صفحه اصلی | eslah | مصاحبه | پروسۀ کابل؛ امیـد تازه بـرای نایـل آمـدن به صلـح

پروسۀ کابل؛ امیـد تازه بـرای نایـل آمـدن به صلـح

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
پروسۀ کابل؛ امیـد تازه بـرای نایـل آمـدن به صلـح

پروسۀ کابل گام عملی و ابتکار جدید حکومت وحدت ملی می‎باشد که در راستای آوردن صلح، پایان بخشیدن جنگ و مبارزه با تروریزم اعلام شده است. این پروسه قرار است در نشستی زیر عنوان پروسه کابل در همین ماه به همکاری کشورهای منطقه و جامعه جهانی در کابل برگزار گردد.

گفته می‎شود در این نشست کشورهای ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، روسیه، چین، هند، پاکستان، ایران، ترکیه، جرمنی، بریتانیا، جاپان، امارات ‎متحده‎عربی، قطر، عربستان سعودی، کانادا، ناروی، ایتالیا، سازمان ملل‎متحد، اتحادیه اروپا به شمول افغانستان اشتراک نمایند. بر بنیاد خبرنامه ارگ، رهبری پروسه کابل را افغانستان بر عهده خواهد داشت که طی آن تهداب صلح با طالبان و سایر گروه‎های مخالف گذاشته خواهد شد.  رئیس‎جمهور غنی، پروسه صلح را در کشور بی‎خطر نمی‌‎داند و می‎گوید پروسه صلح بی‎خطر نیست و دولت با قبول خطرات در این زمینه، جایگاه با اعتبار در روند صلح پیدا می‎‎کند و چیزی را که ما می‎خواهیم؛ آسان نیست و  احتمالاً برخی از مشکلات را با خود داشته باشد.

اما هنوز هم، آنچه در پروسۀ کابل محور بحث و گفتگو خواهد بود، برای شهروندان واضح نیست، این‎ پرسش ها را که حکومت وحدت‎ملی چه اهدافی را در پروسۀ کابل تعقیب می‎نماید و خطراتی را که رئیس جمهور به آن اشاره کرد چه خواهد بود، با سخنگوی وزارت امور خارجه در میان گذاشتیم.

آقای شکیب مستغنی سخنگوی وزارت امورخارجه افغانستان معضل نا امنی و بی‎ثباتی را در کشور، مشکل فرامنطقه‎ای می‎داند و می‎گوید، این مشکل ابعاد منطقوی و بین‎المللی دارد، گروه‎های تروریستی برای افغانستان مشکل ایجاد می‎کنند، امنیت و ثبات را در کشور برهم می‎زنند، هراس افگنان از کشورهای منطقه وارد افغانستان می‎شوند، اهداف و خواسته‎های بسیاری از این گروه‎ها افغانستان نیست، بلکه کشورهای منطقه و جهان است.

روی این اصل تأکید دولت جمهوری اسلامی افغانستان همواره برای مبارزۀ مؤثر در برابر این گروه‎های تروریستی بوده و می‎باشد.

آقای مستغنی افزود: نیاز است کشورهای منطقه و جهان با دولت افغانستان همکار باشند، تا به نحوی با مبارزۀ موثر در برابر تروریزم به یک توافق و اجماع واحد برسند. دیده می شود که صلح نه تنها نیاز افغانستان، بلکه نیاز کشورهای منطقه نیز است. نه تنها افغانستان از صلح بهره مند میشود، بلکه صلح در افغانستان روی امنیت و ثبات منطقه و جهان اثر گذار است. از اینرو به خاطر امنیت، ثبات جهان و جلوگیری از تهدید گروه های تروریستی و خطراتی که به بار می آورند لازم است کشورهای منطقه و جهان در تلاشهای صلح و مبارزه با گروه های تروریستی با افغانستان همکار و همنوا باشند.

اهدافی را که افغانستان از برگذاری این نشست تعقیب می کند چیست؟

  پروسۀ کابل دو هدف عمده در این نشست دارد، یکی مبارزه با تروریزم و دیگر تأمین صلح و ثبات در افغانستان می باشد که بر صلح و ثبات در منطقه و جهان نیز تأثیر گذار است.

عمده ترین هدف این نشست، رسیدن به یک اجماع و توافق مشخص و واحد در امر مبارزه با تروریزم و تأمین صلح و ثبات است. قبل از این آقای رئیس جمهور نیز بیان داشته بود که تروریزم به مرحلۀ کشندۀ بین المللی و خشونت بار خود رسیده و نیاز به حمایت و همکاری های مشترک بین المللی در راستای مبارزه با تروریزم می باشد.

از سویی هم این نشست را یک ابتکار جدید خوانده اند، این ابتکار جدید چه خواهد بود، زیرا قبل از این، نشست های مانند: نشست قلب آسیا یا پروسه استانبول، اجلاس مسکو و اسلام آباد که همه از تلاشهای حکومت برای رسیدن به صلح بوده، تفاوت میان این نشست و نشست های قبلی چه خواهد بود؟

آقای مستغنی در این رابطه گفت: این پروسه یک پروسۀ نتیجه محور و یک روند عملی است و تأکید بر ایندارد که این پروسه آغاز روند عملی  شدن تعهدات روشن و واضح کشورهای منطقه و جامعه جهانی برای همکاری و همنوایی با جمهوری اسلامی افغانستان در راستای مبارزه با تروریزم و تأمین صلح و ثبات در منطقه و افغانستان است، همانگونه تلاشهای رهبری حکومت افغانستان در آوردن صلح در گذشته به ثمر  نشسته، امیداوریم که این روند نیز نتایج خوبی را در پی داشته باشد و مانند موافقتنامه صلح که دولت جمهوری افغانستان با حزب اسلامی به رهبری حکمتیار امضأ کرد نتیجه بدهد.

آقای مستغنی افزود: پروسۀ کابل نیز به عنوان یک پروسۀ نتیجه محور و زمینه ساز گفتگوهای عملی صلح با طالبان و گروه های مخالف مسلح که به گفتگو های صلح با افغانستان حاضر باشند خواهد بود و امیدواری های زیادی از نتیجه بخش بودن این پروسه وجود دارد.

اما خطری را که دولت افغانستان در قبال آوردن صلح متقبل خواهد شد چه بوده می تواند، آیا هدف دست بردار شدن افغانستان از دستاورد هایش مانند ارزشهای قانون اساسی، حقوق بشر و حقوق زنان نخواهد بود؟

سخنگوی وزارت خارجه در مورد چنین توضیح داد:

صلح روندی نیست که به قیمت دستاورد های که مردم افغانستان بیشتر از یک دهه داشته اند تمام شود و فصل دوم قانون اسای افغانستان حقوق و وجایب مردم افغانستان نادیده گرفته شود.

اما ناگفته نباید گذاشت، که هر روندی فراز و فرود های را تجربه می کند و  روند صلح، هزینه و بهای خود را دارد، اما برای دولت جمهوری اسلامی افغانستان صلح یک داعیه و یک اولویت است، دولت جمهوری اسلامی افغانستان با قبول تمام خطرات همین پروسه را دنبال می کند.

اما گفته می شود که تا صلح و ثبات در منطقه تأمین نگردد، آمدن صلح در افغانستان نا ممکن است. در حالیکه رقابت میان کشورهای منطقه، یعنی عربستان سعودی، ایران، هند و پاکستان و کشور های بیرونی جریان دارد، آیا بی ثباتی منطقه از همین رقابت ها میان کشورهای منطقه نیست، در اینصورت آیا ثبات در افغانستان آمدنی است؟
تأمین صلح و ثبات در افغانستان بر امنیت و ثبات کشورهای منطقه و جهان تأثیر گذار است. در حال حاضر نیرو های امنیتی و دفاعی ما با بیشتر از بیست گروه دهشت افگن و تروریست به خاطر دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشور در حال پیکار و رزمیدن استند و در خط نخست مبارزه در راه برقراری، پایداری و حفظ امنیت و ثبات افغانستان همه روزه قربانی می دهند، که دستآوردهای چشمگیری نیز داشته اند. چون تروریزم مشکل داخلی نیست، هراس افگنان از کشور های منطقه و جهان در قلمرو کشور ما می آیند و افغانستان را نا امن می سازند، تهدید و خطراتی برخاسته از این گروه ها علاوه بر افغانستان متوجه منطقه و جهان نیز است این ثابت می سازد که نیاز است این کشور ها با دولت افغانستان به یک موافقه و اجماع برسند و با درنظر داشت همین موافقه همکار باشند.

نیروهای دفاعی و امنیتی کشور تا امروز در نیابت کشورهای جهان و منطقه این مبارزه را به پیش برده اند و در خط نخست این مبارزه قرار داشته اند، باز هم همکاری کشورهای منطقه و جهان نیاز اساسی است.

سخنگوی وزارت خارجه می گوید: تأکید ما هموراه بر این بوده تا کشورهای منطقه و جهان افغانستان را به عنوان مرکز تقابل نه، بلکه با همکاری با افغانستان در  راستای مبارزه با تروریزم و تأمین صلح و ثبات، به این کشور به عنوان مرکز تعامل و همکاری بنگرند، تاکید ما این است که هیچگاه افغانستان میان کشورهای منطقه نقش مرکز تقابل را نداشته باشد.

مهوش

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha