عاید داشتیم

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
آمر عمومی باغ وحش کابل:  سال گذشته33 میلیون افغانی عاید داشتیم

یکی از مکان های تفریحی که در کابل بیشترین بازدیدکننده را دارد، باغ وحش این شهر است که روزانه شمار زیادی از مردم به این مکان آمده و از حیوانات گوناگون دیدن می نمایند. وقتی به باغ وحش قدم می نهید، متوجه می شوید که در این باغ نوآوری های زیادی صورت گرفته است. چنانکه احمد سمیع باشندۀ کندهار که به تازه گی به کابل آمده است با جمعی از دوستانش به باغ وحش کابل آمده تا از حیوان دلخواهش که شیر است دیدن نماید.

وی می گوید: «سال ها قبل این باغ کمبود های زیادی داشت، اکنون وضعیت آن بهتر شده است.»

از باغ وحش شماری از خانواده ها هم دیدن می کنند، فضای باغ بسیار خوب و آرامبخش است. کودکان به هر سو می روند و در جستجوی پیدا کردن حیوان مورد علاقه شان استند.

 خاطره، دختر ده ساله ایست که با مادرش به این باغ آمده است. او از مادرش می خواهد که وی را به دیدن پلنگ ببرد، مادرش می گوید: «کودکان به حیوانات وحشی علاقۀ زیاد دارند، اما در این باغ وحش بسیاری حیوانات وجود ندارد و قفس ها خالی است.» باغ وحش کابل در سال 1346هـ . ش در عهد محمد ظاهر شاه ایجاد شد که 92 نوع حیوان که تعداد شان به 700 میرسید وجود داشت، با تأسف از اثر جنگ های داخلی  در دهۀ هفتاد در شهر کابل باغ وحش کابل تخریب گردید و همه هست و بودش از بین رفت.

در همین حال عزیزگل ثاقب، آمر عمومی باغ وحش کابل به گزارشگر روزنامه اصلاح در مورد بازسازی ونوآوری ها در این باغ چنین گفت: با ایجاد دولت مؤقت در کشور کار بازسازی باغ وحش آغاز گردید.کشور بریتانیا و امریکا کارهایی را در این زمینه انجام دادند که مؤثر نبود. چون مطابق به یک پلان و طرح به پیش نمی رفت؛ تا اینکه در سال 2007 ما توانستیم با سازمان سازاک همکار شویم و عضویت این سازمان را بدست آوریم.  این سازمان در مورد حیات وحش در کشورهای جنوب آسیا کار می کندکه هفت کشور عضویت آن را دارد.» آقای ثاقب به ادامه سخنانش افزود: وقتی ما عضویت سازمان سازاک را بدست آوردیم در برنامه های آموزشی در مورد حیات وحش اشتراک کردیم، آن وقت ما توانستیم کارهای اساسی و مؤثر را برای باغ وحش کابل انجام دهیم.

همچنان در سال 2007 سازمان اقتصادی ایکو برای بازسازی و نوآوری در باغ وحش کابل، یک اعشاریه سه میلیون دالر  کمک کرد.»

آمر عمومی باغ وحش از نوآوری هایی که با این پول در باغ وحش کابل صورت گرفته یادآورشده و گفت: « ما با این پول توانستیم باغ وحش کابل را الی پل آرتل توسعه دهیم و پارک شهر را اعمار نماییم که در این پارک تنها وسایل پارک از سوی شاروالی کابل به اجاره داده شده است و باغ وحش کابل 26 درصد سهم دارد.

 ما سال گذشته توانستیم دیوار باغ وحش را تخریب و ساحه منار تاریخی را که محل بود و باش معتادان شده بود دوباره به حالت اولی بازسازی نماییم که هم اکنون مردم از این منار تاریخی دیدن می کنند.» وی گفت: « ما در نظر داریم باغ وحش کابل را الی باغ گذرگاه توسعه دهیم؛ زیرا در روزهای عید و نوروز تماشاچیان به حدی زیاد میباشند که برای ما مشکلات را به بار می آورد.

 ما مطابق به ماستر پلان شهر، طرح توسعه باغ وحش را با همکاری انجنیران آسترالیایی آماده کرده ایم که کار استملاک آن در شاروالی کابل جریان دارد هر وقتی که کار استملاک تکمیل گردد ما کار توسعه باغ وحش را آغاز می نماییم.» آقای عزیز گل ثاقب گفت: در نظر داریم که دریای کابل را در داخل باغ وحش وصل نماییم و برای آب دریای کابل سیستم های را در نظر گرفته ایم که مانند بند قرغه برای تفریح و سرگرمی تماشاچیان کشتی های وجود داشته باشد تا مردم بیشتر لذت ببرند.»

وی در مورد اینکه شماری از بازدید کنندگان از نبود حیوانات در این باغ شکایت دارند، چنین گفت: «یکصد نوع پرنده، خزنده، ماهیان و حیوانات وجود دارد که تعداد شان به شش صد میرسد، شماری از این حیوانات از خود افغانستان است و تعدادی از این حیوانات را کشور چین همکاری نموده و تعداد دیگری نسل گیری شده اند، ما هیچ قفس خالی نداریم؛ اما وقتی هوا گرم می شود حیوان هم خسته می شود و به داخل اتاقش میرود و بیرون نمی شود.  از اینرو تماشاچیان فکر می کنند که در قفس حیوان وجود ندراد.»

وی به ادامه سخنانش افزود: باغ وحش کابل موسسه علمی، تحقیقاتی و تفریحی است که در بخش علمی شاگردان مکاتب و لیسه ها و دانشجویان دانشگاه ها می آیند  و از باغ وحش دیدن می نمایند.

در بخش تحقیقاتی ما حیواناتی را که نسل شان کم است و رو به انقراض استند مورد تحقیق قرار میدهیم و برای بقای نسل شان برنامه های را روی دست می گیریم و در بخش تفریحی طوریکه میدانید، از سرتاسر کشور بخصوص شهر پرنفوس کابل، روزانه شمار زیادی هموطنان ما می آیند و از حیوانات مختلف در این باغ دیدن می کنند، ما سال گذشته سی و سه میلیون افغانی عاید از باغ وحش و پارک شهر داشتیم که این خود کفایی ما را نشان میدهد هر چند که شاروالی کابل در پروژه های انکشافی ما را همکاری می نماید.» آقای ثاقب آمر عمومی باغ وحش کابل در مورد برنامه های آموزشی و علمی که از سوی آنان به شاگردان مکاتب و لیسه ها به پیش برده می شود چنین گفت: سال گذشته ما شصت هزار طفل کودکستان، شاگردان مکاتب و محصلان را در بخش سیر علمی پذیرفتیم که در تالار باغ وحش ما به آنان فلم های مستند از حیوانات افغانستان و وضعیت زندگی شان، قاچاق و سایر خطرات موجود که حیوانات را آسیب می رسانند، به نمایش گذاشتیم تا سطح آگاهی شان افزایش بیابد.»

وی به ادامه گفت: باغ وحش کابل فضای امن برای خانواده هاست و هیچکس نمی تواند برای دیگران مزاحمت ایجاد نماید.  چون در هر گوشة باغ کمره های امنیتی نصب است. در ضمن ما افرادی را مؤظف کرده ایم که از طریق بلندگو  برای تماشاچیانی که بخواهند به حیوانات و یا سرسبزی باغ صدمه برسانند، هوشدار میدهند. ما سال گذشته هشت صد هزار بازدیدکننده داشتیم که اکثر شان خانواده ها بودند.» آقای عزیزگل آمر عمومی باغ وحش کابل، نقش رسانه ها را در آگاهی دهی اذهان عامه مؤثر دانسته، از رسانه ها می خواهد که در مورد حفظ و نگهداری از محیط زیست، نگهداری حیوانات، ترحم بالای حیوانات، منع قاچاق و شکار حیوانات مطالب بیشتری را انعکاس دهند تا باشد هموطنان ما در حفظ و نگهداری محیط زیست، و طبیعت سالم، زیبا و حیات
 وحش با ما هر چه بیشتر همکار
 شوند.

رحیمه عزیزی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha