صفحه اصلی | eslah | فرهنگ و هنر | نمایش آثار گنجینه‌های باختر در شهر دون هوانگ کشور چین

نمایش آثار گنجینه‌های باختر در شهر دون هوانگ کشور چین

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
نمایش آثار گنجینه‌های باختر در شهر دون هوانگ کشور چین

نمایشگاه آثار گنجینه های باختر به تاریخ 21سنبله توسط جانان موسی زی سفیر کبیر افغانستان مقیم بیجنگ، محمد فهیم رحیمی رئیس موزیم ملی افغانستان و داکتر زودونگ وانگ رئیس انستیتوت مرکز تحقیقات شهر دون هوانگ ایالت گانسوی جمهوری خلق چین رسماً افتتاح شد.

در این نمایشگاه نخست داکتر زودونگ وانگ به هیئت افغانستان خوش آمدید گفت و از میزبانی موزیم دون هوانگ از گنجینه های افغانستان، اظهار خرسندی نمود و برگزاری همچو نمایشگاه ها را در تقویت دوستی میان چین و افغانستان؛ دو کشوری که مشترکات فرهنگی زیادی دارند، مهم و اثرگذار دانست. وی نمایشگاه این آثار را در شهر دون هوانگ که ایستگاه نخست راه تاریخی ابریشم است، بازتاب دهندة چهرة اصلی راه ابریشم عنوان کرد.

جانان موسی زی نیز با اظهار سپاس از همکاری های سیاسی، اقتصادی، امنیتی و فرهنگی کشور چین، نمایشگاه گنجینه های باختر را نشان دهندة اشتراکات تاریخی و میراث های فرهنگی نه تنها افغانستان و چین، بلکه در سطح منطقه دانست و خاطر نشان ساخت که تاریخ درخشان افغانستان به ویژه دورة راه ابریشم باستان که در آثار این نمایشگاه مشهود است، الهام دهندة تلاش های امروز ملت و دولت افغانستان در راستای احیای دوباره جایگاه افغانستان در منطقه وجهان به حیث نقطه اتصال تبادلات اقتصادی و فرهنگی می باشد.

بعداً محمد فهیم رحیمی برگزاری نمایشگاه های گنجینة باختر را در کشورهای جهان به ویژه دو شهر جمهوری خلق چین، بیجینگ و دون هوانگ، در راستای معرفت بیشتر افغانستان باستان به جهانیان اثرگذار خواند و از تلاش ها و حمایت رهبری حکومت و وزارت اطلاعات و فرهنگ، سفیر افغانستان در چین و علاقه مندی مسئولان فرهنگی کشور چین به منظور تداوم همکاری های فرهنگی، قدردانی نمود و همکاری های فرهنگی را در راستای تداوم دوستی دو کشور همسایه یک اقدام نیک دانست و در اخیر در رابطه به آثار یاد شده به بازدیدکنندگان معلومات مفصل ارائه کرد.

نمایشگاه گنجینه های باختر که دربرگیرنده 231 قلم اثر گرانبهای کشور می باشد، با توجه رهبری وزارت اطلاعات و فرهنگ، همکاری و تلاش سفارت افغانستان در بیجینگ و دولت جمهوری خلق چین برای مدت دو ماه در موزیم شهر دون هوانگ بر روی بازدید کنندگان باز خواهد بود . این آثار مدت سه ماه قبل در موزیم قصر شاهی در شهر بیجینگ نیز به نمایش گذاشته شده بود.

در این مراسم معاون سرمحقق نجیب احمد صدیقی رئیس مرکز تحقیقات باستان شناسی اکادمی علوم و احمدشاکر ضربی مدیرمسؤول روزنامه ملی انیس نیز حضور داشت.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha