صفحه اصلی | eslah | فرهنگ و هنر | رئیس اجراییه : پرداختن به تصوف اسلامی، فرهنگ تسامح و هم‌دیگرپذیری را تقویت می‌کند

رئیس اجراییه : پرداختن به تصوف اسلامی، فرهنگ تسامح و هم‌دیگرپذیری را تقویت می‌کند

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
رئیس اجراییه : پرداختن به تصوف اسلامی، فرهنگ تسامح و هم‌دیگرپذیری را تقویت می‌کند

دکتور عبدالله عبدالله، رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان، روز گذشته در سمینار بین‌المللی- تحقیقی «نقش تصوف در گسترش فرهنگ اسلامی» گفت که پرداختن به تصوف، فرهنگ تسامح و همدیگرپذیری را تقویت می‌کند.

رییس اجراییه کشور از ابتکار وزارت اطلاعات و فرهنگ برای تدویر این سمینار ابراز امتنان کرد و افزود که پویایی، تحرک و خودسازی در محور توجه تصوف اسلامی قرار دارد و همین مسأله، آن را از ریاضتی که در برخی ادیان دیگر صورت می‌گیرد و منجر به انزوا و قطع علاقه از زندگی و زندگانی می‌شود، تفکیک می‌نماید.

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان، با بیان این‌که تصوف از صدر اسلام در تقویت معنویت مسلمانان نقش مثبت و موثر داشته است، گفت که برگزاری چنین سمینارها و گرایش مردم به تصوف اسلامی، زمینه را برای تنظیم بهتر زندگی فراهم می‌سازد.

رییس اجراییه کشور سپس به بیان تحولاتی پرداخت که از صدر اسلام تا کنون به میان آمده است و این‌که در مراحلی از تاریخ، از انحرافات هم مبرا نبوده است.

دکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان، در بخش دیگری از سخنان خویش، از انعکاس چشم‌گیر تصوف در نثر و نظم فارسی و پشتو یاد نمود و از اینکه در افغانستان، شعر و زندگی و تصوف عجین گردیده است.

در همین‌حال، رییس اجراییه از مواصفات نیکوی صوفیان سخن گفت و شکسته‌ نفسی و شکیبایی، مدارا و مروت را برجسته‌ترین خصلت آنان دانست.

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان، خراسان بزرگ را مهد تصوف و زیست‌گاه صوفیان بلند آوازۀ جهان عنوان کرد که پیام شان در برگیرندۀ تمام انسان‌ها بوده و محدود به هیچ قوم و زبان و کشور خاص نمی‌باشند.

دکتور عبدالله عبدالله با بیان این مطلب که وحدانیت خداوند، اصل و محور تصوف را تشکیل می‌دهد، از مواصفاتی نام برد که در دستور کار و زندگی صوفیان بوده و با وجود نا امنی‌های بیش‌از چهار دهه اخیر، هنوزهم مردم افغانستان به آن توجه نموده و عمل نموده‌اند.

رییس اجراییه کشور بار دیگر تدویر این سمینار را فرصتی دانست برای شریک نمودن و همگانی ساختن ارزش‌های متعالی و استفادۀ بهینه از سرمایه‌های معنوی که همانند سرمایه‌های مادی و معادن، هنوز دست نخورده مانده‌اند.

دکتور عبدالله عبدالله ابراز امیدواری کرد که محصول بحث‌هایی‌که در این سمینار صورت می‌گیرد، پیامی واضح و شفاف برای کسانی باشد که خشونت پیشه می‌کنند و انحصار طلبی می‌نمایند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha