صفحه اصلی | eslah | فرهنگ و هنر | مصطفوی: نقش »نقد« در ادبیات افغانستان کمرنگ است

مصطفوی: نقش »نقد« در ادبیات افغانستان کمرنگ است

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
مصطفوی: نقش »نقد« در ادبیات افغانستان کمرنگ است

نشستی در رابطه به نقد کتاب " ناشاد " از طرف مجمع علمی تحقیقاتی معاصر، درتالار مرکزبین المللی مطبوعات وزارت اطلاعات وفرهنگ برگزازشد.

رمان " ناشاد " نوشته محمد حسین محمدی است که در153 صحفه بارسوم اقبال چاپ یافته ومحورآن روی  24 ساعت جریان زندگی یک دخترافغان درزمانی که طالبان وارد شهرمزارشریف شدند وپدرش بخاطرنجات دخترش ازچنک طالبان وی را درزیرزمینی منزلش محبوس میسازد، متمرکزمیباشد.

  دراین محفل پوهنیارسیده مژگان مصطفوی معین امورنشرات وزارت اطلاعات وفرهنگ صحبت کرد و گفت که نقد به پویایی ادب و تقویت نویسندگی کمک میکند.

 شوربختانه نقد در کشور ما به آن جایگاه ویژه ای که درادبیات دارد، نرسیده است، به همین دلیل محفل امروزی بنای تعمیر ویران نقد در کشور پنداشته میشود.

او همچنان گفت که رشد فرهنگ کتابخوانی فراهم ساز بسترنویسندگی است و به هراندازه که نویسندگان بیا فرینند به همان اندازه نقد جایگاه مجددش را میابد

همینگونه دراین محفل داکترسید کاظم حسینی رییس مجمع علمی تحقیقاتی معاصر در رابطه به فعالیت های آن مجمع معلومات داده گفت که اعضای این مجمع خود خالق آثارعلمی وپژوهشی هستند و به قدر توان خود در جهت ایجاد فضای علمی کشور تلاش می کنند.

داکترشمس الحق آریانفر رییس روزنامه های دولتی در رابطه به تاریخ داستان نویسی در کشورمعلومات داده گفت که آغاز داستان نویسی را میتوان از زمان محمود طرزی دانست و در دهه های 50 و 60  داستان نویسی درکشور رشد کرد، ولی تا کنون ما دراین زمینه  دست بالا نداریم و نیازمند تلاش بیشترمی باشیم .

همچنان دراین نشست معصومه کوثر، بتول سیدحیدری، فاطمه موسوی و مینا نصر، به نقد کتاب " ناشاد " پرداختند و هرکدام نظریات شان را در زمینه این که آیا نویسنده توانسته است شرایط و روحیه یک زن در آن شرایط  را به گونۀ که بوده است، انعکاس دهد یا نه حجت السلام موسوی پروانی پژوهشگرو استاد دانشگاه بین المللی المصطفی به خبرنگار آژانس باخترگفت : کتاب " ناشاد " درحقیقت توانسته است تشنگی خواننده را سیرآب کند و او را چند ساعتی ازغوغای پیرامونش جدا سازد. 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha