صفحه اصلی | eslah | مقالات | رویدادهای جنایی جـدی گرفته‌شود

رویدادهای جنایی جـدی گرفته‌شود

اندازه حروف Decrease font Enlarge font

این روزها حکومت افغانستان سرگرم برنامه‌ریزی برای تأمین و تحکیم امنیت کابل است. تلاش‌ها برای تشدید تدابیر امنیتی در کابل جریان دارد. پس از حملات مرگبار تروریستی اخیر در کابل، رییس جمهورغنی به مسوولان ارشد نهادهای کشفی و امنیتی هدایت داد تا پلان امنیتی پایتخت را آماده نمایند.

  نهادهای امنیتی و کشفی درست یک هفته پس از هدایت رییس جمهور، پلان جدید امنیتی پایتخت را آماده کرده و به حکومت ارایه کردند. ارگ ریاست جمهوری روز دوشنبه 16 دلو با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرد که پلان جدید امنیتی پایتخت در نشست سرقوماندانی اعلای قوای مسلح در اصول تأیید گردید و به منظور تحقق موثر آن به نهادهای امنیتی هدایت داده شد تا روی جزییات آن کار نموده و به استماع مردم برسانند. از آنزمان به بعد شهر کابل تقریباً چهره‌ی دیگری به خود گرفته‌است. تدابیر امنیتی تشدید شد و ایست‌های بازرسی در نقاط مختلف به‌ویژه در جاده‌ها و چهارراه‌های منتهی به ساحه‌ی سبز امنیتی بیشتر گردید. تلاشی وسایط در ایست‌های بازرسی در جریان شب بیشتر شده است. کسانی‌که در جریان شب در شهر گشت‌و گذار می‌کنند، به خوبی متوجه این وضعیت می‌شوند. تشدید تدابیر امنیتی در کابل باوجود اینکه مشکلات ترافیکی و راه‌بندان را بیشتر ساخته است، اما دست‌کم می‌تواند امیدواری‌ها را نسبت به بهبود وضعیت امنیتی این شهر و کاهش حملات انتحاری و انفجاری بیشتر سازد. با آنکه هنوز جزییات پلان امنیتی پایتخت با مردم شریک نشده است، اما شهروندان کابل امیدوار اند در این طرح امنیتی روی جلوگیری از گشت‌و گذار وسایط شیشه‌سیاه، وسایط بدون پلیت و جمع‌آوری سلاح‌های غیرقانونی توجه ویژه‌ای شود. گشت‌و گذار وسایط شیشه‌سیاه و بدون پلیت و همچنین موجودیت سلاح‌های غیرقانونی نزد برخی حلقات، افراد و اشخاص یکی از نگرانی‌های عمده‌ی شهروندان کابل است. حملات تروریستی یگانه مشکل و نگرانی باشندگان پایتخت نیست. در کنار حملات انتحاری و انفجاری تروریستان، افزایش میزان جرایم جنایی امروزه یکی از مشکلات جدی پایتخت‌نشینان است. تنها در یک ماه اخیر چندین رویداد قتل و کشتار مردم در ساحات مختلف شهر به وقوع پیوسته است. افراد مسلح با استفاده از سلاح‌های دست‌داشته‌ی شان در روز روشن و در مقابل چشمان مردم، دست به قتل و جنایت می‌زنند و به سادگی از محل فرار می‌کنند. در تازه‌ترین مورد، روز پنجشنبه‌ی هفته‌ی گذشته، افراد مسلحی که سوار یک موتر نوع فورنر بودند، سرنشینان یک موتر نوع بالینو را به رگبار گلوله بستند و از محل فرار کردند. این رویداد در ساحه‌ی سیلو مربوط به حوزه‌ی پنجم امنیتی شهر کابل روی داد. تصاویری که از این رویداد در شبکه‌های اجتماعی به نشر رسید، دیده می‌شد که یکی از قربانیان این رویداد با بدن مملو از خون به روی جاده افتاده و مردم دورش جمع شده اند.

این حادثه در شبکه‌های اجتماعی به گونه‌ی گسترده‌ای پوشش داده شد؛ اما وزارت امور داخله و حوزه‌ی مربوطه‌ی پولیس در برابر وقوع این رویداد خاموشی اختیار کردند و هیچ واکنشی نشان ندادند. پیش از این مالک یک جمنازیوم ورزشی در مربوطات پل سرخ شهر کابل، با همین شیوه به قتل رسید. نوار ویدیویی‌ای که از این حادثه به نشر رسیده، نشان می‌هد که سرنشینان یک موتر نوع فورنر به رنگ سیاه، در جریان یک مشاجره لفظی دو گلوله به سینه‌ و پاهای یک جوان که گفته می‌شود مالک یک جمنازیوم ورزشی بود، شلیک می‌کنند و به بسیار آسانی ساحه را ترک کرده و دنبال کار شان می‌روند. یک روز پیش از این رویداد مالک یک سوپرمارکیت در همین ساحه به گونه‌ی مرموزی به قتل رسیده بود. این درحالی‌است که وزارت امور داخله تاهنوز از چگونگی بررسی این قضایا و پیگرد عاملان آن چیزی نگفته است. هنوز معلوم نیست که آیا این قضایا زیر بررسی قرار دارند یا خیر. به هرحال، اصطلاحی که این روزها د رمیان مردم رد و بدل می‌شود این است که کابل به بهشت مجرمان جنایی، مافیای مواد مخدر و قاتلان حرفه‌یی مبدل شده است. به نظر می‌رسد تشدید حملات تروریستی در کابل، توجه نهادهای امنیتی نسبت به قضایای جنایی و برخورد با باندهای جنایت‌کار را کمتر ساخته است. نهادهای امنیتی کشور باید توجه داشته باشند که اثرات سوء قضایای جنایی بر روان مردم کمتر از اثرات رویدادهای تروریستی نیست. تداوم این وضعیت می‌تواند امنیت روانی باشندگان این شهر را سلب کرده و مردم را نسبت به مصوونیت جان و مال شان بی‌باور سازد.

خطر وسایط شیشه‌سیاه و بی‌پلیت: جلوگیری از قضایای جنایی، جمع‌آوری سلاح غیرقانونی از نزد افراد و اشخاص و جلوگیری از گشت‌و گذار وسایط شیشه‌سیاه و بدون پلیت در جاده‌های شهر کابل باید شامل پلان امنیتی پایتخت گردیده و اجرایی شود. گشت‌وگذار موترهای شیشه‌سیاه و بدون پلیت برای امنیت شهر خطرناک است. به باور بسیاری از باشندگان کابل، انتقال سلاح، مهمات، مواد انفجاری، جابجایی عاملان انتحاری، قتل، اختطاف، سرقت و قاچاق مواد مخدر توسط همین وسایط صورت می‌گیرد. تاجایی که دیده می‌شود در بسیاری چک‌پاینت‌ها و ایست‌های بازرسی، رانندگان و سرنشینان این وسایط به هشدارهای ماموران پولیس اعتنا نمی‌کنند و بدون اینکه تلاشی یا بازرسی شوند، از مقابل چشمان سربازان پولیس عبور کرده و به حرکت شان ادامه می‎د‌هند. ماموران پولیس هم در بسیاری از موارد از ترس اینکه مبادا مقام یا زورمندی سوار این وسایط باشد، از خیر توقف و بازرسی این وسایط می‌گذرند. زیرا پیش از این صاحبان این وسایط بارها ماموران پولیس و ترافیک را تهدید و لت‌وکوب کرده‌اند.

سلاح غیرقانونی: وزارت امور داخله به تاریخ هفتم قوس سال روان از آغاز روند توزیع مجوز اسلحه خبر داده بود. وزارت داخله گفته بود براساس طرزالعمل جدید توزیع مجوز حمل سلاح که از سوی شورای امنیت‌ملی تصویب گردیده، کسانی که مجوز موقت حمل سلاح دارند باید در جریان شش‌ماه سلاح شان را در وزارت امور داخله ثبت کنند و مجوز بگیرند که به این ترتیب هویت دارندگان اسلحه ثبت سیستم خواهد شد.

وزارت امور داخله همچنین گفته بود که بربنیاد این طرح هیچ‌کس حق ندارد بیشتر از یک میل اسلحه با خود داشته باشد. محمدهاشم الکوزی رییس کمیسیون امنیت داخلی و دفاعی مشرانو جرگه در مراسم آغاز روند توزیع مجوز جدید اسلحه گفته بود که 45هزارمیل اسلحه غیرقانونی نزد افراد و اشخاص تنها در شهرکابل وجود دارد که می‌تواند امنیت این شهر را تهدید کند.

وزارت امور داخله باید روشن سازد که این روند به کجا رسیده و با گذشت حدود سه ماه از آغاز توزیع مجوز اسلحه، چه مقدار سلاح به ثبت رسیده و چقدر اسلحه‌ی غیرقانونی ضبط شده است. موجودیت سلاح غیرقانونی نزد افراد و اشخاص هرلحظه می‌تواند امنیت جان و مال مردم را با خطر مواجه سازد. رویدادهای یک ماه اخیر ناشی از قتل و کشتار شماری از شهروندان کابل باهمین قضیه پیوند دارد. نهادهای امنیتی و در کل حکومت افغانستان باید رویدادهای جرمی و جنایی را همسنگ تهدیدات و حملات تروریستی جدی بگیرند. توجه به تهدیدات گروه‌های تروریستی، نباید نهادهای امنیتی را در جلوگیری از قضایای جنایی و برخورد با باندهای جنایی و مافیایی غافل سازد.

    پاینده

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha