صفحه اصلی | eslah | اقتصاد | افزایش 100 درصدی تعرفه سگرت در افغانستان

افزایش 100 درصدی تعرفه سگرت در افغانستان

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
افزایش 100 درصدی تعرفه سگرت در افغانستان

ولسی جرگه با تعدیل قانون منع استفاده از محصولات تنباکو، تعرفه سگرت را 100 درصد از اصل افزایش داد. طرح تعدیل قانون محصولات تنباکو از سوی کمیسیون مالی و بودجه به نشست روز دوشنبه (22 عقرب) مجلس ارائه شد که اکثریت نمایندگان با وضع مالیه 100 درصدی بر اصل قیمت سگرت، موافقت کردند.

افزایش تعرفه گمرکی سگرت از سوی برخی نمایندگان مجلس 300 درصد اصل قیمت پیشنهاد شده بود؛ اما، عظیم محسنی معاون کمیسیون مالی و بودجه مجلس گفت که در کمیسیون مشترک مجلس روی این مساله بحث زیاد صورت گرفت و سرانجام به افزایش 100 در صدی محصول گمرکی توافق صورت گرفته است.

آقای محسنی افزود که افزایش 300 درصدی تعرفه گمرکی سگرت زمینه قاچاق را در کشور فراهم کرده و در آن صورت دولت نمی‌تواند هیچ درآمدی از واردات سگرت به دست آورد.

سر انجام رییس مجلس افزایش 100 درصدی و 300 درصدی را به رای گیری گذاشت که اکثر نمایندگان به ازدیاد صد درصدی تعرفه سگرت رأی موافق دادند.

گفتنی است که قانون منع استفاده از محصولات تنباکو در سال 1393 از سوی شورای ملی تصویب شده است و پس از آن، این قانون دوبار تعدیل شده است.

در ابتدا، محصول سگرت الی 50 درصد تعیین شده بود که وزارت مالیه 20 درصد تعرفه گمرکی را تعیین کرده بود؛ اما پس از آن، نمایندگان مجلس در یک طرح تعدیلی افزایش صد درصدی بر تعرفه گمرکی سگرت را پیشنهاد کردند که از سوی مجلس تصویب شد. این طرح در مسیر راه میان مجلس و حکومت نادرک شد و هنوز به اجرأ گذاشته نشده است.

طرح تعدیلی که دیروز پیشنهاد شد نیز از سوی نمایندگان پیشنهاد شده است.

تجارت سگرت در افغانستان در آمد زیادی دارد و اکثر مردم افغانستان از این محصول تنباکو استفاده
می کنند؛ اما نمایندگان مجلس می‌گویند که برای کاهش مصرف سگرت باید تعرفه این محصول بلند برده شود.

تعرفه سگرت در سایر کشورهای جهانی نیز چندین برابر افغانستان بلند است.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha