صفحه اصلی | eslah | اقتصاد | پنچ میلیارد دالر؛ ضرورت افغانستان برای رسیدن به خودبسندگی در زمینة انرژی برق

پنچ میلیارد دالر؛ ضرورت افغانستان برای رسیدن به خودبسندگی در زمینة انرژی برق

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
پنچ میلیارد دالر؛ ضرورت افغانستان برای رسیدن به خودبسندگی در زمینة انرژی برق

وزیر انرژی، و آب افغانستان می گوید که پروژه‌های بزرگ منطقه‌ای برق افغانستان نسبت نبود چارچوب همکاری منطقوی با موانع زیادی مواجه است.

  علی‌احمد عثمانی وزیر انرژی و آب کشور می گوید که افغانستان در راستای تطبیق پروژه‌های مربوط به انرژی با موانع بزرگ منطقه ای مواجه است، ولی هم اکنون این وزارت چارچوبی را برای انجام همکاری و رفع موانع منطقه ای ایجاد کرده است.

آقای عثمانی گفت: "بخاطر نبود چارچوب کاری لازم و عدم همکاری منطقه‌ای سبب شده که آغاز کار پروژه کاسا ۱۰۰۰ حدود ۱۰ سال طول بکشد".

او خاطر نشان کرد که وزارت انرژی  و آب برای ایجاد چارچوب همکاری های منطقه ای، به صورت دوام دار تلاش می کند و این چارچوب در حال ایجاد شدن است.

وزیر انرژی و آب همچنین با یادآوری از این که پلان استراتیژیک سکتور انرژی به منظور رسیدن به خودکفایی تکمیل شده، گفت که کشورهای فروشنده برق به افغانستان به دلیل نبود این برنامه، قیمت برق را به خواست خود بر افغانستان تحمیل کرده‌اند؛ اما با حرکت افغانستان به سوی خودکفایی قیمت برق نیز کاهش خواهد یافت.

به گفته او، کشورهای فروشنده برق متوجه شده اند که افغانستان به سمت خود بسندگی در حرکت است و به همین خاطر چالش‌های را نیز ایجاد می کنند.

او تاکید کرد که افغانستان برای رسیدن به خود بسندگی از لحاظ انرژی برق به ۴ تا ۵ میلیارددالر نیاز دارد و دولت توان پرداخت این هزینه را ندارد. او از همکاران بین المللی و سرمایه گذاران بخش خصوصی خواست در این زمینه افغانستان را یاری رسانند.

به گفته او، برخی موانع بر سر راه سرمایه گذاران خصوصی در تامین انرژی کشور وجود دارد که باید برداشته شود. وزیر انرژی و آب کشور همچنین در قسمت حفظ و مراقبت از تاسیسات آبی کشور گفت که پلان منظم ترتیب شده و پس از این جدی عمل خواهد شد. به گفته وی، پیش از این چنین برنامه ای وجود نداشته و به همین خاطر بسیاری از تاسیسات آبی کشور تخریب شده است.

دولت افغانستان برای تامین انرژی برق در کشور برنامه رسیدن به خود کفایی را در پیش گرفته و اعلام کرده است که به این منظور قرارداد ساخت چندین سد بزرگ آبگردان و تولید برق را امضا کرده و ساخت تعدادی از بندهای دیگر نیز در دستور کار است.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha