صفحه اصلی | eslah | اقتصاد | شرط تصفیۀ مالیات برای تمدید و یا لغو جواز اصناف؛وزارت مالیه و شهرداری کابل در تلاش جلوگیری از فرار مالیاتی

شرط تصفیۀ مالیات برای تمدید و یا لغو جواز اصناف؛وزارت مالیه و شهرداری کابل در تلاش جلوگیری از فرار مالیاتی

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
شرط تصفیۀ مالیات برای تمدید و یا لغو جواز اصناف؛وزارت مالیه و شهرداری کابل در تلاش جلوگیری از فرار مالیاتی

شهرداری کابل و وزارت مالیه، تفاهمنامه یی را امضا کردند که بر اساس آن، پس از این تمدید و لغو جواز واحدهای صنفی از سوی شهرداری، به تصفیۀ مالیات آنها مشروط می شود.

این تفاهمنامه، روز گذشته میان عبدالله حبیب زی سرپرست شهرداری کابل و نجیب الله وردک معین عواید و گمرکات وزارت مالیه امضا گردید.

آقای حبیب زی گفت که پیش از این، به دلیل نبود هماهنگی میان شهرداری و وزارت مالیه، برخی خودسری ها صورت می گرفت و  حتی در برخی موارد، سبب می شد اصناف از پرداخت مالیات فرار کنند.

سرپرست شهرداری کابل افزود: «هرچند مطابق  قوانين مالياتى، تمام ادارات جواز دهنده به شمول شاروالى ها مکلف اند تا در زمینۀ تمديد و يا لغو جوازها پس از دريافت تصديق نامه تصفيۀ ماليات که توسط ادارات مالياتى صادر مى گردد، اجراآت نمايند؛ اما اين رابطه پيش از اين، ميان شاروالى کابل و وزارت ماليه وجود نداشته است.» به گفتۀ وی، پس از این هر واحد صنفی که خواسته باشد، جواز کاری اش را تمدید و یا لغو کند، باید قبل از آن مالیات خود را پرداخته باشد.

سرپرست شهرداری کابل، خاطر نشان کرد که با امضای این تفاهمنامه، هماهنگی بیشتری برای جمع آوری مالیات ایجاد می شود و باعث خواهد شد سطح اطاعت پذيرى اصناف از قوانین افزایش یابد و قوانین به شکل یکسان بر همه تطبیق گردد و باعث افزایش عواید دولت شود.

عبدالله حبیب زی خاطرنشان کرد که درحال حاضر، ١٣٦ هزار واحد صنفی در شهرداری کابل ثبت است.

نجيب الله وردک، معين عوايد و گمرکات وزارت ماليه گفت که احتمال دارد رقم ارایه شده از سوی شهرداری در مورد شمار واحدهای صنفی، دقیق نباشد و تعداد آنها بیشتر باشد.

با وصف این، آقای وردک گفت

که این تفاهمنامه کمک می کند تا هماهنگى و همکارى بیشتری ميان شهرداری کابل و وزارت مالیه ایجاد شود و از فرار مالیات جلوگیری کند.

  معین عواید و گمرکات وزارت مالیه، خاطر نشان کرد که در سال مالى گذشته، بيش از ٣،٤ ميليارد افغانى مالیات، از اصناف و شرکت هاى کوچک به دست آمده؛ اما نیاز است در این راستا با جدیت بیشتری اقدام شود تا عواید به طور کامل جمع آوری گردد.

 

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha