صفحه اصلی | eslah | مقالات | محبت والدین کودکان را در برابر ناملایمات روزگار مقاوم بار می‌آورد

محبت والدین کودکان را در برابر ناملایمات روزگار مقاوم بار می‌آورد

اندازه حروف Decrease font Enlarge font

اران های پی در پی که جاده‎ها و پیاده رو‎های شهر کابل را با گل و آب آلوده ساخته بود، مردم با مشکل رفت و آمد می کردند. در چنین روزی کودک هشت ساله‎ای که خریطه‎ای در دست داشت با مادرش در یکی از جاده ها در حال عبور بود که ناگهان پای کودک لغزید و بر روی جاده‎ که پر از گل و لجن بود افتاد.

در این هنگام مادر با عصبانیت فراوان که در چهره اش نمایان بود به لت و کوب کودک پرداخت. پسرک که رنگ چهره‎اش سفید شده بود و دست و پایش می لرزید فقط به چشمان مادر با هراس می نگریست و ضربات مشت های مادر را تحمل می کرد. چنین برخورد با کودکان پذیرفتنی نیست، اما اگر مادر این موجود پرعاطفه چنین کاری را انجام دهد چه باید کرد؟

در جامعۀ که ما بسر می بریم اکثر مادران با مشکلات روحی و روانی دچار اند زیرا عواملی چون: ناامنی و تداوم جنگ، ضعف اقتصادی، فقر و تنگدستی، بیکاری و خشونت های خانوادگی که زنان با آن دست و پنجه نرم می کنند خواه ناخواه تأثیرات روحی و روانی را بار می آورد.

در جامعه، خانواده به حیث اجتماع کوچک است که کودک در آن پرورش می یابد و هر نوع گفتار و رفتار والدین بر روحیه کودک تأثیر خود را برجای می گذارد. نقش والدین به خصوص مادر که قریب‎ترین اعضای خانواده برای کودک است در رشد شخصیت کودک خیلی با ارزش است.

خانم فوزیه استاد روانشناسی در دارالمعلمین‎های خصوصی شهرکابل در مورد نقش مادر می گوید: ارتباط میان مادر و کودک نه تنها از زمان تولد بلکه پیش از تولد آن وجود دارد بنابرآن در دوران آبستن رژیم غذایی، طرز تفکر، اندیشۀ مادر، هیجانات و اضطراب، حالت روانی مادر، بر شخصیت طفل تأثیر گذار است.

وی به ادامه سخنانش افزود: تحقیر نمودن طفل، کم اهمیت جلوه دادن کودک، بزرگ نمودن ضعف‎ها و ناتوانی‎ها، توهین و ناسزاگویی به کودک و بالآخره لت و کوب آن عواقب ناگوار بر شخصیت کودک در آینده دارد و کودک را وادار به انجام اعمال خلاف می گرداند.

خانم فوزیه افزود: مهر و محبت والدین به کودک با عث می شود که وی در برابر ناملایمات زند گی ایستاده گی نماید و برای والدین خود یک فرزند پر افتخار باشد. البته محبتی که برای اصلاح کودک باشد.

احمد پسر ده ساله ای است که در بازار پر از دحام سینمای پامیر خریطه های پلاستیکی را به فروش می رساند، وی در یک خانواده نادار تولد شده است اما از زنده‎گی‎اش راضی است چون خانواده اش وی را خیلی دوست دارند. وی می گوید: در آینده می خواهم داکتر شوم تا به پدر و مادرم زنده گی خوبی فراهم نمایم از همین خاطر در درس هایم خیلی کوشش می کنم و معلمان مکتب هم از من خوش استند.

کودکان، قشر آسیب پذیر اند که مواردی چون: فقر اقتصادی، عدم توجه و کنترول والدین، محیط نا سالم، آگاه نبودن کودکان از خطرات و تهدید های محیطی آنان را در معرض خطرات مانند: فرار از منزل، مهاجرت،  انجام کارهای غیر قانونی وسؤ استفاده جنسی قرار می دهد که برای جلوگیری از این خطرات والدین باید توجه جدی به آموزش و پرورش کودکان خود نمایند چون کودکان آینده سازان کشور استند.

خلیل الرحمان خلیل، استاد روانشناسی و تربیتی در پوهنتون کابل در موردنقش والدین به خصوص پدر در رشد شخصیت کودک گفت: پدر از دید کودک چهره برجسته خانواده است. محبت، شفقت، وفاداری، خلوص، بر خورد خوب، ادب، تواضع، عزت نفس وغیره را از پدر می  آموزد. پدر داناترین ونیرومند ترین موجود نزد کودک است که نقش پدر در رشد شخصیت کودک وتعلیم وتربیت سالم آن همانند مادر، خیلی با ارزش است.

رحیمه عزیزی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha