صفحه اصلی | eslah | مصاحبه | آذرخش حافظی آگاه امور اقتصادی: پروژة کاسا یکهزار باور مردم به آیندة بهتر را بیشتر ساخته است

آذرخش حافظی آگاه امور اقتصادی: پروژة کاسا یکهزار باور مردم به آیندة بهتر را بیشتر ساخته است

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
آذرخش حافظی آگاه امور اقتصادی: پروژة کاسا یکهزار باور مردم به آیندة بهتر را بیشتر ساخته است

بحث ها روی اهمیت اقتصادی و سیاسی پروژۀ کاسا یکهزار در روز های اخیر داغتر شده است، چنانکه عدۀ از ‌آگاهان با تأکید براهمیت اقتصادی این پروژه در سطح منطقه گفته اند: کشورهای آسیای میانه در چند دهۀ اخیر توانسته اند، در بخش اقتصادی روند توسعه را به خوبی دنبال کنند، تاجیکستان و کشورهای همجوار آن اکنون به صادر کننده گان اصلی انرژی در منطقه تبدیل شده اند، ترکمنستان به صادر کنندۀ بزرگ گاز و قزاقستان نیز به عنوان کشوری در حال رشد با ظرفیت بزرگ اقتصادی به گسترش روابط تجارتی واقتصادی بیش از گذشته اهمیت می دهد. پاکستان خریدار عمدۀ برق و گاز است واز این لحاظ جایگاه افغانستان از نظر موقعیت ارزش خاص دارد.

در مورد صحبت های آقای ‌آذرخش حافظی آگاه امور اقتصادی را داریم که ابتدأ نقش واهمیت پروژه های اقتصادی را در کشور و منطقه تعریف کرده

 گفت: پروژه های منطقوی اثر نسبی بالای اقتصاد کشورها دارد، پروژه کاسا یکهزار از جمله پروژه های اقتصادی است که سالانه چهل و پنج میلیون دالر حق ترانزیت را شامل خزانه دولت می سازد.

همچنان از جمله یکهزار و دوصد میلیارد دالر که این پروژه هزینه می بردارد، حدود سی و پنج در صد آن شامل خاک افغانستان می شود. درعین حال زیر ساخت هایی برای عملی ساختن این پروژه ساخته می شود ولی حفظ ومراقبت آن به گونۀ دوامدار است.

برای عملی کردن پروژه کاسا یکهزار به انجنیران، متخصصان وکارگران ماهر نیاز داریم تا بتوانند به شکل فنی در امور تمدید لین ها کار نمایند. ما تاهنوز متأسفانه کارگر فنی نداریم تا به شکل فنی و مسلکی کار نماید و از این پروژه منفعت ملی برداریم، هر گاه به موقع اقدام نشود و با زهم کارگران فنی را از کشور پاکستان یا هندوستان استخدام کنیم، پول به جیب ‌آنها می رود و بیشتر به نفع دیگران تمام می شود تا به نفع مردم ما. تطبیق این پروژه در صورتی به نفع مردم و دولت افغانستان خواهد انجامید، مدیرت دقیقی که لازم است صورت بگیرد که وابسته گی به توانایی حکومت دارد.

دولت برای این که در آینده کارگران و متخصصان فنی در کشور داشته باشد، بهتر است نظام تعلیمی را در مکاتب تنظیم نماید که شاگردان با آ‌موزش یک حرفه تخصصی در مکتب و بعد ازفراغت به پوهنتون ها تحصیلات شان را به سویه بالاتر فرا بگیرند؛ تا نیاز به  استخدام کارگران خارجی نباشد.

  با این حال وزارت کار  وامور اجتماعی می گوید: در گذشته بالاتر از یک هزار اتباع خارجی در وزارت کار و امور اجتماعی ثبت و جواز کار داشتند، اما در حال حاضر این رقم به سیزده هزار رسیده  که رقم قابل ملاحظه کاهش کارگران خارجی را در افغانستان نشان می دهد.

آقای عبدالفتاح عشرت احمدزی مشاور وزارت کار و امور اجتماعی با بیان این مطلب پروژه کاسا یکهزار و سایر پروژه های اقتصادی را نوید خوبی برای مردم افغانستان دانسته می گوید:
 با تطبیق این پروژه، فرصت های خوب کاری مهیا می شود و کاهش خوبی در سطح بیکاری مردم رونما می گردد، دست آورد بزرگی برای حکومت وحدت ملی می باشد  ودر عین حال از ‌آماده گی وزارت کار وامور اجتماعی در این بخش خبر داده می گوید: بنا بر هدایت رییس جمهور؛ ما افراد متخصص را به کشور های که ضرورت داشته باشند غرض آموزش می فرستیم، در حال حاضر رهبری وزارت کار وامور اجتماعی مذاکراتی را با کشورهای خلیج به ویژه کشور عربستان سعودی دارد. تا رقم بزرگی از نیروی کار به ‌آن کشور اعزام شود، البته بر اساس  تفاهمنامة که میان دو کشور صورت می گیرد. 

آقای آذرخش حافظی دراین مورد به نماینده گی از سکتور خصوصی افغانستان گفت: امروز در پیشرفته ترین کشور های جهان سکتور خصوصی ما توان رقابت را دارد و مجتمع های تجاری ما با استندرد جهانی در بسیاری از کشور های مانند: چین، امریکا، اروپای شرقی وغربی کار می نمایند، هر گاه حکومت ازاین پروژه میزبانی بتواند وتعریف درست بدهد وحدود مناسبات خود را با سکتور خصوصی تعیین کند، سکتور خصوصی یقیناً توان دارد، تا در پروژه کاسا یکهزار سهم ملی خودر ا به شکل موثر ومفید  آن ایفا نماید.

به باور من دولت افغانستان خطوط اساسی وظایف اقتصادی خود را تعریف نماید، یکی از خطوط اساسی وظایف اقتصادی  دولت این است که برای گرفتن پروژه های بزرگ ملی و منطقوی و پروژه های که از خاک افغانستان می گذرد با سرمایه دیگران آماده گی قبلی داشته باشد.

وی می گوید: حکومت طی هفده سال یک سیاست حمایوی از شرکت های داخلی در کشور نداشت تا شرکت ها همآهنگ بسازد و شرکتها، آماده بر اشتراک در برنده شدن پروژها باشند.

چنانکه در دنیا قاعده بر آن است که ترجیح به شرکت های محلی می دهند، زیرا شرکت های محلی بیشتر در محل با مردم شناخت دارند از فواید و مشکلات راه ها با خبر استند و از حمایت مردم برخوردار اند. 

آقای حافظی در رابطه به زیر ساخت هایی که نیاز بر تطبیق این پروژه است گفت: ما در مرحله تطبیق پروسه قرار داریم که از بخش ساختمان گرفته تا مونتاژ پایه و تمدید لین ها را در برمی گیرد که مبتنی بر آن باید کار رقابتی صورت بگیرد، قیمت ها پائین و سطح کیفیت بالا باشد.

از دولت می خواهیم،‌تا نظام تعلیمی را مطابق نیاز بازار کار تنظیم نماید. ‌تا زمانیکه بازار کار درست تنظیم شود، آماده  گی برای کار بغرنج یا مونتاژ یک پروژه برق 1300 میگاوات در ساعت مشکل خواهد بود.

از سویی هم عدۀ از آگاهان به این باور اند که ‌پروژه کاسا یکهزار نخستین پروژۀ اقتصادی میان همسایه های شمالی و جنوب افغانستان است که غیر از اهمیت اقتصادی  می تواند عرصه تعامل سیاسی برای تأمین ثبات و گسترش اعتماد کشورهای منطقه را نیز به همراه داشته باشد.

آقای حافظی در این مورد می گوید : دولت ها نیازمند همدیگر استند که از این فرصت باید درجهت همگرایی، منفعت مشترک و بالا بردن سطح
زنده گی مردم استفاده معقول شود. ،‌من طرفدار همگرایی  اقتصادی استم، چون ما موقعیت خوب در جغرافیای اقتصادی داریم.

اما در مناسبات اقتصادی باید رویه دوستانه باشد. نباید پروژه های اقتصادی را وسیله فشار سیاسی قرار بدهیم. باید یک پارتنر خوب و یک شریک خوب باشیم، افغانستان به حیث یک پل ارتباط نقش موثر را ایفا نماید.

پروژۀ کاسا یکهزار در کمربند امنیتی افغانستان است، نه تنها اینکه ما اینرا به عنوان ابزار فشار قرار بدهیم، بل منفعت هر دو کشور در یک پروژه تعریف شده می تواند. 

این در حالی است که محمداشرف غنی رئیس جمهور تأکید بر عملی شدن پروژه کاسا یکهزار   دارد. اما آیا افغانستان و کشورهای ذینفع موفق بر تطبیق پروژه خواهند شد؟ علاوه بر
 آماده گی های لازم، امنیت که چالش بزرگی در کشور است، ‌آیا  ناامنی سبب عدم تطبیق پروژه نخواهد شد؟
آقای حافظی با نگرانی از وضیعت موجود می گوید: یقیناً در مسیر کاسا یکهزار مشکلات ناامنی زیاد است، هم اکنون ولایت کندز ناامن است، مسیر شاهراه کندز - بغلان و بغلان کابل در وضیعت خوب امنیتی قرار ندارد، و از امنیت خوب برخوردار نیست، اما امیدواری موجود است زیرا،‌قرار فرضیۀ  که دولت دارد عامل همه ناامنی ها کشور پاکستان است، هرگاه چنین است، در آنصورت چون پاکستان به برق ضرورت دارد، و منفعت آن در این پروژه است،‌منفعت خود را خراب نخواهد کرد.

اگر پاکستان در افغانستان نفوذ دارد، به افراد خود ابلاغ می کند که پایه های برق برای خود شان است نباید تخریب کنند و درعین حال مسیر عبور لین امن خواهد بود و مردم از آن نفع خواهند برد.

مهوش فخری

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha