صفحه اصلی | eslah | اقتصاد | افتتاح چند پروژه عمرانی در ولایت دایکندی از سوی معاون دوم رئیس جمهور

افتتاح چند پروژه عمرانی در ولایت دایکندی از سوی معاون دوم رئیس جمهور

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
افتتاح چند پروژه عمرانی در ولایت دایکندی از سوی معاون دوم رئیس جمهور

استاد سرور دانش معاون رئیس جمهور، روز پنجشنبه 29 سرطان 1396، در رأس یک هیأت عالی رتبه دولتی متشکل از اعضای کابینه، رؤسای ادارت مستقل، نمایندگان مردم در شورای ملی، معینان وزارت خانه ها و ریاست های ادارات مختلف و جمعی از خبرنگاران به شهر نیلی مرکز ولایت دایکندی سفرنمود.

معاون رئیس جمهور را در این سفر نصیراحمد درانی وزیر احیا و انکشاف دهات، انجنیر محمود بلیغ وزیر فواید عامه، اسدالله ضمیر وزیر زراعت، سلامت عظیمی وزیر مبارزه با مواد مخدر، عبداللطیف روشان وزیر تحصیلات عالی، دلبر نظری وزیر امور زنان، محمد اکبر احمدی معین وزارت شهرسازی و مسکن، حبیبی رییس اداره هوانوردی ملکی، داکتر شاران معین پالیسی اداره مستقل ارگان های محلی، داکتر پیکان معین صحت عامه، قاسم حیدری معین وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، مشاورین معاونیت دوم ریاست جمهوری، اجراییه و جمعی از مقامات حکومتی و رسانه های مستقل همراهی  می کردند.

معاون رییس جمهور ضمن سخنرانی در تجمعی که باحضور هزاران تن از باشندگان مناطق و ولسوالی های مختلف ولایت دایکندی ترتیب یافته بود، چندین پروژه را نیز افتتاح نموده و از روند کار و چگونگی تطبیق برخی از پروژه های انکشافی نیز بازدید کرد.

معاون رئیس جمهور و هیأت همراه وی در میدان هوایی نیلی مرکز دایکندی ازسوی معصومه مرادی والی ولایت دایکندی، رؤسای ادارات ولایت دایکندی، رئیس و اعضای شورای ولایتی، شورای علما، شوراهای زنان، جامعه مدنی، استادان و مسئولین مؤسسات تحصیلات عالی ناصر خسرو و مؤسسه تحصیلات عالی دایکندی، بزرگان، متنفذین، جوانان، اهالی رسانه و جمعی کثیری از مردم مهمان نواز دایکندی مورد استقبال گرم و به یاد ماندنی قرار گرفت.

معاون رئیس جمهور پس از حضور در گردهمایی مردم دایکندی، ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام جعفر صادق (ع) و تبریکی سیزدهمین سالروز تأسیس ولایت دایکندی، سلام و احترام محمد اشرف غنی رئیس جمهور به مردم دایکندی تقدیم نموده و از حضور گرم و صمیمانه آنان در این گردهمایی با شکوه ونیز از تلاش های والی ولایت دایکندی، رؤسای ادارات،مسئولین امنیتی ولایت مخصوصا قوماندان امنیه ولایت اظهار تشکری نمود.

استاد دانش با اشاره به تلاش های حکومت وحدت ملی در راستای سربلندی و آبادانی کشور گفت که:

«حکومت وحدت ملی با این که در آغاز کار و در طول دو و نیم سال گذشته با دشواری ها و چالش های فراوان مواجه بوده، اما اکنون با حرکت در یک مسیر روشن و با هماهنگی و انسجام و تجربه بهتر، برنامه های حکومت با موفقیت در حال اجرا و تطبیق است.»

وی تأکید کرد که ما به اصل مهم وحدت و وفاق ملی و مشارکت عادلانه ملی متعهد هستیم و با هر نوع نفرت پراگنی ها و صداهای تفرقه آمیز، مقابله خواهیم کرد.

استاد دانش فعالیت های اپوزیسیونی را در چارچوب قانون اساسی قابل احترام دانست اما تأکید کرد که «اپوزیسیون درون حکومتی در ذات خود یک حرکت پارادوکسیکال و از نگاه ملی و بین المللی فاقد منطق حقوقی و سیاسی است.»

استاد دانش فعالیت های دولت را در زمینه های انکشافی برجسته عنوان کرد و در سطح منطقه ای از پروژه هایی مانند: تاپی و کاسا یکهزار، امضای توافقنامه ترانزیتی و ترانسپورتی با هند و ایران در مورد استفاده از بندر چابهار، آماده شدن توافقنامه پنج جانبه راه لاجورد بین افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و ترکیه به عنوان کوتاه ترین راه برای وصل افغانستان به دریای سیاه و مدیترانه و راه اتصال افغانستان و سایر کشورهای آسیای جنوبی با آسیای مرکزی، حوزه قفقاز و اروپا و همچنین آغاز کار خط آهن بین ایران و افغانستان، بین ترکمنستان و افغانستان و بین ازبکستان و افغانستان و همچنین دهلیز خط آهن بین چین، آسیای میانه، ایران و افغانستان و چندین برنامه و پروژه دیگر، به عنوان دست آورد های حکومت وحدت ملی یاد کرد.

در سطح داخلی، معاون رئیس جمهور از پروژه های ملی مانند بند سلما، بند کمال خان و چند بند دیگر به منظور مدیریت درست منابع آبی کشور، تهیه ماستر پلان ملی انرژی و پروژه های برق رسانی، مخصوصا پروژه برق دوشی- بامیان ، پروژه سرک گردن دیوال، آغاز کار سرک دره صوف- یکه ولنگ به عنوان بخشی از دهلیز شمال و جنوب کشور و سرک قره باغ- جاغوری و سایر پروژه های سرک سازی در اکثر ولایات کشور، بعنوان نمونه هایی از تحرک برنامه های انکشافی دولت به مردم نوید داد.

معاون رئیس جمهور در این دیدار، دایکندی را جوان ترین ولایت افغانستان خواند و گفت که امروز بعد از 13 سال از تأسیس این ولایت، چهره امروز نیلی و دایکندی با چهره آن در تابستان 1383کاملا تفاوت پیدا کرده و دگرگونی های زیادی در عرصه های مختلف پدید آمده است.  وی تصریح کرد که با توجه به گستردگی و عمق محرومیت ها در دایکندی، هنوز برای رسیدن به هدف راه درازی در پیش است و هنوز هم مردم ما در این سرزمین، سختی ها و دشواری های زیادی را تحمل می کنند.

معاون رئیس جمهور گفت که هم اکنون ده ها پروژه در عرصه های مختلف با مبالغ قابل توجه در ولایت دایکندی یا در حال تطبیق است و یا در جریان مراحل تدارکاتی قرار دارد. وی تصریح کرد که «آنچه ما امروز در حضور شما تعهد می سپاریم پاسخگویی حکومت در قبال تطبیق این پروژه ها است»

دراین گردهمایی معصومه مرادی والی ولایت دایکندی ضمن آنکه حضور معاون رئیس جمهور و هیأت همراه ایشان را در ولایت دایکندی خیر مقدم گفت، از کار کرد اداره محلی ولایت دایکندی در بخش های مختلف گزارش داده و مطالبات اساسی مردم دایکندی را نیز مطرح کرد.

وی از حکومت مرکزی خواست تا به خواسته های مردم دایکندی در بخش های دسترسی به خدمات بهتر و معیاری صحی، تطبیق ماستر پلان شهر نیلی، اعمار میدان هوایی نیلی، تأمین کمبود تجهیزات و تشکیل پولیس دایکندی، تأمین امنیت آن بخش از مناطق و ولسوالی های دایکندی که با ولایات نا امن مرز مشترک دارد، تأکید کرد.

دراین گردهمایی رئیس شورای ولایتی و همچنین رئیس شورای علمای ولایت دایکندی ضمن ابراز خرسندی از سفر معاون رئیس جمهور و هیأت همراه وی به آن ولایت، از حکومت مرکزی خواستند تا در زمینه ارتقای ولایت دایکندی از درجه سه به درجه دو، توسعه تحصیلات عالی و دسترسی مردم به معارف، تقویت بخش قضا و انکشاف در ولایت دایکندی توجه بیشتری جدی نمایند. مقام های عالی رتبه دولتی که دراین سفر معاون رئیس جمهور را همراهی می کردند هریک از اجراآت ادارات مربوطه برای توسعه و انکشاف ولایت دایکندی گزارش داده و از برنامه های آینده خود درآن ولایت سخن گفتند.

نصیر احمد درانی وزیر احیا وانکشاف دهات در سخنرانی اش گفت که 63 پروژه انکشافی به ارزش مجموعی 470 میلیون افغانی در بخش های مختلف ولایت دایکندی در حال تطبیق است که بخشی از آن پروژه ها تطبیق شده بخشی هم در حال تطبیق است.

وی همچنین اعلام کرد که 570 میلیون افغانی دیگر را در سال جاری از طریق برنامه میثاق شهروندی به ولسوالی های کیتی، میرامور و مرکز ولایت اختصاص می دهد تا مطابق نیازمندی و اولویت های مردم مناطق یاد شده به مصرف برسد.

محمود بلیغ وزیر فواید نیز ضمن ارائه گزارش مختصر از برنامه های اجرایی آن وزارت در ولایت دایکندی گفت که در سال 2013 درسطح کل ولایت دایکندی پروژه هایی به ارزش 123 میلیون افغانی، درسالهای 2014 و 2015 پروژهایی به ارزش 37 میلیون افغانی در ولایت دایکندی تطبیق شده است و این درحالی است که در سال 2016 پروژه های به ارزش 453 میلیون افغانی و در سال جاری میلادی در سطح ولایت دایکندی پروژه های به ارزش 726 میلیون افغانی در حال تطبیق است.

وی همچنین گفت در سال جاری پروژه هایی به ارزش 40 میلیون دالرامریکایی برای توسعه راه های مواصلاتی در ولایت دایکندی در مراحل تدارکاتی یا برنامه ریزی قرار دارد. به گفته وی اعمار سرک نیلی- قوناق، اسفالت و قیر ریزی سرک نیلی میرامور، آسفالت جاده های داخل شهر نیلی از پروژه هایی است که وزارت فواید عامه در نظر دارد پس از طی مراحل قانونی، درسال جاری آن را تطبیق نماید.

  اسد الله ضمیر وزیر زراعت آب یاری و مالداری نیز گفت اداره تحت امر وی برنامه های مختلفی را مطابق به نیازمندی های مردم ولایت دایکندی طراحی کرده است. وی گفت احداث کانال و بند های آبیاری، تأسیس باغ های جدید با معیارهای روز، مقابله با امراض حیوانی، توزیع تخم های اصلاح شده، تأسیس 1600 باغچه خانگی برای خانم های زراعت پیشه، ارائه برنامه های آموزشی برای زنان و تلاش برای از بین بردن امراض زراعتی در 6900 جریب زمین، از برنامه های آن وزارت در سال جاری است که بخشی از آن ها اجرا شده و بقیه نیز در حال تطبیق است.

سلامت عظیمی وزیر مبارزه با مواد مخدر نیز ضمن تشویق مردم و جوانان دایکندی به مبارزه پیگیر با اعتیاد و مواد مخدر گفت که دو میلیون دالر تحت عنوان اجراآت خوب و مبارزه با کشت و قاچاق تریاک در ولایت دایکندی به مصرف رسیده و دو پروژه دیگر به عنوان معیشت بدیل در این ولایت نیز تطبیق شده است.

عبداللطیف روشان سرپرست وزارت تحصیلات عالی ضمن آنکه مشکلات بودجوی و کیفیت در نهادهای تحصیلات عالی را از چالش های اصلی فرا روی آن وزارت عنوان کرد، از توجه روز افروز مردم و به خصوص جوانان ولایت دایکندی به تحصیل و کسب دانش قدر دانی کرد. در ختم گردهمایی مردم دایکندی، معاون رئیس جمهور و هیأت همراه، استدیوم ورزشی نیلی مرکز ولایت دایکندی را افتتاح کردند که به هزینه مالی وزارت مبارزه با مواد مخدر اعمار شده است.

افتتاح تعمیر ریاست انشکاف دهات و برنامه میثاق شهروندی و همچنین افتتاح تعمیری شورای ولایتی ولایت دایکندی که باهزینه مالی وزارت انکشاف اعمار شده است، از دیگر برنامه های بود که در این سفر معاون رئیس جمهور اجرا شد.

همچنین معاون رئیس جمهور فاز اول سرک نیلی- شهرستان را که به هزینه مالی وزارت فواید عامه به طول ده کیلومتر به صورت پخته و اساسی آسفالت شده است افتتاح کرد، فاز دوم این سرک نیز قرار داد شده است و به زودی توسط شرکت برنده شروع خواهد شد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha