صفحه اصلی | eslah | فرهنگ و هنر | رییس اجراییه کشور هنگام بازديد از موزیم ملی: آثار باستانی افغانستان از كشورهاي بيروني بازگردانده شود

رییس اجراییه کشور هنگام بازديد از موزیم ملی: آثار باستانی افغانستان از كشورهاي بيروني بازگردانده شود

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
رییس اجراییه کشور هنگام بازديد از موزیم ملی: آثار باستانی افغانستان از كشورهاي بيروني بازگردانده شود

دکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان، پیش از چاشت روز دوشنبه ( 27سنبله) از موزیم ملی بازدید كرد.

پوهاند محمد رسول باوری سرپرست و فاضل سانچارکی معین امور نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ و محمد فهیم رحیمی رییس موزیم ملی، رییس اجراییه کشور را هم‌راهی و در مورد آثار موجود در موزیم معلومات لازم ارائه نمودند.

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان پس از بازدید از بخش‌های مختلف موزیم ملی، آثار موجود در این موزیم را منحصر به فرد و جزء میراث فرهنگی جهان عنوان کرد که با توجه به وضعیت افغانستان، شرایط مختلفی را پشت سر گذاشته اند.

دکتور عبدالله عبدالله با بیان اینکه کشور ما محل تقارن و تقاطع فرهنگ‌های مختلف بوده است، علاوه کرد که تا کنون 2500 محل آثار باستانی تشخیص شده استو حفریاتی که صورت گرفته بخش کوچکی از آثار باستانی کشف شده است که به دلیل نبود مکان مناسب امکان نمایش آن نیز وجود ندارد.

رییس اجراییه کشور درهمین‌حال تصریح نمود که زمین مناسب برای اعمار موزیم جدید مشخص شده، ظرفیت و شرایط خوب مساعد گردیده که با اعمار آن زمینه‌ها برای جلب بیش‌تر علاقمندان آثار باستانی از داخل و خارج کشور فراهم خواهد شد.

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان با ابراز قدردانی و امتنان از تلاش‌هایی که مسوولان وزارت اطلاعات و فرهنگ و موزیم ملی در ترمیم و نگهداری آثار باستانی نموده‌اند، تاکید نمود که اکنون زمان آن فرا رسیده است تا آثار باستانی ما که در دیگر کشورها قرار دارند، بازگردانده شوند، همانگونه که پیش از این از کشورهای جاپان، انگلستان و سویس به موزیم ملی کابل انتقال یافته است.

دکتور عبدالله عبدالله توجه به آثار باستانی کشور را یکی از عوامل پیوند دهندۀ مردم با تاریخ و فرهنگ شان دانست و به مسوولان وزارت اطلاعات و فرهنگ هدایت داد تا شرایط لازم را برای مردم و به ویژه جوانان فراهم نمایند تا از گذشته خویش آگاهی یابند.

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان از مردم فرهنگ‌دوست کشور خواست تا در حفظ و نگهداری آثار باستانی که سرمایه‌های معنوی ما را تشکیل داده و پل ارتباطی میان گذشته‌های دور و امروز ما هستند، با مسوولان مربوط همکاری نمایند، زیرا بدون یاری و همکاری آنان، حفظ و نگهداری این آثار ناممکن خواهد بود.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha