صفحه اصلی | eslah | اقتصاد | وزیر مالیه: عواید داخلی سال 1395بیست و پنج درصد افزایش یافته است

وزیر مالیه: عواید داخلی سال 1395بیست و پنج درصد افزایش یافته است

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
وزیر مالیه:  عواید داخلی سال 1395بیست و پنج درصد افزایش یافته است

وزیر مالیه می گوید که عواید داخلی در سال مالی ۱۳۹۵ به شکل بی سابقه افزایش یافته و ۲۵ درصد بیشتر از هدف تعیین شده جمع آوری شده است.

  اکلیل حکیمی وزیر مالیه که در نشست استماعیه  روز شنبه (۴جدی) ولسی جرگه صحبت می کرد گفت در سال مالی ۱۳۹۵ حدود ۱۶۵میلیارد افغانی عواید داخلی جمع آوری شده است. آقای حکیمی افزود که میزان جمع آوری عواید در این سال ۲۵ درصد (۳۳میلیارد افغانی) افزایش را نسبت به هدف تعیین شده صندوق بین المللی پول و ۴۵ درصد (۴۳میلیارد افغانی) افزایش را نسبت به عواید سال مالی ۱۳۹۴ نشان می دهد که به گفته وی در نوع خود بی سابقه است.

به گفته وی، برای جمع آوری عواید در سال ۱۳۹۶ نیز ۱۵۰ میلیارد افغانی هدف تعیین شده است.

وزیر مالیه همچنان در مورد مصرف بودجه ملی سال ۱۳۹۵ صحبت کرد و گفت که در این سال ۷۴ درصد کل بودجه به مصرف رسیده است.

به گفته وی، بیشتر از ۵۵ درصد بودجه انکشافی و ۹۰ درصد بودجه عادی سال ۱۳۹۵ مصرف شده است.

او خاطر نشان کرد که برنامه آسان خدمت(ایجاد سهولت در ارائه خدمات دولتی)، مشارکت عامه و خصوصی در پروژه های بزرگ اقتصادی، آوردن اصلاحات در سیستم جمع آوری عواید، یعنی جاگزینی سیستم برقی به جای سیستم کهنه جهت مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت در جمع آوری عواید از برنامه های اصلاحی سال آینده وزارت مالیه می باشند.

این در حالی است که سال مالی ۱۳۹۵ چهار روز پیش یعنی آخر ماه قوس به پایان رسید و سال مالی ۱۳۹۶سر از اول جدی آغاز شده است.

مصرف کم بودجه انکشافی از مشکلاتی است که در چندین سال گذشته همواره دامنگیری دولت افغانستان بوده و واحدهای بودجه ای مستقل به همین دلیل مورد انتقادهای زیادی قرار دارند.

در نشست دیروز مجلس نمایندگان، همچنین وزرای اقتصاد و تجارت و معینان وزارت های خارجه، معارف و کار و امور اجتماعی، نیز گزارش های کاری سال گذشته شان را و برنامه های سال آینده شان را در نشست استماعیه مجلس توضیح دادند.

این در حالی است که پیش از این کارکرد وزرا به ویژه در مورد مصرف بودجه انکشافی قابل قبول مجلس نبود و نمایندگان به همین دلیل ماه گذشته ۱۶ وزیر کابینه را استیضاح و ۷ تن آنان را رد صلاحیت کردند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha