صفحه اصلی | eslah | فرهنگ و هنر | هنرنمایی شاگردان انستیتوت‌ملی موسیقی افغانستان در هند

هنرنمایی شاگردان انستیتوت‌ملی موسیقی افغانستان در هند

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
هنرنمایی شاگردان انستیتوت‌ملی موسیقی افغانستان در هند

شاگردان انستیتوت ملی موسیقی افغانستان وهنرمندان هندی در ادامه هفته فرهنگی افغانستان-هند در تالار مرکز روابط فرهنگی هند، هنرنمایی کردند .

به گزارش خبرنگار آژانس باختراز دهلی نو: این محفل موسیقی با حضورداشت داکتر طارق رشاد و سید رضا حسینی میثم مشاوران وزارت اطلاعات وفرهنگ، شیدا محمد ابدالی سفیر افغانستان در دهلی نو و شماری ازمسئولان و شخصیت های فرهنگی دو کشور و تعدادی ازافغان ها درهندوستان، برگزار شد.

درآغازاین محفل یک مسئول مرکز روابط فرهنگی هند، صحبت کرد و برگزاری هفته‌ی فرهنگی افغانستان و هندوستان را درگسترش بیشتر روابط میان فرهنگیان و هنرمندان دو کشور ارزشمند دانست.  

در این محفل، داکتر ناصر سرمست رییس انستیتوت ملی موسیقی افغانستان در رابطه به پیشینه‌ی تاریخی و مشترکات فرهنگی افغانستان و هندوستان، به خصوص در زمینه‌ی هنر موسیقی دو کشور معلومات داده و راه اندازی چنین برنامه های فرهنگی و هنری را برای معرفی فرهنگ اصیل  کشور موثر دانست.

همینگونه نذیراحمد از ولایت نیمروز و پورنیما ازشهر شمله‌ی هند، که درپوهنتون جواهر

لعل نهرو مصروف تحصیل می باشند، در رابطه به نزدیکی و مشترکات فرهنگی دو کشور صحبت کردند و خاطرات زنده گی مشترک شان را بیان کردند.

 پورنیما گفت که بدون مخالفت خانواده اش با نذیراحمد عروسی کرده و اکنون نیز زنده گی خوش دارند.

وی افزود که مردم افغانستان را دوست دارد وپس ازختم دوره دکتورا، می خواهد همراه با همسرش به افغانستان برود و برای پیشرفت و رفاه مردم افغانستان کارکنند.

سپس شاگردان انستیتوت ملی موسیقی افغانستان هنرنمایی کردند و پارچه های زیبای موسیقی افغانی را با سه‌تار، رباب، تنبور، طبله و دهل اجرا کردند و همچنان گروهی از جوانان  کشور اتن ملی و قرصک را اجرا نمودند.

به همین ترتیب شماری از جوانان هندی نیز نمایش های سنتی کشور شان را اجرا کردند.

دراخیر این محفل شیدا محمد ابدالی سفیر افغانستان دردهلی نو، برای شماری ازهنرمندان افغانی و هندی تحسین نامه اعطا کرد .

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha