صفحه اصلی | eslah | اقتصاد | مقامات در وزارت زراعت، آبیاری و مالداری: محصولات زعفران افغانستان ۹۰ درصد افزایش یافته‌است

مقامات در وزارت زراعت، آبیاری و مالداری: محصولات زعفران افغانستان ۹۰ درصد افزایش یافته‌است

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
مقامات در وزارت زراعت، آبیاری و مالداری: محصولات زعفران افغانستان ۹۰ درصد افزایش یافته‌است

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری می‎گوید محصولات زعفران در سال جاری ۹۰ درصد افزایش یافته و زارعان کشور از بابت فروش زعفران میلیون‎ها دالر عاید بدست آورده‎اند.

این وزارت رشد حاصلات زعفران را در کشور چشمگیر خوانده میگوید امسال مزارع کشت زعفران ۲۵۰ درصد در تناسب به سالهای قبل افزایش داشتهاست.

لطف الله راشد سخنگوی این وزارت می گوید، دلیل افزایش محصول زعفران را حمایت مالی و تخنیکی حکومت از زارعان است.

راشد گفت زارعان افغانستان امسال نزدیک به شش تن زعفران حاصل برداشتهاند.

او افزود:

"ما امسال در مجموع ۲۸۱۰ هکتار زمین را تحت کشت زعفران درآوردیم، حاصلات زعفران که سال گذشته سه و نیم تن بود امسال به حدود شش تن رسید که تقریباً تا ۹۰ درصد در محصولات زعفران افزایش بوجود آمدهاست که از درک حاصلات زعفران زارعان افغان بیش از ۱۵ میلیون دالر عاید بدست آوردهاند."

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری میگوید در سال جاری تلاشهای را برای جلب علاقه مندی کشورهای عربی به خرید زعفران انجام داده و در ضمن تفاهم نامه را غرض فروش زعفران با چین نیز امضا کرد.

کشت زعفران در افغانستان پیشینه ۲۳ ساله داشته و گفته میشود که

پیاز زعفران برای اولین بار در ولسوالی غوریان هرات بذر گردیده و بعداً به سایر مناطق کشور گسترش یافته و حالا در ۳۱ ولایت کشور کشت میگردد.

زعفران افغانستان سال گذشته برای سومین بار جایزه بین المللی بهترین زعفران جهان را از میان ۳۰۰ نوع زعفران از سوی انستیتیوت بین المللی ذایقه و کیفیت در بروکسل بدست آورد.

در این حال، کارشناسان افغان رشد کشت و حاصلات زعفران را در افغانستان یک گام مثبت دانسته اما تاکید میکنند که باید به حمایت از دهاقین و امنیت کارمندان توجه گردد.

افغانستان سالانه ظرفیت تولید هفتاد متریک تن زعفران را دارد و هرگاه این معیار تکمیل گردد سالانه بیش از ۲۰۰ میلیون دالر از بابت حاصلات زعفران نصیب افغانستان میگردد. به اساس تخمین وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، افغانستان سالانه ظرفیت تولید هفتاد متریک تن زعفران را دارد و هرگاه این معیار تکمیل گردد سالانه بیش از ۲۰۰ میلیون دالر از بابت حاصلات زعفران نصیب افغانستان میگردد.

مؤولان وزارت زراعت، آبیاری و مالداری افغانستان اطمینان میدهند که برنامههای مؤثر دیگری برای حمایت از دهقانان و افزایش کشت زعفران را روی دست دارد که با عملی شدن آن در کشت و حاصلات زعفران افزایش بیشتری رو نما خواهد شد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha