صفحه اصلی | eslah | اقتصاد | افزایش 17 درصدی عواید وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی

افزایش 17 درصدی عواید وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
افزایش 17 درصدی عواید وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی

مقامات وزارت مخابرات و تکنالوژی افغانستان می‌گویند در سال مالی ۱۳۹۵ درآمد این وزارت ۱۷ درصد افزایش یافته است.

محمد یاسین صمیم، سخنگوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی روز گذشته در یک نشست خبری گفت، وزارت مخابرات در سال ۱۳۹۵ حدود ۱۳.۷ میلیارد افغانی (حدود دو صد میلیون دالر) درآمد داشته که نسبت به سال گذشته حدود ۲ میلیارد افغانی افزایش یافته است.

سال مالی در افغانستان با ختم ماه نهم سال خورشیدی پایان می‌یابد و سال مالی جدید شروع می‌شود.

آقای صمیم می‌گوید از مجموع عواید سال ۱۳۹۵ حدود ۵.۹ میلیارد افغانی درآمد مستقیم این وزارت بوده که ۴.۲ میلیارد آن از مالیات ده درصدی بر کریدت کارت های موبایل‌ها جمع آوری شده است.

به گفته وی، متباقی عواید این وزارت مربوط به عواید غیرمستقیم می‌شود که شامل مالیاتی است که از سوی وزارت مالیه از شرکت‌های فعال در بخش مخابرات و تکنالوژی اخذ می‌شود.

مخابرات و تکنالوژی در افغانستان از مهمترین بخش‌های اقتصادی است که در سالهای گذشته پیشرفت چشمگیری داشته و توانسته سرمایه‌های زیادی را به خود جلب کند.

به اساس معلومات آقای صمیم، تاکنون در این بخش ۲.۳ میلیارد دالر سرمایه گذاری شده و اکنون ۲۰۰ هزار نفر در این بخش مشغول کار هستند که ۴۰درصدشان زنان می‌باشند. به گفته وی، شمار کاربران خدمات مخابراتی در این کشور به ۲۱ میلیون نفر رسیده که ۸۹ درصد نفوس این کشور را تحت پوشش قرار می‌دهد.

آقای صمیم می‌گوید ساحه پوشش خدمات مخابراتی نیز در سال مالی ۱۳۹۵ در این کشور حدود ۴ درصد و ساحه پوشش خدمات انترنت هفت درصد افزایش یافته است.

سخنگوی وزارت مخابرات می‌گوید که در سال جاری خورشیدی، ناامنی بزرگترین چالش در برابر این وزارت بوده و سبب شده عرضه خدمات مخابراتی با مشکل روبرو شود.

به گفته او، در سال جاری بیش از ۴۰ سایت مخابراتی آتش زده شده و بیش از ۴۰۰ سایت موقتا مسدود شده است.

امتداد نزدیک به ۱۰۰۰ کیلومتر شبکه فایبر نوری، اتصال ده‌ها مراکز تعلیمی و تحصیلی به فایبر نوری، توزیع هزاران خط تلفون دیجیتال و کاهش قیمت انترنت از دیگر فعالیت‌هایی است که وزارت مخابرات افغانستان به عنوان دستاورد در سال گذشته از آن یاد می‌کند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha