صفحه اصلی | eslah | اقتصاد | افزایش حاصلات تربوز و خربُزه در کندز و شکایت دهقانان از کاهش بهای آن در بازار

افزایش حاصلات تربوز و خربُزه در کندز و شکایت دهقانان از کاهش بهای آن در بازار

اندازه حروف Decrease font Enlarge font

با وجود جنگ نا امنی و هشدارهای طالبان مسلح به زارعان که امسال نباید خربُزه و تربوز کشت کنند، اما با آنهم امسال افزایش این فراورده‌ها در بازارهای کندز، چشم‌گیر است.

هرچند بیشتر متضررین جنگ و بی ثباتی‌های کندز زارعان اند، زیرا بیشتر از دوسال می‌شود که اطراف کندز شاهد نبردهای خونین میان دولت و طالبان مسلح است، و این دهقانان اند که بیشتر زمین های آنان بایر وبدون کشت مانده  و خودشان از ترس جان، متواری گردیده اند؛ اما افزایش حاصلات امسال در این ولایت جنگ زده بی پیشنه و زحمات دهقانان نیز ستودنی است.

عبدالبصیرفقیری معاون ریاست زراعت و مالداری ولایت کندز به روزنامۀ اصلاح چنین گفت: خوشبختانه امسال بیشتر از 9265 هکتار زمین آبی و للمی در ولایت کندز خربوزه کشت شده و همین‌گونه زیادتر از 6333 هکتار زمین‌ آبی و للمی، تربوز کشت شده و به بازارها عرضه گردیده است که این رقم، افزایش بی پیشنۀ خربوزه و تربوز را در کندز نشان می‌دهد.

آقای فقیری گفت: سال‌های گذشته، یگانه معضل کشت‌کاران خربوزه و تربوز در کندز، آفات زراعتی از قبیل مگس خربوزه بود که طی چند سال مبارزه جدی از سوی ادارۀ زراعت و مالداری کندز، این آفت کاهش یافته و امسال کدام شکایتی از این رهگذر از دهقانان به این اداره نه رسیده است.

اما لعل محمد، یکتن از کشت کاران خربوزه در کندز می گوید: امسال کشت خربوزه دراین ولایت نسبت به سال‌های قبل بی حد زیاد بوده که  حتا مندوی خربوزۀ کندز، گنجایش این مقدار را ندارد.

لعل محمد می گوید: ام‌سال بیش‌ترین صدمۀ اقتصادی را دهقانان متقبل شده اند؛ زیرا بهای خربوزه و تربوز در بازار کندز، نهایت کم و بی ارزش است.

وی علاوه کرد: سال‌های گذشته یک موتر که دارای دو صد وپنجاه عدد خربوزۀ سالم باشد، تا ده هزار افغانی به فروش می رسید که عاید خوبی بود به دهقانان؛ اما امسال همین مقدار خربوزه به دو هزار تا دوهزار و پنجصد افغانی در بازار کندز فروخته می‌شود.

 این زارع چنین ادامه داد:  کلان ترین خربوزه به وزن پنج  تا هفت  کیلو را به مبلغ  ده تا بیست افغانی دکان داران از دهقانان خرید  کرده و تا پنجاه افغانی خودشان می فروشند  که در این‌جا  بیش‌ترین ضرر اقتصادی را  دهقان‌ متقبل می‌شوند.

 عبدالبصیرفقیری معاون امور زراعتی ریاست زراعت و مالداری کندز با تایید افزایش حاصلات خربوزه و تربوز و نقصان دهقانان کندز از ناحیه کاهش بهای آن در بازار، گفت:

چون سال‌های گذشته زارعان از فروش خربوزه و تربوز مفاد خوب  به دست آورده بودند و از این رو امسال دهقانان ولایت‌های هم‌جوار کندز نیز دست به کشت خربوزه و تربوز زده اند و از ین رو در بازارها تقاضا نهایت کم است و اما عرضه بیش‌تر است.

وی اظهار داشت: طی نبردهای سنگین دولت با مخالفان مسلح در هفته‌های گذشته که شاهراه های عمومی نیز به روی این ولایت بسته شده بود، دهقانان نتوانستند تا حاصلات شان را برای فروش به کابل ببرند. در نتیجه، مقدار زیادی از حاصلات آنان خراب شد که این یک ضربۀ دیگری بود بر پیکر اقتصاد دهقانان؛ اما هم اکنون وضعیت امنیتی بهتر شده و راه‌ها هم باز است.

آقای فقیری گفت: اگر ما سردخانه های معیاری و مطابق به خواست امروز داشته باشیم، این مشکل حل می‌شود، زیرا فراورده‌های دهقانان  خراب و گنده نشده  و نظر به تقاضای مردم، در بازا عرضه می گردد.

وی از وزارت زراعت و مالداری جمهوری اسلامی افغانستان خواست تا برای ساخت سردخانه ها در این ولایت از طریق دولت و یا دیگر نهادهای مسئول، توجه جدی نمایند تا در آینده زارعان مان دیگر بیشتر از این متضرر نشوند. 

زرغون ملزم

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha