صفحه اصلی | eslah | مصاحبه | رییس شرکت هوایی آریانا: امسال مشکلی در روند انتقال حجاج رونما نخواهد شد

رییس شرکت هوایی آریانا: امسال مشکلی در روند انتقال حجاج رونما نخواهد شد

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
رییس شرکت هوایی آریانا: امسال مشکلی در روند انتقال حجاج رونما نخواهد شد

پس از ایجاد نظام نوین در افغانستان، این کشور در تمامی عرصه ها به دست آوردها و پیشرفت هایی نایل آمد. در کنار نهادهای خدمت رسان دولتی، سکتور خصوصی نیز وارد فعالیت گردید و فضای رقابت سالم در کشور به میان آمد. ایجاد شرکت های هوایی خصوصی در کنار یگانه شرکت هوایی دولتی شرکت هوایی آریانا یکی از دست آوردهایی است که در شانزده سال اخیر به دست آمده است. فعالیت این شرکت ها سبب شده است که شرکت هوایی آریانا نیز دست به ابتکارات تازه بزند، ظرفیت هایش را بلند برده و توانایی رقابت با شرکت های خصوصی را پیدا کند.

تا جایی که امسال شرکت هوایی آریانا ازبین سه شرکت هوایی، توانست در رابطه به انتقال حجاج افغان به عربستان سعودی برنده اعلام شود . اینکه این حجاج به چه ترتیب و توسط چند بال طیاره روزانه به کشور عربستان سعودی انتقال میگردند و شرکت هوایی اریانا چه سهولیت هایی را به حجاج در نظر گرفته است، مصاحبه‌ای را انجام داده ام با محترم کپیتان محمد نادرعمر، رییس دآریانا افغان هوایی شرکت.

در ابتدا از رئیس  آریانا خواسته شد تا در رابطه به پیشینۀ دآریانا افغان هوای شرکت معلوماتی را برای خواننده گان روزنامه ارایه نماید.

موصوف در پاسخ به پیشینۀ شرکت هوایی آریانا گفت:

دآريانا افغان هوایی شركت به اساس فرمان شماره 119 مورخ 26 ميزان 1333 مطابق 27جنوری 1955 با  سرمايه ابتدایی سه صد هزار دالر امريكایی با 49 فيصد سهم كمپنی انديمار و51 فيصد سهم دولت به حيث يك شركت هوایی ملي پا به عرضه وجود گذاشت كه در ابتدا دارای يك بال طياره  DC-3   پروانه دار ساخت كمپني داكلاس امريكایی كه دارای دو انجن بود وگنجايش 28 مسافر را داشت، بود. بعدا ً در سال 1334 سهم كمپنی انديمار را دولت بالای كمپنی پان امريكن  PAN AMERICANبه فروش رسانيد و كمپنی متدكره به حيث همكار به آريانا اغاز به كار نمود و در همين سال آريانا عضويت انجمن ترانسپورت هوايی بين المللی آريانا (IATA) را نيز كسب نمود  ونيز صاحب لوگوی  كه در بين عوام بنام غُچی يا پرستو ياد مي شود  گرديد. آريانا در شروع سالهای نخست فعاليت اش با همكاری پان امريكن  كارمندان خويش را در رشته هاي  پيلوتی، فلايت انجنيری، حفظ و مراقبت طيارات، وسايط كمكی زمين  ، تجارت، اداری  و حساب داری در داخل و خارج كشور تحت تربيه و آموزش قرار داد.

 در شروع با داشتن طياره نوع  DC-3  اولين پرواز خويش را در داخل  به شهر مزار شريف وبعدا به شهرهای هرات و كندهار اجرا نمود و اولین ‍پرواز خارجی خویش را از قندهار به بحرین عملی نمود . و بعدآ  با خريداری طيارات   نوعDC-4، DC-6 و440C- پروازهاي خارجی خويش را از میدان های هوایی هرات، مزار شريف، كندهار، كابل، خوست، ميمنه ، كندز و جلال آباد به كشور های آسيايی و اروپايی گسترش داد .

پرسش : شرکت آریانا امسال چه سهولت هایی را در روند انتقال حجاج به عربستان سعودی روی دست گرفته است؟

پاسخ: شرکت آریانا مسوولیت انتقال بیش از ۳۰۲۵۰ حاجی  را عهده دار شده که به اساس پروگرام وزارت محترم ارشاد، حج واوقاف، انتقال حجاج از چهار زون صورت می گیرد. تسهیلاتی که ما در بخش انتقال حجاج محترم فراهم کرده ایم توسط دوبال طیاره ایربس ۳۱۰ که ملکیت شرکت هوایی آریانا است و دوطیاره دیگری است که مربوط شرکت کام-ایر می باشد انجام می شود.

پرسش: روزانه چه تعداد حجاج را شما به کشور عربستان سعودی انتقال می دهید؟

پاسخ: ما نظر به پروگرامی که ترتیب شده و نزد ما وجود دارد، روزانه ۷۰۰ الی ۱۱۰۰ تن حاجی را از افغانستان به کشور عربستان سعودی انتقال میدهیم. نظر به تعداد پروگرام های که البته این پروگرام ها توسط مقام اداره هوانوردی کشور عربستان سعودی نظر به خواهش ما ترتیب شده، نظر به همان پروگرام تعداد انتقال حجاج فرق میکند. بخاطر اینکه گنجایش طیارات متفاوت میباشد، به همان اساس وقتیکه ما بخواهیم همان پروگرام را تعقیب کنیم بین( ۷۰۰-۱۱۰۰) حاجی انتقال میگردد.

پرسش: دلیل اینکه انتقال حجاج افغانستان به عربستان سعودی امسال به گونه انحصاری به شرکت آریانا واگذار شده چیست؟

پاسخ: انتقال حجاج به شرکت آریانا بشکل انحصاری  داده نشده ودر شروع این پروژه به داوطلبی گذاشته شده بود که پروژه انتقال ۳۰۲۵ حاجی از طرف وزارت محترم ارشاد، حج واوقاف نظر به همان شرطنامه که آنها داشتند توسط اداره تدارکات ملی به داوطلبی گذاشته شد. در نتیجه داوطلبی بعد از ارزیابی شرکت آریانا توسط کمیسیون ملی تدارکات برنده شناخته شد. در این داوطبی سه شرکت اشتراک نمودنده بودند. شرکت دآریانا افغان هوایی شرکت، کام ایر وشرک صافی ایرویز.

پرسش: در حال حاضر آیا آریانا توان رقابت با شرکت های خصوصی را دارد؟

پاسخ: همینکه شرکت آریانا در بین دو شرکت دیگر برنده اعلان شد، این نشان دهنده آنست که شرکت آریانا توان رقابت را با شرکت های دیگر را داشته وخدمات را می تواند به شکل بهتر آن ارایه کند.

که خود دلیل برنده شدن آنست. آریانا تجربه انتقال حجاج را در گذشته داشته و دارد که دو سال قبل تعداد ۲۴ هزار حاجی را به کشور عربستان سعودی و سال قبل آن  معادل آنرا بدون هیچگونه مشکل به بهترین وجه از افغانستان به عربستان سعودی و دربازگشت از عربستان به افغانستان انجام داده است.

پرسش: امیدواری ها برای انتقال حجاج درسال روان درچه سطح است و زایران حج تاچه حد امیدوار باشند که مانند سالهای قبل با مشکل روبرو نمی گردند؟

پاسخ: در دوهفته گذشته بیشتر از ۱۶ هزار حاجی از زون های هرات، مزارشریف، قندهار و کابل به شهرهای مدینه منوره وجده انتقال یافته و در پروسه انتقال آنها هیچگونه مشکلی رونما نگردیده، پروسه انتقال آنها به شکل نورمال به پیش می رود. امیدوار هستیم که متباقی حجاج هم به همین ترتیب انتقال یابند وپروگرام بازگشت شان بعد از مراسم که قبلا ترتیب گردیده انشاالله هیچ مشکلی نخواهند دید.

پرسش: در رابطه به قیمت تکت های رفت وبرگشت حجاج معلومات دهید که چه مقدار می باشد؟

پاسخ: در داوطلبی که صورت گرفته بود تکت رفت وبرگشت حجاج ۹۸۰ دالر نرخ داده شده بود، زمانیکه شرکت آریانا برنده اعلام گردید از اثر تقاضای وزارت محترم حج و اوقاف که باید در قیمت تکت ها تجدید نظر صورت گیرد و قیمت ها پایین بیاید، قیمت تکت با ۳۰ دالر تنزیل به ۹۵۰ دالر تعیین گردید وبه همین قیمت توافق صورت گرفت.

پرسش: تعدادی از مسافرین شاکی اند که قیمت تکت های آریانا بلند می باشد: مثلا همین اکنون نزدیک به ۴۰۰ دالر تکت رفت و برگشت هندوستان میباشد، نظر شما در این زمینه چیست؟

پاسخ: فکر نمی کنم کدام ازدیادی در قیمت تکت ها رونما شده باشد، اما تکت ها همیشه در حالت نوسان است. نظر به فصل وتقاضا، قیمت ها فرق می کند. منتها ما همیشه در همان محدوده قیمت های خود را تغییر میدهیم که از طرف اداره محترم هوانوردی ملکی افغانستان برای ما تعیین میگردد وخارج از آن فروشات نمی کنیم. باید گفت که این یک سیستم قبول شده جهانی است. اگر کسی زودتر تکت می خرد شاید یک مقدار ارزانتر برایش تمام شود و هرقدر که روزهای پرواز نزدیکتر شود و شما بخواهید تکت بخرید، ممکن قیمت بیشتر گردد.

آقای نادر عمر می گوید، شرکت آریانا مربوط به همه افغانها است، قسمیکه شعار آریانا است (آریانا از شما و درخدمت شماست) و این یک واقعیت است. امیدوار هستیم که هموطنان ما پروازهای خود را با طیارات آریانا انجام دهند وآریانا را انتخاب نمایند، وعده ما این است تا خدمات بهتری را برای شان ارایه کنیم.

نصیراحمد افهمی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha