صفحه اصلی | eslah | مقالات | لزوم حمایت و تجهیز نیروهای امنیتی و دفاعی

لزوم حمایت و تجهیز نیروهای امنیتی و دفاعی

اندازه حروف Decrease font Enlarge font

در ارتباط به نهم حوت، روز ملی نیروها امنیتی کشور، در این مقاله به ضرورت تجهیز و تقویت آنان پرداخته می شود. در افغانستان هرسال با گرم شدن هوا و سبز شدن درختان در مناطق جنگی، جنگجویان مربوط به طالبان و داعش دوباره از خاک پاکستان وارد افغانستان شده و دست به‌شورش، انتحار، انفجار، حملات مسلحانه، گروگان‌گیری و اختطاف می‌زنند.

اکنون که در فصل سرد جنگی قرار داریم و فرصتی اندکی تا رسیدن فصل گرما مانده است، دولت افغانستان باید آمادگی‌های لازم را روی دست بگیرد و نگذارد که دشمنان دوباره به‌لانه‌های خویش برگشته و دست به آشوب و ناامنی بزنند. حمایت و تقویت نیروهای امنیتی مسؤولیت و مکلفیت دولت و همکاران بین المللی افغانستان است. مردم در این زمینه مهمترین نقش را در معرفی لانه‌های خالی دشمنان و همکاری با نیروهای امنیتی دارند. باشندگان مناطق ناامن کشور دیگر اجازه ندهند که طالبان و داعش در بین آنان نفوذ کرده و از خانه‌های آنان به‌عنوان سنگر استفاده کنند. در قدم دوم دولت باید برنامه‌های مؤثری را برای تجهیز و تقویت نیروهای امنیتی کشور، روی دست بگیرد. مسؤولان باید با تمام وجود و امکانات، مناطقی را که فعلا از وجود دشمنان خالی هستند، به‌شکل کامل پاکسازی نموده، سنگرهارا محکم کنند، تمامی وسایل زرهی، تانک، اسلحه، مهمات و دیگر تجهیزات را آماده نمایند. همین حالا باید نیروهای امنیتی را در مناطق ناامن در سنگرهای امن و محکم جا بجا کنند تا دشمن نتواند موضع‌گیری نماید. دولت باید تجهیز اردوی ملی و پولیس ملی را در اولویت‌های کاری خویش قرار دهد. بدون تامین امنیت در سال آینده، هیچ‌کاری دیگر و پروسه ملی دیگر را نمی‌توان پیش‌برد.

راهکارها:

برای تقویت نیروهای امنیتی و دفاعی کشور دولت افغانستان با همکاری مردم باید راهکارها و برنامه‌های مؤثر را روی دست بگیرد. در این قسمت به‌‌مهم‌ترین راه‌حل‌ها برای تقویت نیروهای امنیتی و جلوگیری از نفوذ دوباره دشمنان اشاره می‌شود.

1-راهکارهای مردمی: قسمی که در اول اشاره شد، مردم و باشندگان محل اولین و مهمترین نقش را در جلوگیری از نفوذ طالبان و تقویت نیروهای امنیتی دارند. چون مردم می‌فهمند که موضع و سنگرهای طالبان در کجا است و کدام مناطق خطرناک اند. باشندگان محل باید محلات خطرساز را برای نیروهای امنیتی افشا کنند. در ضمن برای دشمنان اعلام کنند که دیگر اجازه ورود به آنان را نمی‌دهند. با این کار مردم از یکسو روحیه نیروهای امنیتی تقویت می‌شود و از سوی دیگر دشمنان ناامید می‌شوند و روحیه خویش را می‌بازند.

2- آموزش و تقویت قوای هوایی: تجهیز نیروهای هوایی کشور از دیگر راهکارها برای جلوگیری از ورود دشمن و سرکوب آنان می‌باشد. دولت و مسؤولان مربوطه باید از تجارب و مشکلات سال‌های گذشته عبرت گرفته و در فرصت باقی مانده نقاط ضعف و مشکلات نیروهای هوایی را برطرف نماید. در طول چندین سال گذشته تعدادی زیادی از چرخبال های جنگی از سوی کشورهای مختلف از جمله هند و آمریکا به نیروهای هوایی کشور کمک شد. دولت باید از این تجهیزات در نبرد جاری استفاده مناسب نماید تا به‌موقع بتواند به مواضع جنگی رسیدگی کرده و دشمن را نابود سازد. پارسال یکی از مشکلات نیروهای امنیتی، رسیدگی کمرنگ و بدون موقع نیروهای هوایی در مواضع جنگی بود.  

3- تقویت رهبری و مدیریت امنیتی: به‌وجود آمدن یک رهبری و سیستم قابل اعتماد در بخش اردو و پولیس، از دیگر راه های تقویت نیروهای امنیتی است. در گذشته ضعف رهبری و عدم هماهنگی‌ میان فرماندهان جنگی یکی از مشکلات و دلایل کمرنگ بودن موفقیت اردو و پولیس در سرکوب دشمن بود. دولت باید در فرصت باقی مانده تا گرم شدن هوا، به شکل جدی در مساله رهبری و مدیریت نیروهای امنیتی تلاش بیشتر کرده و افراد شایسته و دلسوز را در این قسمت تعیین نماید.

4- رسیدگی به مشکلات نیروهای امنیتی: چاره‌ی دیگر برای جلوگیری از تجدید قوای دشمن و تقویت نیروهای امنیتی، شناسایی و رسیدگی به‌مشکلات نیروهای امنیتی از جمله اردو و پولیس ملی است. تداوی زخمیان، رفع مشکلات مالی، عملی شدن وعده‌ها، شایسته سالاری، رفع کمبود امکانات و ... از مهم‌ترین مسایلی است که حکومت افغانستان باید در نظر بگیرد. حکومت باید زخمیان جنگی را در بهترین شفاخانه‌ها و به‌شکل اساسی تداوی نماید. باید تمامی آمادگی‌ها برای انتقال زخمیان از مناطق جنگی به‌شفاخانه‌های نظامی گرفته شود تا از یکسو باعث تقویت روحیه در تمامی بخش‌های اردو و پولیس شود و از سوی دیگر بهبود وضعیت مجروحان تجربه دیده، بر رشد کیفیت و کمیت نیروهای امنیتی کمک می‌کند.

5- شناسایی عوامل نفوذی دشمن: راه مؤثر دیگر که دولت باید به‌شکل جدی‌تر روی دست بگیرد، شناسایی عوامل نفوذی طالب و داعش در بین نیروهای امنیتی است. در سال‌های گذشته بارها اردو و پولیس توسط همکاران شان تیر باران شدند و پوسته‌ها سقوط کردند. دولت باید در این قسمت تدابیر جدی را روی دست بگیرد. اگر این مشکل حل نشود، تلاش برای نابودی دشمنان و تقویت صفوف اردو و پولیس، یک مساله بسیار مشکل خواهد بود. در مجموع شناسایی مشکلات و چالش‌های نیروهای امنیتی و رسیدگی به‌آن، دولت را قادر می‌سازد تا از تجدید قوای دشمنان جلوگیری نموده و در سال پیش رو، مردم افغانستان سال پر از صلح و امنیت را تجریه نمایند.

نتیجه‌گیری:

الف- با نزدیک شدن فصل بهار و گرما، مردم نگران افزایش ناامنی در کشور می‌باشند. چون همه‌ساله طالبان با سبز شدن مناطق جنگی و فصل بهار، از پاکستان به خاک افغانستان بر می‌گردند و دست به‌حملات مسلحانه و ناامنی می‌زنند. اکنون امید می‌رود که دولت وحدت ملی و مردم متحدانه در تلاش تقویت اردو و پولیس باشند و به‌دشمنان اجازه تجدید قوا ندهند.

ب- اکنون در فرصت باقی مانده حکومت افغانستان باید راهکارهای مؤثری را برای تجهیز و تقویت اردو و پولیس روی دست بگیرد. ترمیم وسایل فرسوده جنگی، تحکیم سنگرها در مناطق ناامن، تصفیه کامل مناطق جنگی از وجود دشمنان، جذب نیروهای مردمی برای حمایت از نیروهای امنیتی، تقویت نیروی هوایی و تداوی زخمیان جنگی، از مهم‌ترین راهکارهایی است که حکومت باید روی دست بگیرد.

ج- خدای نخواسته اگر در زمینه تجهیز نیروهای امنیتی و سرکوب دشمنان غفلت شود، سال آینده بازهم در کشور شاهد ناامنی و رویدادهای خونین خواهیم بود.

داوود ناظری

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha