صفحه اصلی | eslah | مصاحبه | معین مالی و اداری وزارت انرژی و آب: پروژة کاسا یکهزار گام عملی حکومت افغانستان در راستای تقویت همکاری‌های منطقوی است

معین مالی و اداری وزارت انرژی و آب: پروژة کاسا یکهزار گام عملی حکومت افغانستان در راستای تقویت همکاری‌های منطقوی است

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
معین مالی و اداری وزارت انرژی و آب: پروژة کاسا یکهزار گام عملی حکومت افغانستان در راستای تقویت همکاری‌های منطقوی است

کار روی پروژة بزرگ اقتصادی کاسا یکهزار از چندین سال به اینسو جریان دارد. با روی‎کار شدن حکومت انتقالی در سال 2004 طرح این پروژه ریخته شد و اما کار عملی آن در ماه می سال 2016 در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان با حضورداشت سران چهارکشور عملاً افتتاح شد و در این روزها نشستی روی پروژه کاسا یکهزار با حضور رؤسای جمهور افغانستان، قرغزستان، پاکستان، تاجیکستان و هیئت عالی‎رتبه بانک جهانی، بر گزار گردید. رئیس جمهور محمداشرف غنی در این نشست بر اجرای به موقع پروژه کاسا یکهزار تأکید کرده گفت: این پروژه از ناحیه انرژی برای آسیای‎ مرکزی و افغانستان اهمیت حیاتی دارد، این پروژه کشورهای آسیای‎جنوبی را که با کمبود برق رو به رو استند کمک می‎کند. محور اساسی این پروژه روی انتقال انرژی از کشور تاجیکستان و قرغزستان از طریق افغانستان به پاکستان است.

 بصیر احمد عظیمی معین مالی و اداری وزارت انرژی و آب در صحبتی با گزارشگر روزنامۀ اصلاح در این خصوص چنین توضیح داد:

پروژه کاسا یکهزار، لین انتقال برق پنج صد کیلو وات است که برق تولید شده در کشورهای تاجیکستان و قرغزستان از مسیر افغانستان به کشور پاکستان ترانزیت می‎شود.

کشورهای آسیای میانه تولید کننده انرژی استند و حکومت پاکستان با کمبود انرژی رو به رو است، افغانستان توانسته با تقویت همکاری های منطقوی در بازار انرژی، فرصت خوبی برای مشارکت منطقوی ایجاد نماید که در واقعیت گام عملی آن، پروژه کاسا یکهزار است که در این پروژه حدود یک اعشاریه دو میلیارد دالر از سوی بانک جهانی، بانک انکشاف آسیایی، بانک سرمایه‎گذاری اتحادیه اروپا،   بخش‎های مختلف اجنسی‎های ایالات متحده امریکا در بخش انکشاف بین‎المللی سرمایه‎گذاری شده است.

البته افغانستان در این پروژه حدود چهار صد و چهار میلیون دالر سرمایه‎گذاری نموده که هشتاد درصد آن‎را بانک‎جهانی پرداخت می‎نماید و بیست درصد آن توسط حکومت وحدت‎ملی و کمک‎های بلاعوض است.

آقای عظیمی افزود: مسیر پروژه پنجصد و شصت و دو کیلومتر است. لین انتقال برق از ولایت کندز، بغلان و بعد از ولایت کابل گذشته به سوی ولایت لغمان و ننگرهار امتداد یافته و به پاکستان وصل می شود.

این پروژه از دو بُعد قابل اهمیت؛ بُعد نخست بحث دریافت حق ترانزیت افغانستان مطرح است که از هر کیلووات در ساعت حدود (1.25) سنت حق ترانزیت اخذ می‌‎نماید که در یک سال حدود چهل تا چهل و پنج میلیون دالر می‎شود.

در بحث دوم: علاوه بر این، جلب حمایت مردم در مسیر انتقال لین برق است که به این منظور یکتعداد از پروژه‎های انکشافی کوچک و بزرگ تطبیق می‎گردد تا مردم در روند پروژه همکار باشند. این دو بُعد اثرات مستقیم پروژه کاسا یکهزار است و در بخش اثرات غیر مستقیم یا منطقوی این پروژه تقویت جایگاه افغانستان در منطقه است، زیرا افغانستان توانسته است با ایجاد بستر مناسب، ایجاد اعتماد سازی، در سطح بین المللی نماید.

همچنان رئیس جمهور کشور در این نشست تاکید بر تطبیق پروژه کاسا یکهزار نموده و گفت: دولت افغانستان برای تطبیق این پروژه تلاش دارد تا کاسا یکهزار از یک مفکوره به یک پروژه عملی مبدل گردد. مراحل تدارکاتی پروژه نیز تکمیل گردیده و قرار داد آماده امضأ است.

رئیس جمهور تاجیکستان تاکید بر آن داشته که قرار دادها باید همزمان در هر چهار کشور به  امضأ برسد. زیرا کشوری که در وسط قرار دارد، تا اطمینان قرار داد سه کشور دیگر را حاصل نکرده باشد نمی تواند به تنهایی کار را آغاز نماید.

در این ارتباط آقای عظیمی به بحث بیشتر موضوع پرداخته گفت: پروسه تدارکاتی این پروژه از طریق بانک جهانی صورت می گیرد  و پروژه به بخش های کوچک تقسیم شده تا کمیته برنده واجد شرایط انتخاب شود.

در سه بخش کمپنی هندی برنده شده و بعداز منظوری بخش تدارکات بانک جهانی بخش مرتبط به افغانستان آماده عهد قرار داد می باشد.

یکی از شرایط اساسی عملی شدن این پروژه ساختن زیر بنا هاست. حکومت تا چه حد برای انتقال لین برق آماده به ساختن این زیر ساخت است؟

آقای عظیمی در این بخش می گوید: حکومت افغانستان پروژه سازی می کند:‌ در گام نخست هماهنگی در سطح بزرگ میان چهار کشور و سرمایه گذاران مطرح است، در بحث دوم ایجاد هماهنگی با سکتور امنیت برای تأمین امنیت می باشد و درگام بعدی جلب حمایت مردم که در تطبیق آن باید باحکومت همکار باشند و در اخیر نظارت جدی از تطبیق پروژه مطرح بحث است؛ البته این آماده گی ها صورت گرفته است.

این درحالیست که هم اکنون کشور ما باکمبود انرژی روبه رو است و نیاز به انرژی  وارداتی دارد. با تطبیق  این پروژه چه مقدار این مشکل افغانستان مرفوع خواهد شد؟

وی دراین رابطه گفت: این تنها مشکل  پاکستان نیست،‌این موضوع در واقع همکاری منطقوی است.

افغانستان حق ترانزیت را دریافت می کند. در پروژه کاسا  یکهزار حدود یکهزار میگاوات برق به پاکستان ترانزیت می  شود و حدود سه صد میگاوات برق به خاطر مصرف داخلی افغانستان اختصاص داده شده، افغانستان می تواند با استفاده از آن هم برق را ترانزیت نماید و هم در داخل از آن استفاده کند.

در حال حاضر ما از کشورهای ترکمنستان،‌ازبکستان و تاجیکستان برق وارداتی داریم. در عین حال بهره برداری این پروژه در سال 2020 صورت می  گیرد. سیاست وزارت انرژی و آب این است که در برنامه پنج ساله به خود کفایی برسد همچنان پروژه هایی در داخل افغانستان داریم که تولید برق می نمایند. برای تطبیق این پلان تلاش داریم با جلب سرمایه گذاری خصوصی دو هزار میگاوات برق را از منابع داخلی افغانستان تولید نماییم.

از سویی هم یکی از چالشهای بزرگ در تطبیق پروژه ها بحث امنیت است . دشمنان افغانستان در واقع دشمنان انکشاف استند، روی این منظور در سه مورد روی سکتور امنیت کار می شود . در گام نخست معینیت محاظفت عامه وزارت داخله برای امنیت زیر بناهای اقتصادی کار می کند و با ما همکار است و در بحث بعدی هماهنگی مردم و متنفذین در ساحه است؛ زیرا همکاری مردم در تطبیق پروژه های  انکشافی که در اقتصاد مردم رول دارد حتمی و مؤثر است. در بحث سوم کمپنی زمانی اشتراک می کند که در مقابل تطبیق پروژه مطابق کیفیت قرار داد ضمانت نامه های بانکی بدهند. این خود تضمین کننده این است که کمپنی ها پروژه را درساحه تطبیق می نمایند.

مهوش فخری

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha