صفحه اصلی | eslah | مقالات | به بهانه‌ی روز ملی حفاظت از میراث‌های فرهنگی: حفاظت از میراث‌های فرهنگی، رسالت همه‌ی شهروندان

به بهانه‌ی روز ملی حفاظت از میراث‌های فرهنگی: حفاظت از میراث‌های فرهنگی، رسالت همه‌ی شهروندان

اندازه حروف Decrease font Enlarge font

بیستم ماه حوت در تقویم ملی کشور به عنوان روز حفاظت از میراث های فرهنگی در کشور درج شده است. هدف ازین کار ایجاد فرصتی است تا با استفاده از آن برای معرفی غنای فرهنگی ونیز پیشینه ی دراز تاریخی کشور کار های در سطح رسانه ها وهمچنان در محافل ومجالسی که برگزار میگردد صورت بگیرد تا به شهروندان کشور این آگاهی داده شود که در حفاظت از میراث های فرهنگی با دولت افغانستان سهم بگیرند. میراث های فرهنگی در حقیقت از جمله سرمایه های بزرگ ملی و معرف راستین هویت وریشه ما می باشد.

   افغانستان از آنجا که مهد مدنیت های مختلف ومعبر کشور گشایان تاریخ بشر بوده است از گذشته میراث های گرانبها وبی نظیری را در کسوت استوپه ها، عمارات وابنیه تاریخی، آثار وفراوارده های هنری وادبی و داشته های معنوی ومادی در خود جای داده که برخی از ان ها در نوع خود بی نظیر وکم یاب وحتا نایاب می باشد.

    اما با تاسف که این میراث ها آنگونه که لازم است مورد توجه شهروندان کشور قرار ندارد. عدم آگاهی شهروندان نسبت به اهمیت وارزش این میراث های فرهنگی ودر مواردی سوء ظن و برداشت سوء از این میراث ها از جمله عواملی شمرده میشود که باعث شده این میراث ها مورد بی مهری شهروندان قرار گرفته وسبب می شود که مردم از کنار انان با بی تفاوتی بگذرند وهیچ احساسی نسبت به این داشته های فرهنگی وتاریخی کشور در وجود این شهروندان خلق نشود.

   چندین دهه جنگ تحمیلی در کشور سبب شده که برخی ازین داشته های مادی ومعنوی برای همیشه از بین برود وبرخی از انها در معرض تهدید نابودی قرار گیرند. گروه طالبان سال ها پیش دو
 مجسمه
ی بودا در بامیان که از عجایب فرهنگ بشری دانسته میشد را با جا سازی مواد منفجره وحملات توپچی فرو ریخته ونابود کردند. واینک جز جای خالی آن وقسمتی خاک وگل باقی نمانده است. حوادث طبیعی مانند باران وبرف وسیلاب ها و...، نیز از جمله تهدید هایی به شمار میرود که برخی ازین آبده ها وابنیه های تاریخی را تهدید میکند. بنا بر یک آمار که وزارت اطلاعات وفرهنگ به نشر رسانده است بیش از 1560 آبده، ابنیه وعمارات تاریخی در کشور در معرض نابودی وتخریب قرار دارد.

   قرار آماری که وزارت اطلاعات وفرهنگ به نشر رسانده است در زمان جنگ های تنظیمی وپس از آن در زمان حاکمیت طالبان نزدیک به یکصد هزار اثر تاریخی از موزیم ملی کشور دزدیده شده ویا از سوی طالبان با این ادعا که آن ها ماهیت غیر اسلامی داشته وآثار بر جای مانده از دوره های بت پرستی ومخالف روحیه اسلامی است شکستانده ونابود شدند.

    اما وزارت اطلاعات وفرهنگ کشور در سال های پسا طالبان زیاد کوشید تا همزمان چند کار مرتبط به هم را در زمینه احیا ومرمت، باز یابی وبرگشت دادن آثار دزدیده شده ونگهداشت از آثار وآبدات تاریخی کشور انجام دهد. از اثر تلاش های این وزارت برخی آثار که در میادین هوایی ویا گمرکات مرزی کشور های دیگر شناسایی وضبط شده بوده ویا توسط برخی اشخاص وافراد ویا سازمان های بین المللی فعال در عرصه ی فرهنگی در بازار های عتیقه فروشی کشور های دیگر شناسایی واز سوی آن ها خریداری وباز یافت شده بوده را با همکاری شرکای بین المللی وبرخی دولت های همکار خود به کشور باز گردانده و ثبت موزیم ملی کرد.

    این وزارت تلاش کرد تا برخی مناطق وبعضی از آبدات وابنیه ی تاریخی کشور را ثبت میراث های جهانی در سازمان یونسکوی ملل متحد سازد. واز اثر این تلاش ها وادی بامیان وهم چنان منار جام در غور در یونسکو به عنوان میراث فرهنگی جهانی به ثبت رسید وتلاش ها برای به ثبت رساندن ابنیه تاریخی و وآبدات ولایت باستانی هرات جریان داشته است.

   وزارت اطلاعات و فرهنگ کوشیده تا برخی از آبده ها وابنیه های تاریخی واز جمله ابنیه تاریخی در ولایاتی چون هرات، غزنی، کندهار، ننگرهار، مزار شریف وشهر کابل وبرخی ولایات دیگر را ترمیم وتا جایی از خطر نابودی وسقوط مصئوون سازد. این وزارت کوشید تا حمایت های سازمان ها وموسسات بین المللی وبیرونی را برای مرمت ونگهداشت این آبده ها وابنیه ی تاریخی جلب نماید. بنیاد آقا خان با امضا تفاهمنامه ها با این وزارت در ترمیم و بازسازی برخی از عمارات، آبده ها وابنیه تاریخی سهم بارزی گرفته است.

رسالت نگهداشت میراث های فرهنگی :

    از آنجا که میراث های فرهنگی به عنوان سرمایه ی مادی ومعنوی مردم یک سرزمین است پیشینه و هویت تاریخی یک ملت را بیان میکند وبه مردم یک قلمرو هویت تاریخی می بخشد تا آنان خود را گم نکرده وریشه های تاریخی وپس منظر حیات ملی خود را در یک بستر دراز تاریخی ببینند نگهداشت این میراث ها هم رسالت ملی ووظیفه ی همه گانی مردم آن سرزمین است.

    بسیار خوب خواهد بود اگر مردم افغانستان در هر موقفی که هستند ودارای هر فکر ویا اندیشه ی فلسفی وهمچنان روش ومنش سیاسی ی که می باشند این نکته را از یاد نبرند که میراث های فرهنگی وتاریخی ما متعلق به همه ما ومتعلق به تاریخ مشترک و سرزمین ما می باشد. وبدانند که نگهداشت وپاسداری از آن ها در حقیقت پاسداشت وحفاظت از تاریخ و
پیشینه‎ی همه ی ما در گذر تاریخ وزمان می باشد. ما بدون این مواریث بی ریشه وبی هویت می شویم وخود را در گرداب حوادث تاریخی گم میکنیم وغرق میشویم.

    این روز بهانه ی خوبی است برای اینکه رسانه های کشور این موضوعات را در خط نشراتی خود گنجانیده وراجع به اهمیت توجه به حفاظت ونگهداشت مواریث فرهنگی به شهروندان معلومات وآگاهی بدهند واز آنها بخواهند که با درک درست از این مواریث گرانبها ونایاب ویا کمیاب که به هویت جمعی ما مربوط می شود به درستی پاسداشت ونگهبانی کنند.

میراث فرهنگی وصنعت توریزم یکی از ثمراتی که بر نگهداشت مواریث فرهنگی ما مترتب است تقویت صنعت گردشگری در کشور وجذب سیاحان وجهانگران می باشد. این مواریث میتواند سالانه کم از کم ده ها هزار شغل ایجاد کرده و صدها هزار جهانگرد وگردشگر را وارد کشور ساخته وسبب بالا رفتن عواید خانواده ها وعواید ملی شود وباعث گردد که میزان در امد ملی وافراد وخانواده از این طریق افزایش یابد.

    هستند کشور هایی که منابعی محدودی برای گسترش عواید ملی خود دارند. اما صاحب شهر های باستانی، آبده ها ومواریث فرهنگی وجاذبه های گردشگری اند با سرمایه گذاری بر این صنعت توانسته اند عواید سرشاری را نصیب شهروندان وهم روانه خزانه ملی خود ساخته وعواید سالانه ی ملی خود را بلند ببرند.

    افغانستان پس از مخازن زیر زمینی ومعادن سرشاری که دارد صاحب جاذبه های گردشگری از طریق داشتن طبیعت زیبا وموقعیت جغرافیایی ومواریث فرهنگی غنی وبی نظیر می باشد. این همه باعث شده که افغانستان استعداد خوبی برای صنعت گردشگری داشته و
زمینه‎ی جذب صدها هزار سیاح وجهانگر را در سال داشته باشد. اگر بتوانیم در این راستا سرمایه گذاری کنیم ویا سرمایه گذاری بیرونی را در این زمینه جذب کنیم میتوانیم تغییرات چشمگیری را در زمینه اقتصاد خانواده ها واقتصاد ملی خود به وجود اوریم و اقتصاد ملی خود را رشد دهیم.

عنابی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha