صفحه اصلی | eslah | اقتصاد | نتايج بررسى حساب قطعيه بودجه سال مالى ١٣٩٥ ٥٤ در صـد بودجـة انکشافـى به مصـرف رسـیده است

نتايج بررسى حساب قطعيه بودجه سال مالى ١٣٩٥ ٥٤ در صـد بودجـة انکشافـى به مصـرف رسـیده است

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
نتايج بررسى حساب قطعيه بودجه سال مالى ١٣٩٥ ٥٤ در صـد بودجـة انکشافـى به مصـرف رسـیده است

حساب قطعيه بودجه نشان مى دهد که سال گذشته ٥٤ در صد بودجه انکشافى دولت مصرف شده و در کنار برخى تخلفاتى که در هزينه بودجه وجود داشته، مصرف حدود ٢٣ در صد پروژه ها صفر مى باشد.

در گزارش نتايج بررسى حساب قطعيه بودجه سال مالى ١٣٩٥ دولت افغانستان که روز گذشته از سوى کميسيون بررسى حساب قطعيه منتشر شد، آمده است که قرار ملاحظه اين حساب، مجموع بودجه عادى بعد از تعديدلات بيش از ٢٩٨.١ ميليارد افغانى بوده و تحقق بودجه عادى ٩٠ در صد را نشان مى دهد.

همچنان منبع نوشته است که بودجه انکشافى بعد از تعديلات در جريان سال ١٣٩٥، بيش از ١٧٢.٣ ميليارد افغانى بوده و تحقق آن بيش از ٥٤ در صد بوده است.

این در حالی است که سال گذشته ولسی جرگه هفت وزیر کابینه را به دلیل مصرف کمتر از ۷۰ درصد بودجه انکشافی سال ١٣٩٤ سلب صلاحیت کرد اما تا کنون وزارت هاى يادشده از سوى سرپرستان اداره مى شود و در عوض وزراى سلب صلاحيت شده، نامزدان جديد به ولسى جرگه براى کسب راى اعتماد معرفى نشده اند.

سيد مهدى حسينى معاون مسلکى اداره عالى تفتيش و عضو کميسيون يادشده در مراسم اعلان نتايج حساب قطعيه ١٣٩٥ صحبت نمود اما درصدى مصرف بودجه واحدهاى بودجوى را به گونه جداگانه مشخص نکرد.

موصوف گفت که بودجه غيراختيارى يکى از عوامل عمده پسمانى پروژه ها و عدم مصرف بودجه است، زيرا پول بودجه غير اختيارى در زمان مناسب در اختيار ادارات قرار نمى گيرد.

به گفته او، لازم است دولت روند تطبيق پروژه ها و برنامه ها را بدون ازدياد هزينه و زمان و استفاده مطلوب از امکانات بودجوى و نظارت درست از فعاليت پروژه ها تسريع بخشد و يک بررسى ميان دوره يى را براى پروژه هاى مهم ايجاد نموده و پيگيرى نمايد بر بنياد گزارش کميسيون بررسى حساب قطعيه، از جمع بودجه سال ١٣٩٥، ٤٥ در صد از منابع داخلى و ٥٥ در صد از منابع خارجى تمويل شده است و نزديک به پنج در صد بودجه انکشافى از منابع داخلى، ٨٧ در صد از منابع خارجى و بيش از دو در صد از قروض تمويل شده و شش در صد کسر را نشان مى دهد.

اين گزارش نشان مى دهد که تشکيل سال مالى ١٣٩٥ اداره ها نزديک به ٨٥٠ هزار بست مى رسد که نسبت به سال ١٣٩٤ بيش از ٢٦٠٠ بست را کاهش نشان مى دهد.

مشاهدات تفتيش:

به اساس گزارش، تعديلات در کودهاى احتياطى، تعديل و استفاده از وجوه احتياطى و متفرقه در موارد غير از اهداف تعيين شده، عدم تصفيه ميلياردها افغانى باقيات سال هاى ١٣٨١ تا ١٣٩٤و پيشکى هاى سال ١٣٩٥، تزييد تشکيلاتى بعد از تصويب بودجه، نبود شفافيت در برخى موارد، عدم ارايه اسناد مصرفى در برخى موارد، انتقال برخى وجوه خلاف حکم رييس جمهور، پرداخت وجوه خلاف اصولنامه بودجه، يافته هاى تفتيش در بودجه مى باشد.

همچنان منبع نوشته است، که اجراى تخصيص مصارف سفر ٢٧ تن از اعضاى ولسى جرگه به ترکيه از پروژه تمديد لين برق، عدم تطبيق رهنمودها در استخدام کارکنان قراردادى وزارت ماليه از مشاهدات تفتيش مى باشد.

منبع بر بنياد مشاهدات تفتيش تذکر داده است که از جمع ٦٧٤ پروژه قابل تطبيق در حساب قطعيه، مصرف ١٥٨ پروژه صفر مى باشد و مصرف ١٩٢ پروژه پايين تر از ٥٠ در صد است، مصرف ده پروژه از ١٣٩٨ تا ١٣٩٥صفر مى باشد.

معاون مسلکى اداره عالى تفتيش مى گويد که در حساب قطعيه سال گذشته مبلغ نزديک به شش ميليارد افغانى براى جبران کاهش سرمايه بانک مرکزى پيشبينى شده که از جمله نزديک به چهار ميليارد افغانى به حساب آن بانک انتقال يافته است، اما  بانک مرکزى مدعى است که هيچ  مبلغى را به عنوان اين پول از وزارت ماليه دريافت نکرده و بانک مرکزى صرف اقساط قرضه خود را از وزارت ماليه دريافت کرده است.

وى افزود:« اين که چرا پرداخت قرضه کابلبانک تحت نام جبران کاهش سرمايه بانک مرکزى در سند بودجه گنجانده شده تا به حال براى ما روشن نيست.»

همچنان در سند بودجه بررسى وسط سال ١٣٩٥ مبلغ بيش از پنج ميليارد افغانى براى جبران کاهش خساره بانک ملى گنجانده شده است.  موصوف خاطر نشان کرد که وزارت ماليه افغانستان امسال نسبت به سال هاى قبل حساب قطعيه را مسلکى تر تهيه کرده است.

وى گفت :« نتيجه گيرى مطلوب که ما مى توانيم داشته باشيم، عدم استفاده مطلوب از بودجه انکشافى توسط وزارت خانه ها و ادارات مهم مثل زيربنا و منابع طبيعى، زراعت، معارف، احيا و انکشاف دهات، اداره اقتصادى و انکشاف سکتور خصوصى موجب کاهش رشد در تمام بخش ها و عدم دسترسى به اهداف تعيين شده گرديده است.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha