صفحه اصلی | eslah | فرهنگ و هنر | گرامی‌داشت از کارکردهای پوهاند حبیب‌الرحمن‌هاله

گرامی‌داشت از کارکردهای پوهاند حبیب‌الرحمن‌هاله

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
گرامی‌داشت از کارکردهای پوهاند حبیب‌الرحمن‌هاله

وزارت اطلاعات و فرهنگ همایشی را زیر نام «هاله؛ مشعل فروزان ژورنالیزم و ترجمه» به پاس گرامی‎داشت از کارکردهای پوهاند حبیب الرحمن هاله برگزار کرد.

  این همایش روز گذشته با حضور شماری از مقامات حکومتی، استادان دانشگاه، نویسندگان و پیشکسوتان عرصه ژورنالیزم در کابل برگزار شد سیده مژگان مصطفوی معین اداری و مالی وزارت و اطلاعات و فرهنگ به ستایش از کارکردهای زنده یاد پوهاند حبیب الرحمن‌هاله، نویسنده و مترجم چیره- دست کشور پرداخته، گفت که حکومت باید تلاش کند تا اثرهای شخصیت‌های علمی چون پوهاند هاله را برای نسل بعدی انتقال دهد.

معین اداری ومالی وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت:" بیشتر تلاش کنیم که آثار همچون دانشمندان را چاپ کنیم و بیشتر به نسل جوان انتقال دهیم، آینده افغانستان به دست جوانان است، شاید وزارت اطلاعات و فرهنگ در سال‌های گذشته در این زمینه کم کار کرده باشد، ولی ما باید در این زمینه به نحو دیگری تلاش کنیم تا آثار آنان رابرای مردم چاپ کنیم".

محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور با ارسال پیامی از برگزاری این همایش استقبال نموده گفت که استاد هاله حق بزرگی بر گردن جامعه علمی و آموزشی کشور دارد.

آقای غنی در پیامش تاکید کرد که برگزاری چنین همایشی زمینه شناخت و تحقیق از استاد هاله و آثار او را برای جوانان میسر می‌سازد.

  داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور نیز با ارسال پیامی، ستایش از کارکردهای شخصیتهای علمی را یک سنت نیکو عنوان نموده و گفت که استاد هاله در زمنیه ژورنالیزم و ترجمه کارهای موثری نموده که به آسانی نمی توان از کنار آن‌ها گذشت.

پروفیسور حبیب الرحمن هاله در سال 1311 در قریه کارنده ولسوالی میربچه کوت کابل چشم به جهان گشود، وی سند لیسانس خود را از رشته ادبیات پوهنتون کابل گرفت و سپس سند ماستری خود را از رشته ژورنالیزم دانشگاه مشیگان ایالات متحده امریکا در سال 1345 بدست آورد.

استاد هاله، تدریس در رشته‌های ادبیات و ژورنالیزم دانشگاه کابل را در کارنامه‌ی خود دارد. استاد هاله در زمینه ژورنالیزم کتاب و مقالاتی زیادی از خود برجای مانده و در صنعت ترجمه نیز یکی از پیشکسوتان نامدار کشور است.

ویراستاری، افکارعامه و تبلیغات، ژورنالیزم مقایسوی، اساسات ترجمه، حقوق بشر در اسلام، مجموعه شعر، مجموعه داستان از جمله آثار برجای مانده  از او است. گفتنی است که استاد هاله سر انجام، در ماه اسد امسال به عمر 85 سالگی در شهر سیدنی کشور آسترالیا چشم از جهان بست و به جاویدانگی پیوست.

 

 

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha