صفحه اصلی | eslah | مصاحبه | عبدالفتاح عشرت احمدزی سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین: در پرداخت حقوق متقاعدان هیچگاه فرو گذاشت نمی‎نماییم

عبدالفتاح عشرت احمدزی سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین: در پرداخت حقوق متقاعدان هیچگاه فرو گذاشت نمی‎نماییم

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
عبدالفتاح عشرت احمدزی سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین: در پرداخت حقوق متقاعدان هیچگاه فرو گذاشت نمی‎نماییم

حقوق تقاعد حق مسلم و قانونی هر شخص متقاعد و بازنشسته می‎باشد، زیرا کارمندان دولت در دوران ماموریت‎شان از معاش ماهوار خود یک مقدار پول را برای زمان سالمندی و آیندۀ خود در خزینۀ دولت پس‎انداز نموده‎اند. همین‎گونه دولت بالای پول این کارمندان سرمایه‎گذاری کرده و از آن منفعت گرفته است. سالمندان اشخاص معزز و قابل احترام استند که عمر عزیزشان را در راه وطن، آبادانی و حراست خاک و میهن صرف کرده و لحظۀ فرو گذاشت نکرده‎اند. مقدار پول که به منظور روز دست ماندگی و امید به آینده از معاش آن‎ها وضع می‎گردد ، در خزینۀ دولت ذخیره می‎شود، ریاست خزینۀ تقاعد یگانه ارگان معتبری است در سطح دولت که چشم امید تمام اشخاص ، افراد سالمند و متقاعد به منظور اعادۀ حقوق‎شان به این اداره دوخته شده است تا حقوق تقاعدشان را به دست بیاورند.

اما در حال حاضر مردم از اجراآت و کارکرد این ریاست شاکی استند، چنان‎که مرضیه خانم مسن که حدود شصت سال عمر دارد می‎گوید: شوهرم در زمان دولتداری سردار محمد داؤودخان رئیس ضبط احوالات (امنیت ملی) بود، با وجودی‎که سال‎هاست حقوق تقاعد وی را گرفته و مصرف می‎نمایم چون مبلغ زیادی است به درستی مصرف خودم و خانواده‎ام را پوره می‎نماید، یعنی از تعیین مبلغ پول راضی هستم، اما از دو الی سه سال به اینسو در گرفتن پول تقاعدی شوهرم آنقدر مرا سرگردان می‎سازند که از گفتن نیست،از یک دفتر به دفتر دیگر کارم را محول می‎کنند که اگر مقدار آن کم می‎بود کاملاً از آن صرف‎نظر می‎کردم. زیرا برای مقدار کم این‎همه سرگردانی نمی‎ارزد. از برخورد برخی از کارمندان این اداره اکثر مردم خسته شده و به ستوه آمده‎اند، در حالی‎که حق قانونی کارمند را برایش می‎دهند. وقتی رویۀ کارکنان ادارۀ تقاعد را ببینید تصور می‎کنید که پول شخصی شان را از جیب خود برای متقاعدین می‎پردازند با وجودی‎که اگر همین حقوق نباشد پس خزینۀ تقاعد و کارمندان آن چه معنی دارد.

حاج محمدابراهیم دگروال متقاعد می‎گوید: از پنج ماه است که درین ریاست آنقدر رفت و آمد نموده‎ام، شاید پول تقاعدم را که بگیرم می‎ترسم مصرفم را پوره نکند. برخی کارمندان این اداره لحاظ و احترام موسفید، سالمند حتا نظامی‎های کشور خودرا هم ندارند، تنها به پول فکر می‎کنند و بس.

به همین‎گونه پسر جوانی‎که خودش را رئیس یکی از شرکت‎های صنعتی معرفی می‎کند، اظهر نام دارد، نظرش را در ارتباط کندکاری ریاست خزینه تقاعد چنین بیان می‎کند.

پدرم رئیس اداری وزارت مالیه بود، اکثر کارمندان این اداره وی را می‎شناسند و به نیکی از نام‎شان یاد می‎کنند.

نمی‎دانم پروسیجر کاری این‎ها چگونه است، حدود هشت‎ماه به منظور حقوق تقاعد پدرم به تمام ادارات ذیربط بالا و پائین سرگردان گشتم تا بالاخره بعداز طی مراحل قانونی ، تمام اسناد مورد نیاز را به ریاست خزینة تقاعد تسلیم نمودم. بارها به این اداره مراجعه نموده از یک دفتر به دفتر دیگر و ... پشت این دروازه و آن دروازه سرگردانم ساختند. بالاخره حقوق تقاعد ده ساله یک کارمند که عمرش را با صداقت و راستی در پست های بلند دولتی در خدمت مردم کشور خود سپری نموده است،‌یک مبلغ بسیار ناچیز سنجش نموده اند، دردم بیشتر از این است که ایکاش برخی از این کارمندان دوستان پدرم نمیبودند و ظاهراً با من اینقدر رویه خوب نمیکردند.

آقای اظهر همچنان گفت: مشکل اصلی اینجاست که مقامات عالی دولت پیوسته از مبارزه علیه فساد اداری صحبت می کنند و با تأکید می گویند. که عاملین فساد اداری و ... اشد مجازات خواهند شد، اما به گونه ی که دیده می شود مسؤولان در این حصه بی توجه استند.

از سویی هم شماری از متقاعدین که در این ریاست حضور دارند ادعأ می نمایند که :‌حکومت حق مسلم و قانونی آنها را به صورت مکمل پرداخت نمیکند و از توزیع آن به دلیل حکم رئیس جمهور خود داری می نمایند.

آیا حکم رئیس جمهور تنها در حصه متقاعدین وحقوق شان قابل تطبیق است ، یا در رابطه به مامورین و کارمندانیکه پا بر گلوی مردم می گذارند و حق قانونی آنها را اجرأ نمیکنند ؟ ... اگر هدف رهبری دولت بر چیدن فساد از نهاد و ادارات دولتی و غیر دولتی باشد، پس ادارة خزینة تقاعد را چگونه یک اداره نام میگذارید یا عنوان میکنید؟ در حالیکه روزانه به ده ها گونه ازین شکایات از مردم شنیده می شود. آیا ارگانی وجود دارد که جلو این همه ناهنجاری ها را بگیرد.

بعد از شنیدن این همه نظریات شهروندان خواستم در زمینه نظر یکتن از مسؤولان رانیز  داشته باشم که اقای عبدالفتاح عشرت احمدزی مشاور وزیر وزارت کار و امور اجتماعی همچنان سخنگوی این وزارت در پاسخ به سوالاتم چنین توضیح داد:

متقاعدین اشخاص محترم و باعزتی  اند، به دو لحاظ یکی از لحاظ سن، دیگر از لحاظ این که تجارب کاری آ‌نها بزرگترین درس برای نسل جوان و تازه کار است.

همچنان پولی که به نام تقاعد از معاش آنهاوضع شده  است برای دولت مثمرترین سرمایه است. اشخاص متقاعد سالیان متمادی کا رکردند زحمت کشیدند و برای نسل های بعدی سرمایه گذاری نموده اند. از  این لحاظ ادارة خزینة تقاعد که محصول اندوخته های متقاعدین است برای ما بسیار مهم و با اهمیت می باشد، همچنان در اولویت کاری وزارت کار و امور اجتماعی قرار دارد. در نخستین مرحله، وزارت کار وامور اجتماعی یکی از تعهداتی که رهبری این وزارت دارد، این است که ادارة خزینه تقاعد را مدرن و کمپیوتری بسازد تا این که کوچکترین زحمت برای متقاعدین ایجاد نشود.

خوشبختانه توانسته ایم که برای فعلاً سیستم کمپیوتری را در آنجا افتتاح نماییم و متقاعدینی که از فاصله های دور آمده و مدت ها در این اداره سرگردان می بودند، با ایجاد این سیستم کار شان بسیار سهل شده است. برای پیشبرد این امور یک تیم از جوانان را توظیف ساخته ایم که تازه به کار خود‌آغاز کرده اند .این تصمیم وزارت کار امور اجتماعی روی چند هدف صورت گرفته است، چون در گذشته در ریاست خزینه تقاعد مشکلات فساد وجود داشت یکی از اهداف اساسی وعمده جلوگیری از فساداست، هدف دیگر سهولت در کار متقاعدین و همچنان جلوگیری از ضیاع وقت.

تعهد دیگر وزارت، فعال نمودن سیستم بانکی می باشد که هر متقاعد باید یک کارت بانکی داشته باشد تا این که در هر ولایت، هر ولسوالی و منطقة که زنده گی می کند از نزدیکترین بانک همان منطقه بتواند پول خود را به دست‌آورند و دیگر ضرورت سرگردانی آمدن همه ساله به خزینة تقاعد نباشد.

تعهد دیگر، سیستم بایومتریک است که بایستی تمام متقاعدین بایومتریک شوند. از یک سو از فساد  اداره کاسته می شود و از سوی دیگر متقاعدین خیالی از بین می روند، تا پول دولت به هدر نرود که خوشبختانه این سیستم نیز فعال شده است. اقای احمدزی افزود: مشکلات و چالش هایی را که مردم از خزینه تقاعد عنوان کرده اند، ما هم در جریان هستیم با گذشتاندن اوقات، آنهایی که در خزینه تقاعد سپری می گردد، اذیت و آزاری که متحمل می شوند، رهنمود درستی که نمی شوند، رشوة که از آنها گرفته می شود، یقیناً همه را میدانیم ولی اکنون همة این مشکلات در یک حد کوچک قرار دارد، در حالی که در گذشته خیلی زیاد بود این را اطمینان می گویم این چالش ها با عملی شدن چند موضوع که نام گرفتم ان شا الله برچیده خواهندشد.

آقای احمدزی در ارتباط سنجش حقوق مالی متقاعدین چنین گفت:

اخذ پول  تقاعد، حق مسلم هر متقاعد است زیرا پول شخصی خود وی می باشد، اما در بخش بلندرفتن یا پایین آمدن حقوق (معاش) کم کردن وزیاد نمودن سال های کاری آ‌نها مربوط خزینه تقاعد نمی شود. سنجش آن ارتباط می گیرد به ادارة که در آن کار نموده اند.

آقای احمدزی در ادامه افزود: چندی قبل دوستان متقاعد مایک مظاهرة را راه  اندازی کرده واز خزینة تقاعد خواستار بلندرفتن امتیازات شان شدند. در حالی که این مسأله یعنی امتیاز مالی، معیار کار و حقوق هر متقاعد از طرف ادارة مربوط خودشان به وزارت کار وامور اجتماعی معرفی می گردد، بر اساس سند رسمی، که بعداً خزینه تقاعد در زمینه کار خودرا انجام میدهد.

وی  افزود: فعلاً معاش وحقوقی را که برای متقاعدین می پردازیم به اساس معیار تعیین شده است. یعنی یک شخص آخرین معاش را که قبل از سوق به تقاعد از ادارة خود اخذ نموده است به همان اساس حقوق تقاعد شان سنجش می گردد.

آقای احمدزی تأکید کرد: اگر در ریاست خزینة تقاعد به نام های این وآن از کسی پول خواسته می شود، توقع ما از هموطنان  محترم  اینست ، هیچگاهی به سرنوشت خود بازی نکنند یعنی اگر امروز با رشوه اسناد شان تغییر می کند، فردا همین اسناد با چالش مواجه شده تمام کارکردهای شان به صفر ضرب می شود. زیرا رهبری جدیدی که می آید و بالاخره اسناد تقلبی درک می گردد و دیده می شود که در اداره خلاف قانون کار صورت گرفته خود به خود باعث ایجاد چالش می گردد.

وی گفت: خواهش من از آدرس وزارت کار و امور اجتماعی از هموطنان شریف اینست در هر ادارة که با چالش مواجه می شوند همکاری نزدیک و جدی با رهبری مقامات داشته باشند؛ زیرا هر سطح رهبری نمی تواند تک تک کارمندان را کنترول و نظارت نماید تا این که همکاری مردم وجود نداشته باشد هموطنان با ارایه اسناد وثبوت می توانند رهبری هر   اداره را کمک نمایند، زیرا ما می توانیم بر اساس ثبوت مستند داخل قضیه شویم و هر شخص در هر بست و رتبۀ که باشد هر گاه خلاف قانون کاری انجام داده باشد و باعث ایجاد فساد شده باشد بر خورد قانونی با وی صورت می گیرد. 

     سهیلا کبیر

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha