صفحه اصلی | eslah | فرهنگ و هنر | افتتاح نخستین نمایشگاه هنری- فرهنگی در ولایت پروان

افتتاح نخستین نمایشگاه هنری- فرهنگی در ولایت پروان

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
افتتاح نخستین نمایشگاه هنری- فرهنگی در ولایت پروان

نخستین نمایشگاه هنری- فرهنگی توسط پوهاند محمد رسول باوری، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در ولایت پروان گشایش یافت.

 به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، در محفلی که به همین مناسبت به ابتکار وزارت اطلاعات و فرهنگ در همکاری با ریاست اطلاعات و فرهنگ پروان و اداره‌ی محلی آن ولایت در شهر چاریکار برگزار گردید، پوهاند محمد رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ صحبت کرد و از حمایت و همکاری اداره محلی، شورای ولایتی ومردم پروان در امر تطبیق برنامه های این وزارت ابراز امتنان کرد و گفت که وزارت اطلاعات وفرهنگ برای اولین بار راه اندازی نمایشگاه هنری- فرهنگی را از ولایت پروان آغاز نموده است و قرار است این نمایشگاه ها در سایر ولایات نیز برگزار گردد.

باوری افزود که ولایت پروان از ولایات باستانی و تاریخی افغانستان است که دارای مکان ها و ساحات مهم تاریخی می باشد .

پوهاند باوری حمایت و همکاری مردم  این ولایت را با ریاست اطلاعات وفرهنگ در امر تحقق اهداف این وزارت یک دست آورد مهم برای وزارت اطلاعات و فرهنگ دانست و خاطرنشان کرد که بنابر همین ویژگی، نمایشگاه فرهنگی وهنری به منظور جلب حمایت بیشتر مردم در این ولایت راه اندازی گردیده است.

سرپرست وزارت اطلاعات فرهنگ بیان کرد که این نمایشگاه به هدف معرفی بیشتر تولیدات فرهنگی کشور ما، چون: چاپ کتاب ها توسط وزارت اطلاعات وفرهنگ، نمایش فلم های تولید افغان فلم، نمایش تیاتر واجرای موسیقی محلی افغانی، برای مردم برگزار شده است.

پوهاند باوری افزود که این وزارت به منظور جلوگیری از تهاجم فرهنگ های بیگانه همواره دست به کارمی باشد و تحقق این برنامه ها مستلزم همکاری همه جانبه مردم کشور است.  

محمد عاصم عاصم، والی پروان گفت که وزارت اطلاعات وفرهنگ با وجود امکانات محدود، همیشه تلاش نموده است که فرهنگ اصیل افغانی، هویت ملی وتاریخی کشور ما را به مردم افغانستان به معرفی بگیرد که برگزاری نمایشگاه فرهنگی-هنری که در ولایت پروان برگزار شده، نشان دهنده تعهد ومسوولیت پذیری این وزارت در راستای حفظ میراث های فرهنگی و تاریخی می باشد.

والی پروان افزود که تهاجم بر فرهنگ مردم افغانستان چالش عمده است که امروز دشمنان تلاش دارند تا فرهنگ وهویت تاریخی ما را مورد تهاجم قرار دهند و میان مردم تفرقه ایجاد نمایند؛ اما برگزاری چنین برنامه میتواند از چنین افکار واندیشه های مغرضانه دشمنان جلوگیری کند.

غلام بهاالدین جیلانی رییس شورای ولایتی پروان این ابتکار وزارت اطلاعات وفرهنگ را ستایش نمود و گفت: برنامه هایی که ازطریق ریاست اطلاعات فرهنگ پروان درخصوص حفظ آبدات تاریخی، بازسازی مکان های تاریخی، رشد وترویج فرهنگ اصیل افغانی صورت گرفته است، ستودنی است.

 او علاوه کرد که برگزاری چنین برنامه های فرهنگی وهنری در چنین شرایط، ارزش و اهمیت خود را دارد. در این نمایشگاه، تصاویر آثار به دست آمده از ساحه باستانی مس عینک ، نمایشگاه آثار نقاشی، خطاطی و میناتوری ، نمایشگاه کتاب، نمایش های سینمایی و تیاتر با اجرا و نقش آفرینی توسط مشهور ترین و موفق ترین هنر مندان کشور ، اجرای موسیقی اصیل افغانی، نمایشگاه صنایع دستی و بازدید فرهنگیان از آبده توپدره که در حال بازسازی قرار دارد، میباشد که توسط ریاست های مربوط به وزارت اطلاعات و فرهنگ ، ریاست تیاتر ملی ، ریاست فرهنگ مردم، ریاست انستیتوت باستان شناسی، ریاست انتشارات کتب بیهقی، ریاست حفظ آبدات تاریخی، ریاست هنرستان، ریاست تصدی افغانتور، ریاست تنظیم امور گرزندوی و ریاست اطلاعات و فرهنگ پروان و همکاری مقام ولایت پروان، نیروهای امنیتی، نمایندگان مردم برای سه روز به اجرا گذاشته می شود.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha