صفحه اصلی | eslah | اقتصاد | نتایج یک بررسی جدید؛ افغانستان میزان شفافیت بودجۀ ملی خود را افزایش داده است

نتایج یک بررسی جدید؛ افغانستان میزان شفافیت بودجۀ ملی خود را افزایش داده است

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
نتایج یک بررسی جدید؛  افغانستان میزان شفافیت بودجۀ ملی خود را افزایش داده است

نتایج یک بررسی جدید نشان داده است که دولت افغانستان در دو سال گذشته شفافیت در خصوص بودجه ملی را افزایش داده است.

   دیدبان شفافیت افغانستان و مشارکت بودجه بین المللی، روز گذشته نتایج بررسی‌هایش را در مورد شفافیت در بودجه ملی افغانستان طی گزارشی منتشر کرد.

دیدبان شفافیت افغانستان می‌گوید که این اداره در همکاری با نهاد بودجه بین المللی در 21 ماه گذشته بررسی‌هایی را در راستای شفافیت بودجه، مشارکت مردم در بودجه، نحوه دسترسی به اطلاعات در مورد بودجه و نظارت از تطبیق بودجه انجام داده است.

این بررسی بر اساس "شاخص بودجه باز" صورت گرفته و شفافیت در بودجه ملی افغانستان در سال 2017 بررسی شده است.

براساس یافته‌های این بررسی، شفافیت در بودجه ملی 49 امتیاز، مشارکت مردم در بودجه 10 امتیاز و نقش نظارت بودجه توسط قوه مقننه و اداره عالی تفتیش 43 امتیاز از صد امتیاز را به خود اختصاص داده اند.

با این وجود، افغانستان در درجه بندی شفافیت بودجه ملی کشورهای منطقه پس از نیپال در رده دوم قرار گرفته است. حد اوسط شفافیت در بودجه کشورهای جهان هم 42 امتیاز است.

سید اکرام افضلی رییس اجرایی دیدبان شفافیت افغانستان گفت که دولت افغانستان در ده سال گذشته در راستای ایجاد شفافیت در بودجه پیشرفت خوبی داشته است.

آقای افضلی افزود که اطلاعات ارائه شده در قالب اسناد کلیدی مربوط به بودجه که توسط دولت افغانستان منتشر می شود محدود است. به گفته او، همچنین دولت افغانستان در راستای مشارکت مردم در بودجه فرصت‌های اندکی را فراهم می‌سازد.

او تاکید کرد که نقش نظارتی قوه مقننه و اداره عالی تفتیش در تطبیق بودجه نیز "بسیار محدود" است. 

اما؛ امیرخان یار رییس کمیسیون مالی و بودجه مجلس گفت، بودجۀ خوب زمانی تنظیم می شود که از منابع داخلی تمویل گردد؛ در شرایط فعلی بخش اعظم بودجه کشور از کمک‌های خارجی تمویل می‌گردد و به همین دلیل تنظیم بودجه و نظارت از آن دشوار است.

سید مهدی حسینی معاون اداره عالی تفتیش ریاست جمهوری نیز گفت که این اداره در راستای معیاری ساختن کارهای نظارتی خود تلاش می‌کند.

آقای افضلی بیان داشت که برای مشارکت بیشتر مردم در بودجه باید روی طرح بودجه ولایتی بیشتر تمرکز گردد.

خالد پاینده معین مالی و اداری وزارت مالیه نیز گفت که این وزارت روی اصلاحات به ویژه در بودجه سال مالی 1397 کار بیشتر انجام داده و نتایج آن در بررسی شفافیت سال آینده مشخص خواهد شد.

آقای پاینده یاد آور شد که دولت روی بیشتر ساختن بودجه‌های ولایتی نیز تمرکز دارد. بودجۀ ملی افغانستان از لحاظ شفافیت در حالی در چنین وضعیتی قرار گرفته است که هنوز هم فساد، نا امنی و افزایش بیکار دامنگیر دولت است و پیش از این کشورهای کمک کننده هشدار داده اند، در صورتي که شفافیت بیشتر در بودجه ایجاد نگردد کمک‌های شان را به افغانستان قطع خواهند کرد.

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha