صفحه اصلی | eslah | فرهنگ و هنر | آمر بخش نسخ خطی: قدیمی ترین نسخه خطی قرآنکریم که مربوط به قرن اول هجری است در آرشیف ملی موجود می باشد

آمر بخش نسخ خطی: قدیمی ترین نسخه خطی قرآنکریم که مربوط به قرن اول هجری است در آرشیف ملی موجود می باشد

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
آمر بخش نسخ خطی: قدیمی ترین نسخه خطی قرآنکریم که مربوط به قرن اول هجری است در آرشیف ملی موجود می باشد

در ساحه ده افغانان کابل نمای زیبا و کهن آرشیف ملی دید همگان را به خود جلب می دارد این که در سینه این نمای زیبا و کهن چه گنجینه هایی از تاریخ نهفته است برخی از هموطنان ما میدانند، اما شمار دیگر که از این مکان دیدن نکرده اند نمی دانند که چه چیز های با ارزش در این مکان کهن و زیبا وجود دارد.

اقبال شاه شاگرد مکتب که در نزدیکی این مکان منتظر بس شهری است گفت: در آرشیف ملی چیزهای بسیار بسیار قدیمی و سابقه وجود دارد و من علاقه دارم که ببینم.

در همین رابطه فرخنده شاگرد لیسه ملالی گفت: برای معرفی مکان های تاریخی باید رسانه های همگانی همکاری نمایند تا مردم بدانندکه در آرشیف ملی و یا در موزیم چه چیز ها نگهداری می شود.

آرشیف ملی در سال 1271 در زمان حکمروایی امیر عبدالرحمن خان به خاطر دفتر کاری برای شهزاده حبیب الله ساخته شد که بعدها در سال 1352 در زمان شهید محمد داوود خان با یاد داشت های اندک در چوکات وزارت اطلاعات و فرهنگ به آرشیف ملی مسما گردید.

با این حال احمد سیر بهروز آمر بخش اسناد تاریخی در آشیف ملی به گزارشگر روزنامه اصلاح گفت: در این بخش بیش از 50 هزار سند تاریخی شامل فرامین پادشاه ها، قراردادها، معاهده ها، اسناد شرعی، روزنامه ها و مجلات وجود دارد که قدیمترین فرمان مربوط به سلطان حسین بایقرا می باشد که در سال 896 هجری. قمری نوشته شده است و در حدود 400 سال پیش تعلق دارد. وی به ادامه افزود: در این بخش 53 هزار قطعه عکس های تاریخی از زمان امیر شیرعلی خان تا زمان سردار محمد داوود خان وجود دارد که این عکس ها مربوط به مسافرت های مقامات دولتی، مناظره های تاریخی و مسافرت های مقامات خارجی به کشور ما می شود. آقای بهروز آمر بخش اسناد تاریخی در  آرشیف ملی در مورد این که چه مدت زمانی از یک سند و یا عکس بگذرد که به آرشیف ملی سپرده شود، گفت: از هر عکس و سند که چهل سال بگذرد باید در آرشیف ملی نگهداری شود.

ما طی مکتوبی از ریاست جمهوری وسایر وزارت خانه ها عکس ها و اسنادی را که از عمر شان مدت چهل سال گذشته باشد، می خواهیم که این عکس هاو اسناد را به آرشیف ملی بسپارند.

آقای بهروز در مورد همکاری مردم در قبال سپردن بعضی از عکس های تاریخی به آرشیف ملی گفت: بعضی عکس های تاریخی که نزد مردم وجود دارد به آرشیف ملی میاورند و به قسم هدیه میدهند و یا هم در بدل پول به آرشیف ملی بفروش میرسانند.

وقتی به دهلیز های آرشیف ملی قدم می  گذارم عکس هایی از زمامداران افغانستان به چشم می خورد که این مقادیر کاملاً جدید است یعنی در هیچ جای دیگر دیده نشده است در ویترین اسنادی دیده می شوند که باز گو کننده دوره های مختلف از تاریخ است.

در همین رابطه عبدالرشید عثمان آمر بخش نسخ خطی آرشیف ملی می گوید: در این بخش در حدود 9 هزار اثر خطی به شمول قطعه خط ها و رساله ها وجود دارد که قدیمترین نسخه مربوط به قرن اول هجری. قمری می شود که چند جز از قرآنکریم است که در پوست آهو نگاشته شده است. وی به ادامه گفت: ما در این بخش آثاری داریم که به قلم خود نویسنده ها نگاشته شده است. وی به ادامه گفت:‌ما در این بخش آثاری داریم که به قلم های مختلف نگاشته شده است؛ مانند آثار مولانا جامی و امثال آن که این آثار به زبان های مختلف از دوره های مختلف و به خط های مختلف وجود دارد.

به گفته مسوولان آرشیف ملی، شماری زیادی از متعلمان و محصلان در آرشیف ملی به منظور بازدید از داشته های تاریخی در این مکان تشریف می آورند و همچنان سال یکبار نمایشگاه  نیز دایر می گردد که شماری از مقامات بلند پایه دولتی و خارجی از اسناد تاریخی آثار و عکس های موجود در آرشیف ملی دیدن می نمایند.

رحیمه عزیزی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha