صفحه اصلی | eslah | مصاحبه | سرپرست قوماندانی گارنيزيون کابل: برای تأمین امنیت شهر کابل تدابیـر ویـژه‌ای رویدست است

سرپرست قوماندانی گارنيزيون کابل: برای تأمین امنیت شهر کابل تدابیـر ویـژه‌ای رویدست است

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
سرپرست قوماندانی گارنيزيون کابل: برای تأمین امنیت شهر کابل تدابیـر ویـژه‌ای رویدست است

شهرکابل از آغاز سال تا کنون شاهد حملات پی در پی و خونین انتحاری بود. این حملات سبب نگرانی شدید باشنده های شهر کابل گردیده است. هر چند مسؤولان در نهادهای امنیتی برنامه های ویژه‌ای برای تأمین امنیت در شهر کابل رویدست دارند که از جمله این برنامه ها می توان بر ایجاد ساحه سبز با نصب دروازه‎ها در ساحات مختلف شهر و نصب اسکنرهای امنیتی در دروازه های ورودی شهر کابل اشاره کرد. این در حالی است که مردم، عدم کنترول دقیق راه های ورودی شهر کابل را از دلایل مهم ناامنی، انفجار و انتحار در پایتخت می دانند.

به همین تازه گی وزارت داخله برای تأمین امنیت پایتخت، در چهار دروازه ورودی کابل، چهار دستگاه اسکنر را نصب نموده که این دستگاه ها موترهای با تناژ بلند را پس از چک و کنترول اجازه ورود به شهر میدهند. و اما موترهای مسافر بری و خورد دیگر توسط نیروهای پولیس بازرسی و داخل شهر می شوند.

پولیس کابل می گوید: روزانه نزدیک به یکهزار موتر باربری در دروازه ارغندی با این دستگاه ها بازرسی می شود و به همین گونه در سایر دروازه های ورودی.

در عین حال راننده ها نیز از نصب این دستگاه ها رضایت نشان داده، می گویند: این دستگاه ها مجهز با کمره ها است، هر آنچیزی که داخل موتر می باشد واضح معلوم می شود. به گفته آنان قبل از این بارهای موترها توسط سیخ کنترول می شد.

اما سوال اینجاست که نصب این دستگاه ها همانند دروزاه های که اخیراً به منظور ایجاد ساحۀ سبز در نقاط مختلف شهر کابل از سوی ارگانهای امنیتی نصب گردیده مشکل می آفرینند یا واقعاً امنیت می آورد؟
برای وضاحت بیشتر، دگر جنرال افضل امان معاون وزیر دفاع و سرپرست قوماندانی گارنیزیون کابل در یک گفتگوی ویژه با روزنامه اصلاح معلومات بیشتر داده گفت: این دستگاه ها در چهار دروزاه کابل، از سمت شرق کابل در جلال‎آباد، از طرف جنوب به سنگ نوشته که وسایط از گردیز، پکتیا، خوست و لوگر داخل کابل می شوند و از سمت جنوب غرب در دروازه کمپنی و همچنین به استقامت شمال  دستگاه های اسکنر نصب گردیده اند.   هدف اصلی نصب این دستگاه ها تأمین امنیت در شهر کابل است تا وسایط را بگونۀ دقیق چک و کنترول نموده و نظارت جدی از آن داشته باشیم، این دستگاه ها از طرف پولیس و پوسته های مشترک گارنیزیون کابل کنترول می شوند. قبلاًَ گارنیزیون این دستگاه ها را در اختیار نداشت، به همین دلیل مشکلات امنیتی در شهر کابل زیاد بود.

اینکه این دستگاه ها تا چه حد برای تأمین امنیت شهر کابل و رفع نگرانی های آنان نقش مثبت خواهد داشت؟

سرپرست قوماندانی گارنیزیون می گوید: گارنیزیون در پهلوی ایجاد پوسته های امنیتی در تلاش آنست تا مردم شهر کابل آرام  زنده‎گی نمایند و در عین حال مکلفیت داریم تا تدابیری اتخاذ گردد که دیگر در شهر کابل انفجار صورت نگیرد. ما برای رفع نگرانی شهروندان تدابیری امنیتی دیگر هم داریم، زیرا هنوز هم دشمن در پی ازدیاد تهدیدات امنیتی در شهر کابل است اما نصب این دستگاه، خود اطمینان خاطر برای رفع نگرانی شهروندان است و نتایج مثبتی را نیز در پی خواهد داشت.

آقای امان می گوید:  یکی تدابیر خاص قوماندانی گارنیزیون برای تأمین امنیت شهر کابل ایجاد ساحه سبز می باشد و در نظر است تا این ساحه را به طرف حوزه های امنیتی شهر و بعداً به ولسوالی ها و اطراف کابل انتقال بدهیم تا عملیات های محاربوی و تصفیوی در بیرون از شهر کابل انجام شود، چون آوردن تغییرات در بیرون از شهر می تواند تهدیدات امنیتی را در شهر کابل به حداقل برساند. امیدوار استیم با این تدابیر بتوانیم امنیت شهر را بهترتر تامین نماییم.

  ایجاد ساحۀ سبز و نصب دروازه ها در نقاط مختلف، مشکلاتی را در روند ترافیک و عبور وسایط بلند تناژ مانند اطفائیه و وسایطی که برای انتقال اموال در شهر کشت و گذار دارند ایجاد نموده، برای حل این مشکل چه تدابیری در نظر است؟

 وی این  مشکل را پذیرفته در مورد گفت: نصب دروازه ها از جمله برنامه هایی بود که برای تامین امنیت شهر کابل عملی شده و از سویی هم هدف اینست تا برای شهروندان سهولت ایجاد گردد. از آنجایی که نصب این دروازه ها ممانعت و مشکلات را خلق کرده، تجدید نظر صورت می گیرد. در پهلوی این دروازه ها، در نظر داریم که دروازه های سیار را ایجاد نمایم.

تا از یکطرف تدابیر امنیتی در شهر اتخاذ گردد و از سویی هم مشکلات مردم در جهات مختلف حل و سهولت ها را ایجاد گردد.

اما شهر کابل علاوه بر این چهار در ورودی، راه های فرعی دیگری هم دارد که دشمن می تواند داخل شهر نفوذ نماید،‌چگونه از این راه های فرعی محافظت خواهد شد؟

آقای امان گفت:‌در نظر است تا در این راه ها پوسته های کنترول عبوری را ایجاد کنیم. در عین حال دشمن توانایی عبور و انتقال مواد منفجره به داخل شهر را  از هر راه ندارد، در استقامت های که احتمال نفوذ دشمن به شهر کابل وجود داشته باشد تدابیر فیزیکی  رویدست است.

درعین حال نگرانی ها از موجودیت حلقات مافیایی در داخل نظام به خاطر برهم زدن ثبات و امنیت در شهر موجود است که با استفاده از موترهای شیشه سیاه ، زمینۀ انتحار و انفجار را در شهر مساعد می سازند،‌تدابیر قوماندانی گارنیزیون کابل در مورد پاکسازی شیشه های این وسایط چیست  تا جلو گشت و گذار این وسایط را در شهر بگیرد؟

سرپرست قوماندانی گارنیزیون می گوید: بیشتر از ده ها چک پاینت و مسوولین سیار مربوط به گارنیزیون کابل مشترکاً با پولیس در شهر کابل تنظیم شده و روزانه  ده ها وسایط را پاک نموده، اشخاصیکه در این موتر ها استند کنترول می شوند.

وی در مورد نگرانی های شهروندان کابل از موجودیت اسلحه نزد افراد غیر مسوول، سرقت های مسلحانه که اکثراً توسط موتر سایکل ها در شهر صورت می گیرد و شهروندان از این ناحیه به مشکل جدی مواجه اند می گویند: قوماندانی گارنیزیون کابل با قوماندانی امنیه، ترافیک،‌امنیت ملی و شاروالی کابل به خاطر از بین بردن این مشکلات در هماهنگی خوب فعالیت دارد و جلوگیری از این سرقتها را در نقاط مختلف شهر از الویت های کاری خود می داند. 

جمع آوری اسلحه از نزد افراد غیر مسوول یک پروسه است که همه روزه  جریان دارد و در  عین حال در مورد شناسایی افراد که اسلحه را انتقال میدهند در سطح دولت کار صورت می گیرد. آقای امان تأکید دارد که گارنیزیون کابل درخدمت مردم کابل است و مطابق خواست مردم کار می  کند.

مهوش

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha