صفحه اصلی | eslah | مقالات | دیپلوماسی فعال و تاثیر آن در ساختار بین الملل

دیپلوماسی فعال و تاثیر آن در ساختار بین الملل

اندازه حروف Decrease font Enlarge font

در شرایط کنونی، کشورهای جهان برمبنای روابط عقلانی و منافع مشترک، گام های هدفمندی را به منظور ایجاد فضای باز با روش های مطلوب و اهداف استراتیژیک میان مدت به پیش میبرند، اما نظام و ساختار کلی جهانی بر مبنای سهم گیری های متناسب به ظرفیت های موجوده میباشد و هر کشوری به منظور پالایش ظرفیت های موجود خویش تلاش مینماید تا جایگاه خود را در نظام بین الملل تثبیت نماید.

    تعدادی از کشورها در تلاش حفظ و ضعیت موجود میباشند و تلاش می نمایند تا منافع خویش را در ساختار کنونی جهانی به پیش ببرند، اما کشورهای دیگری که ظرفیت های موجوده آنها به سوی بارور شدن در حرکت است، در صدد شکوفایی و پیدانمودن جایگاه بهتر در نظام بین الملل میباشند.

حالا بحث خویش را از این قسمت آغاز می نمایم که افغانستان در سیاست گزاری بین المللی در حال حاضر از کدام جایگاه بر خوردار بوده و دارای چه ظرفیت هایی در این زمینه است؟ طوریکه همه میدانند، افغانستان کشوری کوهستانی در قلب آسیا موقعیت داشته و چهارراه اقتصادی کشورهای آسیایی به شمار میرود. اما به دلیل جنگ های تحمیلی چهار دهۀ اخیر، معادن و سایر ظرفیت های اقتصادی این کشور دست نخورد باقی مانده که ارزش آن به تریلیون ها دالر تخمین شده است. از اینرو کشورهای منطقه همواره تلاش نموده اند تا این چهارراه اقتصادی را به نحوی مورد تاخت و تازهای خصمانه قرار دهند تا اهداف استراتیژیک خویش را برآورده سازند. اما آنچه که از قراین برمی آید، افغانستان همواره پیروز نبرد میدان های نظامی و دیپلوماسی بوده و کشورهای چون بریتانیا، روسیه و... که همواره سعی می نمودند اهداف خویش را در جغرافیای سیاسی این مرز و بوم دنبال نمایند، شکست های عظیم و جبران ناپذیر را متقبل گردیدند .

در این میان پاکستان از جمله کشورهای بوده که همواره تلاش کرده به هرنحوی به افغانستان آسیب برساند. پاکستان کشوری است که از آوان تاسیس آن در مخالفت های جدی با افغانستان قرار داشته است و این کشور تلاش نموده تا افغانستان در انزوا قرار گیرد و دچار جنگ های داخلی و میان گروهی باشد، اما آنچه که این اهداف پاکستان را به نا امیدی مبدل ساخت، شکست های پیهم آن کشور در قضایای افغانستان بود. پاکستان نتوانست اهداف خویش را در افغانستان  توسط گروه نیابتی خود تحت نام طالب برآورده سازد. این کشور با حمایت از گروه های تروریستی چون طالب، القاعده و داعش، به عنوان یکی از کشورهای حامی تروریزم در نظام بین الملل جا خوش کرد. موجودیت لانه های تروریزم در پاکستان، کشته شدن اسامه بن لادن رهبر القاعده، ملا محمدعمر و ملااختر منصور رهبران پیشین گروه طالبان در پاکستان به رسوایی این کشور در سطح بین المللی بیشتر کمک کرد.  

افغانستان برای نخستین بار شکایت نامۀ رسمی مبنی بر مداخلات پاکستان در امورات داخلی اش و موجودیت لانه های اصلی تروریزم در خاک پاکستان را به سازمان ملل ارایه نمود. این می تواند نمونۀ از دیپلوماسی فعال افغانستان باشد. درج شکایت رسمی از پاکستان در سازمان ملل با استقبال گسترده لایحه های مختلف اجتماعی از جمله احزاب سیاسی، نهادهای جامعه مدنی و اقشار مختلف کشور روبرو شد و یکبار دیگر پاکستان را در سازمان ملل متحد منحیث کشور حامی تروریزم به معرفی گرفت.

در تازه ترین مورد، کشور پاکستان دچار یک سلسله افت های اجتماعی گردیده و تعدادی از پشتون های آن طرف خط دیورند تلاش دارند از زیر ستم حکومت پاکستان خود را رها کرده و با اهداف آن در رویا رویی قرار گیرند. این خود نشان دهندۀ بیداری شهروندان پشتون آن کشور است و باید این حرکت اعتراضی مورد حمایت و تمجید قرار گیرد. این اعتراضات می تواند به تغییر در سیاست های حکومت پاکستان شود. این می تواند سبب اصلاح نظام پاکستان شود و سیاستگذاران این کشور را مجبور کند از سیاست حذف و تروریست پروری دست بردارند.

فرهاد دره‌ای

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha