صفحه اصلی | eslah | مقالات | ضرورت تأمین امنیت انتخابات

ضرورت تأمین امنیت انتخابات

اندازه حروف Decrease font Enlarge font

تامین امنیت دایمی و قابل اطمینان در افغانستان، یکی از شرط‌های مهم پیشرفت و آبادانی این کشور به‌شمار می‌رود. در تداوم ناامنی، انتحار، انفجار و گروگان‌گیری، انجام هیچ‌برنامه‌ی‌ ملی و توسعوی امکان پذیر نیست. چون ریشه‌ی همه بدبختی‌ها و مشکلات افغانستان، در ناامنی آب می‌خورد. افزایش مهاجرت‌ها و فرار مغزها از کشور، کاهش سرمایه‌گذاری‌ها، بیکاری و فقر، تلفات و خسارات جانی و مالی و ده ها مشکل دیگر، بخاطر ناامنی در افغانستان است. موقعیت جغرافیایی، تاریخ، فرهنگ، سواد، هم‌مرز بودن کشور با کشورهای بی‌ثبات، موجودیت مناقشه‌های داخلی، افزایش قدرت‌های غیر دولتی، حضور گسترده تروریستان بین‌المللی در افغانستان و ضعف و نا‌رسایی دست‌گاه‌هایی اطلاعاتی، از مهم‌ترین عواملی است که باعث تداوم ناامنی در این کشور گردیده است.

  اکنون که کم‌تر از یکسال تا زمان برگزاری انتخابات پارلمانی در افغانستان باقی مانده است، تامین امنیت یکی از شرط‌های مهم برگزاری یک انتخابات شفاف و قابل قبول به‌شمار می‌رود. تجربه ثابت کرده است که در شرایط ناامنی، انتخابات شفاف، سالم و دور از تقلب برگزار شده نمی‌تواند. در برخی ولایت‌های ناامن کشور حتا ناامنی مانع برگزار شدن انتخابات و باز شدن مراکز رای‌دهی شده است. دولت، مردم و نهادهای مسوول باید از همین حالا به‌دنبال راهکارها و راه‌حل‌های قابل عملی و مؤثر در تامین امنیت کشور باشند. گرچند مسوولان امنیتی کشور تامین امنیت را در انتخابات به‌عهده گرفته اند، اما مردم باید نسبت به امنیت کامل اطمینان پیدا کنند. در این مقاله، به‌مهمترین مولفه‌ها و راهکارها، برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان اشاره می‌شود. راهکارها و راه‌حل‌هایی که برگرفته از تجارب کشورهای پیشرفته دنیا و الگوهای سازنده آنان می‌باشد.

راهکارها

 1-توسعه محیط امنیتی: اولین و مهم‌ترین راهکار برای تامین امنیت در انتخابات، افزایش محیط امنیتی افغانستان است. یعنی نیروهای امنیتی و کشفی نباید در داخل مرزهای کشور محصور بمانند و باید فراتر از مرزها فعالیت‌های اطلاعاتی و سیاسی داشته باشند. امنیت ملی افغانستان باید آن‌طرف مرزها، در کشورهای همسایه و هم‌جوار باید از تحرک دشمنان باخبر شوند و آن‌را به موقع خنثی نمایند. مرزهای امنیتی و اطلاعاتی افغانستان حتا باید از کشورهای همسایه هم‌عبور کنند. چون بسیاری از کشورهایی که امروز امنیت خویش را تامین کرده اند، محیط امنیتی خویش را توسعه داده و در کشورهای دیگر با دشمنان خویش درگیر هستند.

2-انباشت قدرت داخلی: دومین راهکار برای تامین امنیت، انباشت قدرت داخلی و تقویت دولت مرکزی است. چون قدرت ضعیف همیشه در سرکوب دشمنان و مخالفان ناکام هستند و نمی‌توانند به‌خوبی قلمرو خویش را کنترل و اداره کند. دولت باید از نیرو و پشتوانه قوی در داخل کشور برخوردار باشد. دولت وحدت ملی از هر طریق ممکن، پشتوانه خویش را در بین مردم قوی ساخته و همکاری مردم را در بخش تامین امنیت جلب نماید.

3-رهبری خوب: توجه به نوع رهبری و کم و کیف نظام، از دیگر مولفه‌هایی است که در تامین امنیت کمک جدی می‌کند. بخش امنیتی کشور باید دارای رهبری خوب و نیروی مسلکی و وطن‌دوست باشد. مسوولان باید در قسمت گزینش افراد مسلکی، با تجربه و وطن‌دوست در رهبری پولیس و اردوی ملی تلاش کنند.

4-تغییرات محیط امنیتی: تغییر پذیر بودن موقعیت و محیط امنیتی، از دیگر راهکارهای تامین امنیت انتخابات به‌شمار می‌رود. بخش رهبری اردو و پولیس باید همیشه جاها و محیط‌های حساس را به‌قسمی تغییر بدهد که برای دشمنان قابل پیش‌بینی نباشد. یعنی همیشه در یک موقعیت ثابت قرار نداشته باشد تا دشمنان نتوانند پلا‌ن‌ها و برنامه‌های تخریبی خویش را عملی سازند. نیروهای امنیتی باید در هیچ‌صورت فرصت مهندسی محیط‌های امنیتی را به بیگانگان و افراد غیر قابل اعتماد ندهند.

5- جلب همکاری رهبران جهادی و سیاسی: بهره‌مندی دولت از چهره‌های سیاسی و نظامی، از دیگر راهکارها برای تامین امنیت انتخابات است. چون رهبران جهادی و سیاسی، هم در بین مردم صاحب نفوذ اند و هم با وضعیت جنگی مناطق خودشان آشنایی دارند. اگر مشارکت رهبران سیاسی و مردم با پولیس تقویت شود، امنیت در کشور و در زمان انتخابات تامین می‌گردد.

6- تقویت مهارت و تجارب: آموزش و انتقال تجارب عملی و کارا در حوزه پولیس و استخبارات، از راه‌حل‌هایی دیگری است که باید در نظر گرفته شود. دولت در زمینه آموزش نیروهای کشفی و امنیتی باید برنامه‌‌های آموزشی متعدد و دایمی را برگزار نموده و همیشه در تلاش ارتقای مهارت‌های کشفی، دفاعی و جنگی آنان باشد. مهارت‌های کشفی و رزمی نیروهای مرزی کشور باید تقویت شود و امکانات بیشتر در اختیار شان قرار داده شود. در قسمت افزایش قدرت عملیاتی پولیس و تعقیب مجرمان در داخل و خارج از کشور، باید بیشتر توجه گردد و حوزه نفوذ اطلاعات یا امنیت ملی باید وسیع‌تر شود.

7- جانشین پروری: مهم‌ترین راهکار دیگر برای تامین امنیت افغانستان، جانشین پروری مدیران و فرماندهان پولیس، امنیت و اردوی ملی است. قبل از استعفای یک مدیر و یا مقام امنیتی، قبلا باید یک جانشین موفق و شایسته برایش آموزش داده شود. چوکی‌ها و مقام‌های امنیتی نباید هیچ‌گاهی خالی بماند. افراد شایسته و کارفهم باید استخدام شوند. افرادی که به‌عنوان مدیر، قومندان و رهبر و وزیر انتخاب می‌شوند، باید تجربه داشته باشد و کارهای پایین‌تر از آن را انجام داده باشند.

نتیجه‌گیری

1-امنیت شرط اساسی پیشرفت کشور بوده و بدون آن‌هیچ‌کاری امکان پذیر نیست. برگزاری انتخابات پیش‌رو در افغانستان، به‌شدت نیازمند تامین امنیت است. دولت باید پیش از هرچیزی دیگر به فکر امنیت رای دهندگان، مراکز رای دهی و صندوق‌های رای باشد.

2-امنیت انتخابات فقط با توسعه محیط امنیتی، تقویت نیروهای کشفی و مرزی و جلب همکاری مردم و رهبران سیاسی امکان پذیر می‌باشد. از همین حالا دولت باید برای عملی ساختن راهکارها جهت تامین امنیت انتخابات دست به‌کار شود. در فرصت اندک باقی مانده تا برگزاری انتخابات در کشور، وزارت‌های داخله، دفاع و امنیت ملی، باید تمامی تلاش خودرا برای تامین امنیت انجام دهند.

3- بدون امنیت، در تداوم وضعیت فعلی، برگزاری یک انتخابات همه‌شمول، قانونی، عادلانه و شفاف غیر ممکن به‌نظر می‌رسد. چون در شرایط ناامنی انتخابات برگزار شده نمی‌شود، رای دهندگان شرکت نمی‌توانند، تقلب صورت می‌گیرد و ده‌ها مشکلی دیگر به‌وجود میاید. مهم‌تر این‌که جان رای دهندگان نیز به‌شدت در خطر می‌باشد.

داوود ناظری

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha