صفحه اصلی | eslah | اقتصاد | قرارداد پروژه‌ی تولید ۳۰ میگاوات برق آفتابی ولایت کندهار به امضا رسید

قرارداد پروژه‌ی تولید ۳۰ میگاوات برق آفتابی ولایت کندهار به امضا رسید

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
قرارداد پروژه‌ی تولید ۳۰ میگاوات برق آفتابی ولایت کندهار به امضا رسید

جلسۀ شورای عالی توسعۀ شهری روز گذشته تحت ریاست محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، طرح ساحۀ تفریحی و ورزشی هزارزینه و تحلیل وضعیت عایداتی شاروالی کابل را مورد بحث و ارزیابی قرار داد.

در این جلسه که در ارگ دایر گردید، ابتدا عبدالتواب یوسفزی از زون پایتخت، در رابطه به طرح ساحۀ تفریحی و ورزشی هزارزینه معلومات داده، گفت که هدف این طرح فراهم‌سازی امکانات گردهمایی‌ها، ایجاد زمینۀ کار و اشتغال و راه نو تفریحی و ورزشی، نزدیک ساختن آبده‌ های تاریخی و ایجاد فرهنگ نگهداری، ایجاد و تقویت فرهنگ بازدید از ساحات و بلندی های شهر، ایجاد فرهنگ کوهنوردی و سیر علمی و همچنان حفظ و احیای دیوار کابل‌شاهان، تحت برنامۀ جداگانه می باشد.

جلسه پس از بحث های همه جانبه فیصله نمود تا خطرات ناشی از زلزله در این طرح گنجانیده شود.

رئیس جمهور غنی در خصوص طرح متذکره، گفت که پلان برای مدیریت شهر کابل تحت کار است و روی این پلان

از نزدیک با کمپنی ساساکی کار جریان دارد.

وی افزود که پلان پارک کابل از دهمزنگ تا پل آرتل در مرحلۀ آمادگی و همچنان پلان احیای ماشین‌خانه و هر دو طرف دریای کابل در حال نهایی شدن است.

رئیس جمهور گفت که ماشینخانه توسط وزارت دفاع تخلیه می‌شود و باید برای استفاده از آن یک فکر اساسی شود. وی افزود که ما ضرورت داریم تا دریای کابل را به شکل درست مدیریت کنیم و کار روی طرح و سرک دارالامان و سرک میدان هوایی جریان دارد که می‌تواند بحیث یک مودل و نمونه در سایر نقاط استفاده شود.

رئیس جمهور از طرح ارائه شده استقبال کرده، گفت که باید شاروالی کابل، ادارۀ اراضی، وزارت شهر سازی و ادارۀ زون پایتخت مشترکاً برای بهبود آن کار کنند.

سپس شعیب رحیم معاون مالی و اداری شاروالی کابل، در رابطه به تحلیل وضعیت عایداتی شاروالی کابل از جمله محصول صفایی، محصول مندوی‌های چهار سمت کابل، محصول خدمات شهری وسایط نقلیه(ترافیک)، کرایۀ ملکیت‌های شاروالی، قیمت زمین، محصول یک فیصد قباله، محصول جواز اصناف و محصول اشتهارات و لوحه ها معلومات داد.

یوسفزی طرح قیمت گذاری به اساس زون بندی و ضرایب پیشنهادی محصول صفایی و ضرایب افزودی تثبیت کرایه را به جلسه جهت منظوری، پیشنهاد کرد.

اشتراک کنندگان جلسه در رابطه به تحلیل وضعیت عایداتی شاروالی کابل بحث های همه جانبه نمودند و رئیس جمهور غنی ضمن تشکر از زحمات شاروالی کابل، گفت که یک کارگروه در شاروالی ایجاد شود که نمایندگان وزارت مالیه و دیگر دوایر، طرح جامع را در رابطه به عواید، ترتیب و پیشکش نماید.

وی افزود که کارگروه از نگاه ظرفیت تخنیکی باید توانایی داشته باشد تا این مسئله را به صورت بنیادی حل کند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد که ما یک نقشۀ راه برای عواید ضرورت داریم و خدمات که به مردم ارائه می کنیم باید واضح باشد. وی افزود که در بخش خدمات عواید باید با شهروندان کابل نیز صحبت و دیدگاه آنان در این خصوص گرفته شود.

در پایان جلسۀ در حضورداشت رئیس جمهور غنی و شماری از نمایندگان و بزرگان ولایت کندهار، قرارداد پروژه تولید ۳۰ میگاوات برق آفتابی کندهار میان انجنیر امان الله غالب رئیس دافغانستان برشنا شرکت و رؤسای شرکت های ساختمانی ۷۷ و زولرستان به امضا رسید.

پروژه متذکره نوع مشارکت عامه و خصوصی بوده که قیمت مجموعی آن 47.3 میلیون دالر تخمین شده و ۱۴ میلیون دالر آن از سوی دولت افغانستان هزینه می شود.

با تکمیل شدن این پروژه که مدت ۱۲ ماه را در بر می گیرد، ۳۰ میگاوات برق آفتابی در ولایت کندهار تولید می شود و شرکت برشنا برای ۲۰ سال،برق از آن خریداری خواهد کرد.

 

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha