صفحه اصلی | eslah | مقالات | کمیسیون مستقل انتخابات گامی به جلو گذاشت

کمیسیون مستقل انتخابات گامی به جلو گذاشت

اندازه حروف Decrease font Enlarge font

روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی‌ها، روز گذشته رسماً آغاز شد. رییس جمهورغنی و بانوی اول طی مراسمی با اشتراک شماری از اعضای کابینه و مسؤولان بلند پایه‌ی دولتی برای اشتراک در انتخابات ولسی‎‌جرگه و شوراهای ولسوالی‌ها ثبت نام کردند.

رییس‌جمهور در این مراسم گفت که «حق رای‌دهی و حق انتخاب‌شدن از خصوصیات بارز یک نظام مردم‌سالار است و حکومت برای برگزاری انتخابات، نیت، اراده و تعهد واضح دارد.» رییس جمهورغنی گفت که به استقلالیت کمیسیون مستقل انتخابات احترام می‌گذارد و افزود که هیچ کسی حق مداخله در امور کمیسیون را ندارد.

در همین‌حال، روز گذشته داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه‌ی حکومت افغانستان نیز به یکی از مراکز ثبت‌نام رای دهندگان در لیسه‌ی نادریه رفت و ضمن ثبت‌نام در این پروسه، از مردم خواست تا به منظور اشتراک در انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی‌ها که در هژدهم میزان سال روان برگزار می‌گردد، ثبت‌نام کنند.

 دوکتور عبدالله عبدالله خاطر نشان ساخت که انتخابات یگانه گزینه به منظور تعیین سرنوشت شهروندان می‌باشد و حکومت متعهد است که در کار انتخابات مداخله نکند. کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان هفته‌ی گذشته اعلام کرد که روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان به تاریخ 25 حمل سال روان آغاز و انتخابات ولسی‌جرگه و شوراهای ولسوالی‌ها در هژدهم میزان سال روان برگزار خواهد شد. قرار است انتخابات پیش‌رو بر اساس تذکره‌های کاغذی برگزار شود.

 در روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان که روز گذشته آغاز گردید، واجدان شرایط رأی‌دهی تذکره‌های شان را در یکی از مراکز ثبت‌نام رأی دهندگان به ثبت می‌رسانند و سپس کمیسیون مستقل انتخابات فهرست رأی‌دهندگان را بر مبنای تذکره‌های ثبت شده در مراکز رأی‌دهی، تهیه و اعلام می‌کند. بر مبنای راهکار کمیسیون مستقل انتخابات، واجدان شرایط باید در مراکزی ثبت نام کنند که در روز برگزاری انتخابات بتوانند به سادگی به این مراکز دسترسی پیدا کنند. کسانی که در یک مرکز ثبت‌نام می‌کنند، در روز انتخابات می‌توانند فقط در همان مرکز رأی شان را به صندوق بریزند. این نخستین بار است که کمیسیون مستقل انتخابات فهرست رأی‌دهندگان را پیش از برگزاری انتخابات تهیه و اعلام می‌کند. در انتخابات‌های گذشته به دلیل عدم تهیه‌ی فهرست رأی‌دهندگان، زمینه برای تخلفات و تقلبات انتخاباتی مساعد می‌گردید و یک رأی‌دهنده با استفاده از چندین کارت رأی‌دهی (اصلی یا جعلی) می‌توانست چندین بار برای کاندیدای مورد نظرش رأی بدهد.

 به گفته‌ی مسؤولان کمیسیون مستقل انتخابات، تهیه‌ی فهرست رأی‌دهندگان تا حد زیادی می‌تواند از تخلفات و تقلبات انتخاباتی جلوگیری کرده و شفافیت انتخابات را تضمین کند. گفته می‌شود ثبت‌نام رأی دهندگان در دو مرحله انجام خواهد شد. بر اساس زمانبندی کمیسیون مستقل انتخابات، مرحله‌ی نخست ثبت‌نام رأی‌دهندگان در بیست و پنجم حمل آغاز و در بیست و دوم ثور سال روان به پایان می‌رسد. مرحله‌ی دوم ثبت‌نام رأی‌دهندگان به تاریخ بیست و سوم ثور آغاز می‌گردد و تا بیست و سوم جوزا ادامه می‌یابد.

مسؤولان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته اند که روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان در قدم نخست در مراکز ولایات انجام می‌شود و در مرحله‌ی دوم، ولسوالی‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهد. گفته می‌شود کمیسیون مستقل انتخابات برای مرحله‌ی نخست ثبت‌نام رأی‌دهندگان، 11 هزار تن را به کار گماشته و قرار است با آغاز مرحله‌ی دوم آن، 22 هزار کارمند دیگر از سوی کمیسیون مستقل انتخابات استخدام شود.

 با این حال، نهادهای ناظر پروسه‌ی انتخابات به این باور اند که هنوزهم مشکلات زیادی فرا راه برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی ها وجود دارد. اعتمادسازی میان مردم و برگزار کننده‌گان انتخابات، تأمین امنیت و شفافیت انتخابات هنوزهم از چالش‌های عمده و اساسی انتخابات پیش‌رو عنوان می‌شوند.

قرار بود انتخابات ولسی‌جرگه و شوراهای ولسوالی‌ها بر اساس شناسنامه‌های برقی برگزار شود. اما با جنجالی شدن قانون ثبت و احوال نفوس که زمینه را برای توزیع این شناسنامه‌ها مساعد می‌سازد، این شناسنامه‌ها توزیع نگردید و کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که انتخابات پیش‌رو را بر اساس تذکره‌های کاغذی برگزار خواهد کرد. این موضوع سبب تأخیر در برگزاری انتخابات نیز گردید. اما به باور نهادهای ناظر انتخابات، ثبت و راجستر تذکره‌های کاغذی هم نمی‌تواند شفافیت لازم را در پروسه‌ی انتخابات به میان آورد. به باور شماری از آگاهان و نهادهای ناظر انتخابات، تاهنوز مشخص نیست که چه تعداد از شهروندان افغانستان تذکره‌ی کاغذی در اختیار دارند و همچنین روشن نیست چه تعداد از واجدان شرایط رأی‌دهی تذکره نگرفته اند.

بر اساس آمارها، گفته می‌شود از بدو تأسیس افغانستان تا امروز، حدود 30 میلیون تذکره توزیع شده، اما ارقام مرگ و میر و تفکیک این تذکره‌ها بر اساس سن، در اختیار نیست.  

با این وصف نگرانی‌هایی وجود دارد که ممکن برخی احزاب، جریان‌ها و نامزدان انتخابات، مثل انتخابات‌های گذشته برای اشخاص خیالی، تذکره‌های خیالی گرفته و این تذکره‌ها را توسط اشخاص و افراد شان در مراکز ثبت‌نام رأی‌دهندگان به ثبت برسانند تا در روز انتخابات با استفاده از این تذکره‌ها بهره‌گیری‌های نامشروع کنند.

 بنابراین وزارت امور داخله که مسؤولیت توزیع تذکره را دارد و همچنین کمیسیون مستقل انتخابات که بر اساس تذکره‌های توزیع شده انتخابات را برگزار می‌کند، باید به این نگرانی‌ها پاسخ تخنیکی و قانع کننده ارایه کنند که چگونه می‌توانند از سوء استفاده‌ها، تقلبات، تخلفات احتمالی و مهندسی آرا جلوگیری کنند. موضوع دیگر، چگونگی اعتمادسازی و اعاده‌ی باور عمومی به نهادهای برگزار کننده‌ی انتخابات است. متأسفانه مشکلاتی که در انتخابات‌های گذشته به میان آمد، به اعتماد مردم نسبت به نهادهای برگزار کننده‌ی انتخابات آسیب زد. هنوز باور و اعتماد مردم نسبت به کمیسیون‌های انتخاباتی اعاده نشده است.  کمیسیون‌های انتخاباتی به ویژه کمیسیون مستقل انتخابات نیاز دارد اعتماد و باور مردم را نسبت به شفافیت انتخابات جلب نماید. اعتمادسازی میان برگزار کننده‌گان انتخابات و رأی‌دهندگان می‌تواند میزان مشارکت مردم در انتخابات را بالا ببرد و تقلبات احتمالی و مهندسی آرا را به حداقل برساند. بدون حضورگسترده‌ی مردم در مراکز رأی‌دهی، انتخابات مطلوب و قابل قبولی برگزار نخواهد شد و احتمال پس‌لرزه‌های انتخابات بیشتر خواهد بود.

گذشته از این، حکومت و نهادهای امنیتی افغانستان باید از لحاظ امنیتی زمینه را برای برگزار انتخابات فراهم کنند. ناامنی بزرگترین چالش فرا راه انتخابات پیش‌رو است. با توجه به وضعیت کنونی امنیتی، برگزاری یک انتخابات سراسری و همه‌شمول دشوار است. نهادهای امنیتی و دفاعی کشور باید تا زمان برگزاری انتخابات، مشکلات امنیتی را به حد اقل برسانند.

نهادهای امنیتی افغانستان باید روی تأمین امنیت مراکز رأی‌دهی تمرکز بیشتر نمایند. بر اساس گزارش نهادهای امنیتی و کمیسیون مستقل انتخابات، در حال حاضر حدود یک هزار مرکز رأی دهی زیر تهدید امنیتی قرار دارد. اگر امنیت این تعداد مراکز رأی‌دهی تا روز برگزاری انتخابات تأمین نشود، ممکن است بسیاری از واجدان شرایط رأی‌دهی از شرکت در پروسه‌ی انتخابات محروم شوند.

محرومیت رأی‌دهندگان از شرکت در پروسه‌ی رأی‌دهی، می تواند زمینه را برای تقلبات گسترده و مهندسی آرا مساعد سازد و مشکلات و چالش‌های کلانی را پس از برگزاری انتخابات به میان آورد.  موجودیت امنیت لازمه‌ی یک انتخابات سراسری و همه‌شمول است و حکومت، نهادهای امنیتی و دفاعی و همچنین نیروهای ماموریت حمایت قاطع باید از تمام انرژی و توان شان استفاده کرده و زمینه‌ی تأمین امنیت و مصئونیت مراکز رأی‌دهی و رأی‌دهندگان را مساعد سازند.

پاینده

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha