صفحه اصلی | eslah | اقتصاد | کار عملی پروژۀ تاپی در افغانستان به زودی آغاز می شود

کار عملی پروژۀ تاپی در افغانستان به زودی آغاز می شود

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
کار عملی پروژۀ تاپی در افغانستان به زودی آغاز می شود

محمد میرات امانوف، رییس اجراییۀ پروژۀ تاپی روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری در کابل، از آغاز کار عملی این پروژه در سال آینده میلادی در افغانستان خبر داد.

تاپی پروژۀ انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و هند است.

به گزارش خبرنگار آژانس باختر، او در این کنفرانس خبری در مورد پیشرفت کار پروژه تاپی معلومات ارائه کرد و گفت که انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و هند نقش حیاتی در رشد اقتصاد چهار کشور دارد.

رییس اجراییۀ این پروژه بیان داشت که کار عملی این پروژه در افغانستان سال آینده از هرات آغاز می شود و یک سال را در برمی گیرد تا این پروژه در افغانستان تکمیل شود.

وی تاکید کرد که چهار سال را دربرمی گیرد تا این پروژه به صورت کامل در هر سه کشور تکمیل گردد.

اجمل احمدی عضو بورد پروژه تاپی و مشاور ریاست جمهوری گفت که این پروژه 33 بیلون متر مکعب گاز را انتقال می دهد و افغانستان می تواند بعد از سال 2019 سالانه 5 میلیون متر مکعب گاز را از این طریق بدست بیاورد.

به گفته وی با انتقال این پروژه از افغانستان به پاکستان و هند، افغانستان سالانه میلیون ها دالر از ترانزیت آن عاید حاصل می کند. در همین حال سمیر رسا مشاور ارشد در دفتر ریاست جمهوری در امور مالی و بانکداری گفت که تکمیل شدن این پروژه به یازده توافقنامه میان کشور های شامل ضرورت دارد و تا حال هفت توافقنامه آن امضا شده است. وی تطبیق این پروژه را در کاهش تنش های سیاسی در منطقه مهم دانست.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha