صفحه اصلی | eslah | مقالات | آب را هدر ندهیم؛ کابل تشنه است

آب را هدر ندهیم؛ کابل تشنه است

اندازه حروف Decrease font Enlarge font

آب یکی از مهمترین ضرورت‌های اجتناب ناپذیر زندگی انسان است و مدیریت آن نیز یکی از بحث‌های مهم اجتماعی به‌شمار می‌رود. ادامه حیات زنده جان‌های روی زمین، در گرو موجودیت آب است. شادابی، سلامتی و نشاط در یک جامعه، بدون آب، غیر ممکن می‌باشد.

 افغانستان یکی از جمله کشورهایی است که دارای بیشترین منابع آبی گوارا و شیرین می‌باشد. اما اکنون به‌دلیل مشکلات متعدد و موجودیت عواملی هدر رفتن آب‌ها، شهرهای بزرگ این کشور با تهدید و خطر آب نوشیدنی مواجه می‌باشد. شهر کابل با جمعیت حدود هفت میلیون نفر، با داشتن 22 ناحیه و بیش از 12 هزار کوچه، اکنون با تهدید بحران آب آشامیدنی مواجه گردیده است. اکنون باشندگان این شهر با هزینه بسیار بالا، آب‌های آشامیدنی خودرا تامین می‌کنند. هرسال که می‌گذرد، بحران آب آشامیدنی در کابل جدی تر شده می‌رود اما متاسفانه تا هنوز راهکار مؤثری در این زمینه روی دست گرفته نشده است.

  با توجه به اهمیت و ضرورت آب در زندگی، مدیریت و چه‌گونگی استفاده از آن نیز بسیار مهم می‌باشد. در این مقاله به چگونگی مدیریت آب، جلوگیری از هدررفتن آن و استفاده از آب‌های پنهان اشاره می‌شود.

  عوامل هدر رفتن آب:

   در شهر کابل عوامل متعدد باعث به‌هدر رفتن آب می‌گردد. افزایش موترشویی‌ها و قالین‌شویی‌ها در گوشه و کنار شهر، آب‌پاشی سرک‌ها و بازارهای خامه توسط دکانداران، عدم رعایت حریم بهداشتی منابع آب، ورود فاضلاب خام شهری و پساب‌های کشاورزی به منابع آب سطحی، دفن زباله ها در زمین و حُفر چاه های فاضلاب به صورت غیر معیاری، افزایش فعالیت‌های ساختمانی و خانه سازی، تخریب فرش  نباتی، تعمیرنشدن نل های خراب آب، تخریب جوی‌های آب، پایین بودن سطح فرهنگ استفاده از آب در بین مردم و بی‌توجهی در این زمینه فعالیت‌های غیر قانونی شرکت‌های آب‌رسانی و استفاده‌های بی‌رویه از سفره آب، از مهمترین عواملی است که باعث هدر رفتن آب می‌گردد.

راهکارها:

    برای مدیریت دقیق آب و جلوگیری از هدر رفتن آن، همه‌ی بخش‌های جامعه از جمله مردم، خانواده‌ها، دکانداران، شهروندان و دولت مسولیت دارند. در این قسمت به‌مهمترین مسولیت‌ها و راهکارها در جهت جلوگیری از هدر رفتن آب اشاره می‌شود.

  اولین و مهمترین راهکار، صرفه‌جویی خانواده‌ها و آشنایی شان با نحوه مصرف آب می‌باشد. چون خانواده‌ها بیشترین نقش را در مصرف آب آشامیدنی دارد. شستشوی لباس، ظرف‌ها، حویلی، آب دادن گل‌ها، تمیزی خانه و نظافت وسایل آشپزخانه، حمام فرزندان و ... مربوط بانوان می‌گردد. خانواده‌ها باید با مدیریت آب و راه‌های جلوگیری از هدر رفتن آن، آشنا باشند. برای شستشوی لباس، ظروف و دیگر وسایل خانه، از حد اقل آب، توسط ظرف‌های مخصوص استفاده کنند.

  مراقبت و ترمیم نل های آب منزل از دیگر راهکارها برای جلوگیری از هدر رفتن آب می‌باشد. خانواده‌ها باید نل هایی را که چکه می‌کنند ویا شلینگ‌های آب که سوراخ هستند، به زودتر فرصت ترمیم ویا تبدیل کنند. تا ازضایع شدن آب و مصرف بیشتر آن جلوگیری کنند.

  دولت نیز در این زمینه باید راهکارهای مؤثر و جدی را روی دست بگیرد. مسولان باید در قسمت نظارت جدی بر کارهای موترشویان و قالین‌شویان داخل شهر، توجه در قسمت استفاده حوض و موترشویی‌ها از دستگاه‌های تصفیه آب و استفاده دوباره از آب استفاده شده، استاندارد شدن نل ها و نل‌‎های دستشویی‌ها و حمام‌ها، استفاده از نل های آب مناسب، وضع جریمه برای کسانی که آب را در موارد غیر ضروری مصرف می‌کنند، از مکلفیت‌ها و مسولیت‌های دولت به‌شمار می‌رود.

  مردم و شهروندان نیز در قبال مدیریت آب مسولیت‌های بزرگ دارند. در کشاورزی‌ها و دامداری‌ها باید نظارت جدی صورت گیرد تا از هدر رفتن آب جلوگیری شود. مردم باید از وسایلی که نیازمند آب است، کمتر استفاده کنند. یعنی تولید چرم، کاغذ، نان، رخت و لباس و ... آب ضرورت است. اگر مصارف این وسایل بالا برود، بدون شک میزان مصرف آب در کشور نیز بالا می‌رود.

  راهکار دیگر برای کاهش مصرف آب و جلوگیری از هدر رفتن آن، رشد آگاهی مردم و شهروندان در این زمینه است. فرهنگیان، نویسندگان، مجریان و خبرنگاران، علما و ائیمه مساجد، باید از طریق وسایل اطلاع‌رسانی خویش، آگاهی مردم را در زمینه مصرف آب بالا ببرند. تا دیگر خانواده‌ها از انداختن زباله‌ها در چاه‌ها و جوی‌های آب جلوگیری کنند، شیرهای آب‌را باز نگذارند، در موارد غیر ضروری چمن و درختان حویلی خویش را آبیاری نکنند، از چشمه‌ها و کاریزها حفاظت کنند، از پارک‌ها، نهالها و فرش‌های نباتی حفاظت و مراقبت کنند.

   نتیجه گیری:

1 طراوت زندگی ما ازسخاوت طبیعت و آب است؛ پس با این نعمت بزرگ الهی باید با مهربانی و احترام برخورد کنیم. با مدیریت درست آبها و جلوگیری از هدر رفتن آن، تهدید خشک آبی را به‌عقب بیندازیم. در موارد بی‌جا و غیر ضروری از آب استفاده نکنیم. از کالاهایی که تولید شان نیازمند آب اند، باید کمتر استفاده کنیم. رشد فرهنگ استفاده از آب در بین مردم، بزرگترین نقش را در جلوگیری از مصرف بی‌رویه آب دارا است.

2 دولت نیز برای کاهش استفاده‌های خودسرانه و ناآگاهانه از منابع آبی، راهکارها و برنامه‌های مؤثری را روی دست بگیرد. برای موترشویی‌ها دستور دهد که از تصفیه‌کننده‌های آب استفاده نموده تا از این طریق بتوانند چندین بار از یک آب استفاده کنند. در قسمت وارد کردن نل‌‌های معیاری و مناسب در کشور تلاش کنند و از وارد شدن نل های مصرفی جلوگیری نمایند. وزارت اطلاعات و فرهنگ، وزارت حج و اوقاف و رسانه‌‌های کشور باید سطح آگاهی مردم را در قسمت مدیریت آب و نحوه استفاده از آن بالا ببرند.

3- شهر کابل تشنه است و باید آن‌را دریابیم و فریادش را بشنویم. برای فریادرسی به این شهر تشنه، آب را هدر ندهیم و به‌اندازه ضرورت استفاده کنیم. چون بحران آب یکی از خطرناک ترین بحران‌ها و خطرهایی است که در حال حاضر شهرهای بزرگ کشوررا تهدید می‌‌کند. اما با مدیریت درست و استفاده صحیح از آب، می‌‌توان از بروز این بحران جلوگیری کرد و آن‌را برای مدتی به عقب
 انداخت.

داوود ناظری

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha