صفحه اصلی | eslah | مصاحبه | سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ: تلاش‌ها برای استندرد سازی موزیـم ملـی ادامـه دارد

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ: تلاش‌ها برای استندرد سازی موزیـم ملـی ادامـه دارد

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ: تلاش‌ها برای استندرد سازی موزیـم ملـی ادامـه دارد

موزیم یک نهاد تحقیقاتی، تربیتی و علمی است که برای تنویر اذهان و سمت‎دهی ذهنیت‎ها فعالیت می‎نماید. اهداف آن به طور کل در سه بخش مانند: جمع‎آوری آثار، چگونگی به نمایش گذاشتن آن و شیوه های رهنمایی و نمایش آثار دسته بندی می شود. این تعریف از موزیم را محمد رسول باوری معین فرهنگی و سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در مصاحبه ای با خبرنگار روزنامه اصلاح به مناسبت بزرگداشت از روز بین‎المللی موزیم‎ها بیان داشته افزود: ما در کشور جمعاً 9 موزیم داشتیم که یک‎تعداد از آن‎ها اکنون فعالیت ندارند، اما موزیم تاریخی و باستانی مطرح بحث است که آثار تاریخی و باستانی در آن حفظ می‎شود.

از جمله می‎توان به موزیم ملی افغانستان در کابل اشاره کرد که پس از یک وقفه طولانی همراه با موزیم‎های دیگر در ولایات کشور ما کارش را آغاز کرد  که رفته، رفته به سوی یک موزیم علمی که بتواند به نیاز مراجعین و بازدید کنندگان پاسخ بگوید، مبدل گردید.

اما مشکل اساسی در بخش موزیم، کمبود کادر های مسلکی، در خصوص موزیم شناسی و موزیم داری است با آن‎که شمار اندکی از محصلان در پوهنتون‎ها در این بخش آموزش می بینند و در بورسیه‎ها به صورت استثنأ در این بخش تنظیم می‎گردند، اما کمبود کادرهای مورد نیاز هنوز هم احساس می‎شود. آنچه در مدت هشت سمستر در بخش موزیم، محصلان آگاهی پیدا می‎کنند برای ما بسنده نیست، منظور ما داشتن کادرهای علمی و تخصصی موزیم است تا به اهدافی که ایجاد شده برسد و در پهلوی این مشکل، نبود محیط و جای برای موزیم‎ها است، جای مورد نیاز برای نمایش آثار را  نداریم.

این محدودیت هم در موزیم ملی و هم در موزیم‎های ولایات احساس می‎شود، با آن‎هم تلاش داریم، روند فعالیت در موزیم‎ها به ویژه در موزیم ملی بهتر شود. موردی که برای بهتر ساختن وضعیت موزیم ملی روی دست داریم، ثبت و دیجیتلی ساختن تمام آثار حفظ شده در موزیم هاست.

آقای باوری افزود: متأسفانه در جریان جنگ‎های داخلی هفتاد و پنج درصد آثار را از دست دادیم و تعداد کمی که باقی‎مانده، در حال تخریب است. تصمیم داریم آثاری‎ را که بعد از حوادث به دست ما رسیده شامل دیتابیس شود، نه تمام آثار موجود در موزیم، که این پروسه در حال تکمیل شدن است که بعد از تکمیل این پروسه، موضوع ایجاد روابط بین‎المللی موزیم ملی با موزیم‎های جهان روی دست است که در غنامندی و انکشاف موزیم‎ها اثر گذار می باشد و رول مثبتی دارد. نمایش گنجینه باختر در کشورهای مختلف اثرات مثبت در انکشاف و شهرت موزیم ملی بر جا گذاشت و سبب توسعه روابط موزیم ملی با موزیم‎های جهان گردید.

هم‎چنان وزارت اطلاعات و فرهنگ در نظر دارد  در آینده یک تعداد از منسوبان موزیم ملی را به بورسیه‎های کوتاه مدت به کشورهای، جاپان، امریکا، فرانسه و ایتالیا بفرستد تا با کسب تجارب علمی و فراگیری آگاهی‎های تازه، تکنالوژی‎ جدید را در موزیم مورد استفاده قرار بدهند.

آقای باوری به ادامه گفته‎‎هایش در رابطه به موزیم‎ها و موزیم ملی افزود:

موزیم ملی نه تنها مرجع آثار باستان‎شناسی است، بلکه در بخش ااتنوگرافی نیز رول دارد، ما در تلاش استیم، آثار اتنوگرافیکک که شناسایی شده، با آثار دیگر اتنوگرافیکک یکجا بسازیم،‌یکی از موارد دیگر که برای غنامندی موزیم ملی در آینده رویدست داریم،‌استندرد سازی موزیم ملی می باشد. زمانی می شود موزیم ملی یک موزیم استندرد باشد که تمام معیارهای ملی را که در تعریف موزیم مطرح است داشته باشد.

یکی از  این معیار ها داشتن اهداف مشخص، شیوه های رسیدن به اهداف، تنظیم امور بشکل اکادمیک در موزیم ها، داشتن کادرهای متخصص وسایر معیارها می باشند.

ما در تلاش رسیدن به این اهداف و مهیا ساختن زمینه های انکشاف بهتر برای موزیم ملی استیم و آثاریکه در جریان سالهای جنگ تلف شده اند و یا از کشور بیرون برده شده اند،دو باره به کشور برگشتانده شود.

 گفته می شود از آغاز حکومت آقای کرزی تا حال یکتعداد آثار تاریخی افغانستان درخانه رهبران حکومت پاکستان موجود است. وزارت اطلاعات و فرهنگ برای استرداد دو باره این آثار چه اقداماتی را تا  کنون انجام داده است؟

پاسخ: تاکنون یک یادداشت از سوی وزارت اطلاعات و فرهنگ نشر شده، از  جنرال پاکستانی که این آثار نزد وی است خواسته شده  تا آثار موزیم ملی را دو باره به افغانستان برگرداند.  در این اواخر یک فراخوان به همه کشورها صادر شده تا آثار راجستر شده موزیم ملی افغانستان را که در کشورهای شان موجود است ، شناسایی  و به اساس تفاهمنامه و احکام کنوانسیون جهانی که افغانستان عضو آن است، دو باره برگردانده شود. البته در حمایت یونسکو این کار صورت می گیرد و در بخش دیگر آن، آثاریکه از موزیم به غارت برده شده شناسایی شود.

آثار گنجینه باختر که  بعداز نمایش در چند کشور و حالا در کشور چین بنمایش گذاشته شده است، هزینة که از آن بدست می آید  برای افغانستان چه مقدار بوده؟ آیا از این عاید برای حفظ و نگهداشت  آثار تاریخی و موزیم ملی استفاده خواهد شد؟

پاسخ: در هر کشوریکه آثار گنجینه باختر به نمایش گذاشته می شود با هر موزیم که قرار داد می شود باید قبلاً ( دوصد و پنجاه هزار دالر ) مطابق قانون ، به واردات دولت تحویل داده شود و تا کنون در دوازده کشوری که نمایش داده شده بود پول آن به  دولت افغانستان انتقال داده شده است.

وزارت اطلاعات و فرهنگ اخیراً طرح ساختمان موزیم جدید و معیاری را مطابق معیارهای جهانی و امکانات نمایش  همزمان آثار و امکانات ایمنی ساخته می شود رویدست گرفته،  چه مقدار این طرح عملی شده؟

پاسخ: بر اساس پلان جدید، قطعه زمینی که در کنار موزیم ملی است و ملکیت وزارت دفاع می باشد، وزارت اطلاعات و فرهنگ طی درخواستی می خواهد این قطعه زمین در اختیار این وزارت قرار داده شود، البته بخشی از کار دیزاین و تهداب موزیم تا حدی پیش رفته و نقشۀ که رویدست است به اساس آن موزیم  انکشاف داده خواهد شد.

از سویی هم وزارت اطلاعات و فرهنگ، قرار بود در هر ولایت یک موزیم بسازد تا ‌آثار بدست آمده از همان ولایت در آن حفظ گردد.

پوهاند محمدرسول باوری در این مورد گفت: متأسفانه در تمام ولایات امکانات برای ایجاد موزیم نداریم، تصمیم بر این است که در بعضی از ولایات موزیم اتنوگرافیک و باستانی داشته باشیم، همچنان یکتعداد از موزیم هایی که قبلاً وجود داشتند امکانات و شرایط فعالیت را ندارند. در حال حاضر موزیمی بنام موزیم سلطان عبدالرزاق در ولایت غزنی تحت ترمیم است که بعد از ترمیم، آثاری که در دوران جنگ به کابل آورده شده دوباره انتقال داده می شود.

در پهلوی این، امسال در نظر است در ولایت پکتیا یک موزیم اگنوگرافیک بسازیم همچنان در نظر است پروژه بخش باستان شناسی مس  عینک را از وزارت معدن به وزارت اطلاعات و فرهنگ انتقال بدهیم، در ولایت لوگر دیپوهای حفظ آثار ساخته شده که آثار عظیم الجثه در  این دیپوها انتقال داده می شود.

در مورد نهایی شدن مقرره ساخت موزیم های خصوصی  تصمیم وزارت اطلاعات و فرهنگ چیست؟

پاسخ: تاکنون مقرره‎یی در مورد موزیم های خصوصی وجود ندارد، اما قانون حفظ میراثهای فرهنگی افغانستان  است که در جریان سه ماه نهایی خواهد شد و بر اساس آن دو موزیم اتنوگرافیکی در ولایت نورستان و تخار پیشنهاد شده که بر بنیاد لایحه جدید مطابق معیارهای قانونی فعالیت را آغاز خواهند کرد.

از سویی هم آقای محمد یحیی محب زاده معاون موزیم ملی، وضعیت کنونی موزیم ملی را بهتر می داند و می گوید: رهبری موزیم ملی افغانستان همواره در تلاش است تا داشته های موزیم ملی و آثار تاریخی کشور را به طور بهتر به نمایش بگذارد و در زمان های معین، نمایشگاه موقت و دایمی خود را به سطح  علاقمندی مردم و بیننده ها عیار نماید، که علاقمندی مردم روز به روز به فرهنگ زیاد شده می رود.

به گفتۀ او موزیم ملی گنجایش مهمان بیشتر را ندارد، روزانه سه الی سه ونیم صد بیننده را پذیرایی می نماید که اکثر بیننده ها و مهمانان محصلان و متعلمان پوهنتونها و مکاتب شهر استند.

آقای محب زاده می گوید تاکنون به تعداد پنجصد تا هشت صد هزار اثر به نمایش گذاشته شده و در حدود هفتاد درصد از آثاری که در دوران حکومت طالبان به غارت رفته بود، با تحکیم روابط فرهنگی که با کشور ها و نهادهای فرهنگی داشتیم، بیشتر از نه هزار پارچه آثار موزیم ملی  از کشور های مختلف جهان دوباره برگردانده شده است.

همچنان بیشتر از دوصد پارچه آثار تخریب شده دوباره ترمیم گردیده است.

 مهوش

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha