صفحه اصلی | eslah | فرهنگ و هنر | اعطای جوایز به برنده‌گان رقابت‌های هنری و فرهنگی

اعطای جوایز به برنده‌گان رقابت‌های هنری و فرهنگی

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
اعطای جوایز به برنده‌گان رقابت‌های هنری و فرهنگی

برنده‌گان رقابت های هنری و فرهنگی که به مناسبت 28 اسد، روز استرداد استقلال کشور ازطرف وزارت اطلاعات وفرهنگ راه اندازی شده بود، روز گذشته از سوی رهبری این وزارت مورد تقدیر قرار گرفتند .

به گزارش آژانس باختر، دراین مراسم پوهاند محمد رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ در رابطه به نقش و جایگاه هنرمندان و فرهنگیان کشور صحبت کرد و گفت که بدون هنر و فرهنگ هیچ جامعه‌ای پیشرفت و ترقی نخواهد کرد.

وی افزود که نظربه تلاش وزارت اطلاعات و فرهنگ و توجه محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان، امسال در مبلغ جوایزنقدی دربخش فرهنگی و هنری افزایش به عمل آمده است.

سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ خاطرنشان ساخت که درقسمت داوری این رقابت فرهنگی و هنری، این وزارت هیچ دخالت نداشته و تمام ارزیابی و تصمیم گیری توسط هیئت داوری صورت گرفته است .

دراین مراسم پیام داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرائیه توسط فریدون خوځون مشاور ریاست اجرائیه خوانده شد که درقسمت آن از وزارت اطلاعات فرهنگ به خاطرراه اندازی این  رقابت هنری و فرهنگی به قدردانی یاد شده و خاطر نشان گردیده است که  افغانستان از ازلحاظ هنر ازگذشته ها غنی بوده و درهر رقابت هنری که  آثارهنری  هنرمندان افغان درسطح ملی و بین المللی  به نمایش گذاشته شده ، مقام های بلندی را کمایی کرده است .

سپس محبوبه بابکرخیل رییس فرهنگ مردم وزارت اطلاعات وفرهنگ صحبت کرد و گفت که دراین رقابت فرهنگی و هنری 300  اثر از رشته های شعر، داستان، سینما، تیاتر، ژورنالیزم، هنرهای زیبا، تحقیقات ادبی و تحقیقات باستانشناسی نامزد شده بود که از این جمله 27 اثر پس از ارزیابی توسط هیئت داوری، مستحق جایزه شناخته شد.

نجیب الله منلی مشاور شورای امنیت ملی نیز درصحبتی نقش فرهنگ و هنر را در جامعه مهم دانست و گفت  که راه اندازی رقابت های هنری و فرهنگی و تشویق هنرمندان وفرهنگیان کشور، زمینه را برای رشد و شگوفایی هنر و فرهنگ درکشور فراهم می سازد.

درجریان این مراسم پارچه‌ی تیاتر توسط هنرمندان ریاست تیاترملی و پارچه های موسیقی توسط هنرمندان ریاست موسیقی وزارت اطلاعات وفرهنگ اجرا شد.

دراین رقابت فرهنگی و هنری دربخش باستانشناسی: داکتر خلیل الله، مقام اول، کتاب خان مقام دوم و فریدالله نوری مقام سوم را بدست آوردند.

دربخش شعر: شاه نواز باقر مقام اول، خالده تحسین مقام دوم و بختیار تلاش مقام سوم را حاصل کردند. دربخش داستان: نصیر احمد احمدی مقام اول ، نسیمه باری مقام دوم و وسیمه بادغیسی مقام سوم را کمایی کردند . دربخش ژونالیزم : ماری مطمین مقام اول، حسیب الله مقام دوم و سلطان محمود مقام سوم را بدست آوردند.

دربخش هنرهای زیبا: مریم مقام اول، مسعود عمر مقام دوم و منصور مقام سوم را کسب کردند.

دربخش تحقیقات ادبی عبدالغفورلیوال مقام اول، فریبا فرحت مقام دوم و عبدالنافع  همت مقام سوم را بدست آوردند. دربخش تیاتر: جمیل خالقی مقام اول ، لیلا اتل مقام دوم و عبدالکریم رحمانی مقام سوم را کسب کردند.

و دربخش سینما: محتبی جبار مقام اول، نبی تنها مقام دوم و نسیمه جلال مقام سوم را کمایی کردند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha